A tým | Mattoni NBL - 23.05.2007

90
A plus Brno A plus Brno Hosté
61

V dnešním utkání jsme svého soupeře pokořili především v úspěšnosti střelby za dva body. Při vyrovnaném počtu střeleckých pokusů, jsme proměnili dvojnásobek. Také na doskoku se projevilo, že Benda nehrál v optimální pohodě. Brno nás porazilo na útočném doskoku, protože při svém procentu úspěšnosti mělo daleko více příležitostí, ale celkový počet získaných míčů pod oběma koši vyzněl v náš prospěch. Velký rozdíl lze najít také v počtu asistencí. V naší hře se objevilo plno rychlých protiútoků, při kterých byli vybíhající hráči dobře viděni svými spoluhráči a přihrávky si k nim nacházely pravidelně cestu. Hledali jsme s rozvahou nejlépe postaveného hráče, kterému pak nestála na cestě ke koši žádná překážka.
Dnešní zápas se vyvedl všem podkošovým hráčům. Prim dnes hrál Antti Nikkilä, který si díky šestnácti bodům a deseti doskokům připsal premiérový double-double, a to na palubovce strávil ani ne polovinu hrací doby. Jeho střelbu přes hlavu nedokázal dnes nikdo zastavit. Největší aplaus sklidil Standa Votroubek, když po dlouhém trápení z perimetru dal jednu trojku. Vstoje tleskal i trenér Katzurin!
Po dlouhé době jsme prohráli úvodní rozskok, ale poprvé propadl míč obroučkou Brna. Jeho autorem byl Antti, který se prosadil individuálně přes hlavu a přes Machače, jenž ho bránil. Na začátku třetí minuty se naši hráči špatně domluvili a na chvíli zůstal na perimetru úplně volný Prach. Trojkou dostal Brno do vedení. Ovšem, jako kdyby vystřelil v lavinovém poli. Reakce našeho týmu se podobala sněhu, který se valí ze stráně dolů. Tři rychlé protiútoky v rozmezí minuty rozmetaly snahu Brna o vyrovnanou partii jako domeček z karet a od té doby byl na hřišti jen jeden tým. Na naše vedení 12:7 reagoval trenér Pospíšil oddechovým časem, při kterém nabádal své svěřence, aby nepřecházeli střelecké pozice a snažili se čelit smrtícím rychlým protiútokům. Ještě chvíli trvalo, než se bodový přísun našich hráčů zastavil. Stalo se tak přesně v polovině prvního hracího období. To však již hosté prohrávali o deset bodů. Střelecké trápení Bendy (v 7.minutě bez bodu) kontrastovalo třeba s devíti body našeho finského pivota. Do konce první čtvrtiny se z našeho týmu prosazovali všichni hráči, kteří se objevili na palubovce. Náskok byl po prvních deseti minutách 13 bodů a bylo jasné, že tentokrát nám Brno cestu do finále komplikovat nebude.
Start do druhé desetiminutovky byl opět v naší režii. Útok dva (Votroubek, Beneš) na jednoho obránce Brna byl prošpikován několika rychlými přihrávkami a ta poslední vyšla na Standu, který pohodlně skóroval. Potom Monty přidal trojku a náskok byl 18 bodů (36:18). Další dvě minuty byly bodově chudé. Až na konci 14.minuty dal Michal Křemen koš, kterým posunul náš náskok na kraj třetí desítky (38:18). Vrubl jednou šestkou korigoval, ale další tři dvoubodové střely padly do brněnského koše. Jedna z nich opět po rychlém přenesení hry. Na konci 16.minuty jsme vedli o 25 bodů (44:19). Pak se přeci jen hosté se začali více tlačit ke koši a díky naší těsné obraně jsme dali Brnu několikrát po sobě možnost střílet trestné hody. Díky jim se náskok ztenčil na dvacet bodů.
Po změně stran už nebyl k vidění tak pěkný basketbal jako v prvních dvaceti minutách. „Teď je to trochu holomajzna,“ reagoval na konci třetí čtvrtiny přihlížející David Špička. Brno poznalo, že dnes nemá šanci v Nymburce uspět, naši byli uspokojení a až do času 24:08 nedalo ani jedno družstvo koš ze hry. Naše skóre se posunulo jen o tři body a skóre Moravanů o čtyři. Teprve Sokolovský si s chutí po Rančíkově přihrávce zasmečoval do koše Brna. V polovině třetí čtvrtiny byl náš náskok po trojce Pracha šestnáctibodový. To nás však vyprovokovalo k další mohutné ofenzívě (která vycházela stále z dobré obrany) a po šňůře 15:0 jsme vlastně náskok zdvojnásobili (70:39). Do konce třetí čtvrtiny stačil jen Benda dvěma body po útočném doskoku Rolandovy minely naše vedení snížit. Byl to však jediný koš ze hry této opory Brna.
Poslední čtvrtina se dohrávala jen z povinnosti. Obě družstva polevila v obraně, ale ani v útoku nehrála družstva oslnivě. My jsme si kontrolovali náskok a Brno na víc nemělo. Trenéři Pospíšil i Katzurin poslali na hřiště více hráčů z lavičky a celá čtvrtina skončila smírně 20:20.
Body: Rančík 18, Nikkila 16, Mack 13, Washington 11, Sokolovský 9, Beneš 7, Mirkovič 6, Votroubek 5, Savanovič 3, Křemen 2 - Chán 14, Roland 10, Prach 9, Novotný 6, Gajdošík 6, Benda 5, Machač 4, Vrubl 3, Marko 2, Whitehead 2;střelba 3b.: 12/4:15/2; střelba 2b.: 51/31:49/15; TH: 20/16:31/25; doskoky: 37:35; chyby: 24:17; 5 chyb: 37. Mirkovič - 40. Novotný; čtvrtiny: 29:16, 21:14, 20:11, 20:20; nejlepší hráč: Monty Mack