A tým | Mattoni NBL - 01.06.2007

97
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
60

Naší hře se nedalo nic vytknout. Především ve druhé a třetí čtvrtině jsme soupeře prakticky k ničemu nepustili a tuto dvacetiminutovku jsme vyhráli 54:23! „Nymburk je pánem na obou koncích hřiště,“ hlásil při popisu obrazu hry ve třetí čtvrtině komentátor a bývalý trenér Prostějova Michal Ježdík. A měl plnou pravdu. Jen srovnání valorizačních bodů dávalo tušit drtivou převahu. Na naší straně bylo šest hráčů s dvouciferným počtem bodů užitečnosti, na straně Prostějova ani jeden ve dvouciferných číslech a čtyři (Czudek, Novák, Stuchlý a Tomaszek) nedosáhli ani nuly! Celkový poměr byl 108:14.
Na naší hře se odráželo dominantní postavení v průběhu celého dosavadního průběhu Mattoni NBL. Dokázali jsme se plně soustředit na obranu. Šedesát bodů, které Prostějov za celý zápas dal, je jeho druhým nejhorším číslem v této sezoně (horších bylo jen 52 bodů v dubnu v Novém Jičíně). A 97 bodů bylo také druhou nejhorší vizitkou jejich obrany (Překonal nás jen Děčín ve 3.semifinále). Kromě obrany jsme dokázali perfektním způsobem spolupracovat v útoku. Takové množství nezištných přihrávek (23) jsme letos ještě neukázali. Sedm jich adresoval Darius Washington a jen o jednu méně Goran Savanovič. Adresáti se většinou ocitali v bezprostřední blízkosti koše se všemi obránci soupeře za zády. Výborný zápas sehrál také Antti Nikkilä a jako obvykle Rado Rančík, který byl rovněž nejlepším střelcem zápasu. Také sedm zblokovaných míčů svědčí o tom, že prostor pod košem byl našimi obránci dobře kontrolován. Na doskoku byli nakonec naši soupeři lepší. Bylo to však dáno především díky útočným doskokům. Ovšem pokud má tým, který se vyznačuje velice dobrým doskokem, k dispozici 39 míčů po nepovedených střelách, musí pravděpodobnost, že nějaký ten míč získá, zvyšovat. Procento střelby z pole bylo 61,5% ku 36,1%.
Úvod utkání byl podle prostějovských not. Dvěma koši Nečase se hosté ujali vedení 4:0. Radek tak jako i v našem dresu zahajuje bodové manévry týmu, ve kterém hraje. Pak ovšem odpovědnost za zápas vzal na svá bedra Goran. Díky jedné z jeho typických zbraní, kterou je vnik do vymezeného území, zaznamenal první koš našeho družstva. A protože jej Bryan fauloval, dostal Goran ještě možnost navýšit svůj bodový účet o další bod. Stalo se. Na tři body rozdílu soupeř odskočil po koši Crispa. Vyrovnání zařídil Láďa Sokolovský, který opět využil koše s faulem, tentokrát po útočném doskoku. Do vedení jsme šli poprvé po trestném hodu Nikkily za faul Bryana. Pro toho to byl už třetí v pořadí, což je ve třetí minutě solidní výkon. Nahradil ho Tomaszek, tomu se však první zápas finále vůbec nevydařil. Dalších sedm bodů v řadě mělo jediného autora – Gorana Savanoviče. Dvěma trojkami a jednou šestkou natáhl během minuty naše vedení na 8 bodů. V polovině úvodní čtvrtiny se Nečas dopustil čtvrté týmové ztráty míče a to byl pro úvod utkání jeden z klíčových faktorů podepsaných pod daným rozdílem ve skóre. Během osmé minuty se hosté dokázali několikrát prosadit pod našim košem při útočných doskocích, přesto to vedlo jen ke snížení rozdílu na 6 bodů. Do konce čtvrtiny se hra, co do počtu vstřelených a obdržených bodů, vyrovnala.
Do druhé čtvrtiny poslal pěknou vizitku Mack, trojkou z jeho typického odskoku jsme natáhli náskok poprvé na deset bodů. Hosté sice snížili zpátky na sedm bodů, ovšem střídající Rančík se po deseti vteřinách pobytu na palubovce prosadil, když zužitkoval Dwashovu přihrávku (32:21). Hostům se stále nedařilo nás zastavit. V polovině druhé čtvrtiny se skóre posunulo až na 37:21, ale pak jsme dvakrát nechali na perimetru volného Kudelina a tenhle v každém okamžiku nebezpečný střelec, nás potrestal (39:27). Pádnou odpovědí byla trojka Washingtona v 17.minutě a stejný hráč si po půl minutě prohlédl koš zase pro změnu z bezprostřední blízkosti. Jeho smeč následovala po zisku míče na nevýrazném Czudkovi (46:27). Náskok se přiblížil ke dvaceti bodům a bylo podle předváděné hry jasné, že tentokrát Prostějov nebude mít na úspěch nejmenší šanci. Prostějov sice zásluhou faulů na Nečase a následnými šestkami trochu snížil, ale poslední útok patři nám. Po krátké rozehrávce se k míči dostal Mack a od trojkového oblouku poslal špičkovou přihrávku na Nikkilu a ten pár desetin před klaksonem zasunul míč do koše. Vedli jsme 52:32! Skvělý první poločas.
Třetí čtvrtina byl náš koncert a všechny noty se hrály z naší partitury. Hned první koš byl ukázkou herního přehledu. Goran vnikl pod koš, přihrál do tandemu Rančíkovi a ten se tváří v tvář koši nemohl mýlit. Další průnik Sokolovského skončil opět bodovým efektem, stejně jako smeč Dwashe. Po time outu trenéra Marka si Rado Rančík pohrál hned se třemi obránci – 60:34. Další špicové nahrávky servírovali naši hráči a exekutor se nemýlil. „Jako když servírují lanýže na zlatém podnosu,“ rozplýval se nad asistencemi našich hráčů komentátor Jakub Bažant. A měl pravdu. Každý náš koš byl výsledkem výborné spolupráce celého týmu a nepovedených střel bylo jako šafránu – pouze 5 za celou čtvrtinu. Půl minuty před koncem čtvrtiny, jsme vedli o neuvěřitelných 40 bodů.
Do poslední čtvrtiny už ze základní pětky nastoupil jen Washington a to ještě jen na šest minut. Pár minut velkého finále odehrál také Matěj Sýkora a za potlesku vstoje se dohrávaly poslední okamžiky zápasu. Úplně poslední koš utkání dal Standa Votroubek, měl hodnotu tří bodů a udělal autorovi a fanouškům velkou radost.
Prostějovští basketbalisté zaznamenali mnoho ztracených míčů. Byl to jednak důsledek jejich únavy a také důsledek naší výborné nátlakové hry. Nedokázali se prosadit v postupném útoku a k rychlým protiútokům jsme jim moc šancí nedali. Naopak naše rychlé přenesení hry s přesnou přihrávkou je neustále sráželo do kolen.
Body: Rančík 19, Washington 18, Savanovič 14, Nikkila 12, Sokolovský 9, Křemen 8, Mack 8, Beneš 4, Votroubek 3, Mirkovič 2 - Crisp 16, Kudelin 12, Nečas 10, Šoška 9, Bryan 9, Tomaszek 2, Butler 2; střelba 3b.: 17/8:21/3; střelba 2b.: 40/27:40/19; TH: 25/19:19/13; doskoky: 26:31; chyby: 22:23; 5 chyb: 30. Tomaszek; čtvrtiny: 25:18, 27:14, 27:9, 18:19