A tým | FIBA EuroCup - 08.11.2006

87
ASK Riga ASK Riga Hosté
93

Vstup do evropského poháru se nám nevyvedl. Téměř po celý zápas jsme za svým soupeřem pokulhávali a hleděli mu na záda. Naše ztráta kolísala ve druhé čtvrtině mezi třemi a čtrnácti body. Velice důležité pro konečný výsledek zápasu bylo, že jsme nedokázali lépe pokrýt trojkovou střelbu našeho soupeře a že jsme špatně řešili pick and roll. Riga dala poměrně velké množství jednoduchých košů, kdy se vnikající hráč po cloně dostal do bezprostřední blízkosti koše za záda našich obránců. Pak už pro něho nebylo těžké trefit koš přesně. Rovněž několik trojek soupeře padá na vrub horšího vyřešení clon na vrcholu trojkového oblouku.

I když jsme v počtu ztracených míčů byli lepší (12:18), tak ty naše přicházely v nejnevhodnějších chvílích, v čase, kdy jsme už už dotahovali náskok hostů. Trochu chyběla trpělivost útok si lépe připravit.

Jistou komplikací bylo, že Guillermo Diaz měl už v prvním poločase čtyři fauly. Jeho zapojování do hry pak bylo trochu házenkářským způsobem, když do útoku přicházel, ale při útoku Rigy si šel zase sednout. Rozhodně to pro něho nebylo jednoduché, protože neustále vypadával z rytmu. Ono celé posuzování zákroků hráčů trojicí rozhodčích bylo, řekněme, nestandardní. Nedá se říct, že by nám vyloženě škodili, i když křivda na našich hráčích se hůře rozdýchávala. Jejich výklad pravidel se hodně lišil od pojetí našich rozhodčích.

Do rotace jsme tentokrát zapojili 9 hráčů, přičemž méně než 11 minut hráli Englický (8:22), Nikkilä (10:00), Křemen (9:47) a Beneš (10:57). Na palubovku se nedostal Láďa Horák a ani Standa Votroubek, který mohl třeba nějaký ten koš s hodnotou tří bodů také dát. Přeci jen družstvo Rigy nedisponovalo na perimetru nijakými vysokými hráči. Do mozaiky možných příčin naší porážky by se dala zařadit čtrnáctidenní absence rozehrávače Russella i začínající viróza Guillerma Diaze, kterou se snažili lékaři před zápasem zahnat kalciovou injekcí. Na druhou stranu je nutné uvést, že ani soupeř nehrál v nejsilnější sestavě. Na lavičce se, pravděpodobně na horší časy, šetřil jejich nejlepší rozehrávač a střelec Curtis Millage. Nepřijel ani jejich druhý Američan Aaron Bramlett. I proto musel trenér Butautas točil jen 7 hráčů.

V úvodní čtvrtině jsme dosáhli prvních košů po nájezdu Sokolovského (4 body) a Russella (2 body) pod koš. Riga si nevypomáhala ze slabé strany, a tak dosažení prvních tří košů bylo poměrně jednoduché. Na straně hostů na sebe upozornil Babrauskas, který nejdříve zůstal sám na perimetru a poté dopravil míč do koše z kratší vzdálenosti po přihrávce Valterse. Hosté se dostali do nepatrného vedení 2:5, ale to jsme dokázali záhy zlikvidovat. V následujících dvou minutách jsme se dostali zase do mírného vedení my (10:7), ale vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Pak dvakrát nachytali hosté naši obranu na švestkách, dostali se nikým neohrožováni pod koš, ale bylo z toho jen jednobodové vedení (14:13). Do konce čtvrtiny jsme Rigu pustili před sebe o pět bodů, ale to byla ztráta, při které nebylo potřeba bít na poplach. Horší to bylo s naší obranou. Ta rozhodně nefungovala, jak měla.

Nejhorší úsek jsme si nechali na začátek druhé čtvrtiny. Tři a půl minuty jsme nedali ani bod, obrana hrála bez zápalu a hosté posunuli náskok přes desetibodovou hranici. Po rychlém protiútoku Buškevicse jsme už ztráceli 14 bodů (čas 13:25) a nevypadalo to s námi dobře. Soupeř kraloval a my jsme se trápili. V následujících dvou minutách jsme alespoň soupeře zastavili a nedovolili jsme mu navyšovat rozdíl ve skóre. Naopak v závěru jsme přebrali iniciativu my. Začali jsme účinně bránit a ukolébaný soupeř chvíli nevěděl, co s námi dělat. Do konce prvního poločasu jsme stáhli náskok na čtyři body a do druhé půlky se dalo hledět s optimismem. Největší rozdíl mezi oběma družstvy byl v úspěšnosti z trojkové vzdálenosti. My jsme za první poločas nedali ani jednu (ze čtyř pokusů), soupeř dal tři ze sedmi pokusů.

První koš druhého poločasu jsme dali my a pohled na tabuli skóre byl ještě příznivější. Dvou až čtyřbodové vedení Rigy trvalo do čtvrté minuty druhého poločasu, ale s přibývajícím časem se neustále navyšovalo až se minutu a půl před koncem třetí čtvrtiny zastavilo opět na deseti bodech. Příčinou byly čtyři trojky Rigy, o které se podělili Vecvagars (3) a Valters (1). Poslední naděje na obrat v zápase jsme si vypracovali v první polovině posledního hracího období. Na rozdíl tři bodů jsme se dostali v čase 35:07, když proměnil Sokolovský trojku. Škoda jen, že v následujícím protiútoku jsme slibně rozjetý finiš nepotvrdili. Soupeř znovu odskočil na osm bodů (75:83 – v čase 36:57). Nám se povedlo vytáhnutím obrany na polovinu soupeře získat míč a Savanovič nikým neohrožován nám vrátil tříbodový rozdíl. Bohužel druhou past jsme postavili hůře, soupeř byl připraven a dvěma rychlými přihrávkami se dostal až do bedny a skóroval. Osm bodů rozdílu necelé dvě minuty před koncem bylo nad naše síly. I když jsme ještě vykřesali naději a dostali se na 4 body, soupeř si odvezl domů do Lotyšska šestibodové vítězství.

Body: Rančík 22, Sokolovský 20, Savanovič 19, Diaz 13, Russell 12, Nikkilä 1 – Vecvagars 20, Valters 17, Buskevics 16, Grafs 14, Babrauskas 13, Andriukaitis 11, Vilums 2, fauly 26:23, TH 26/19 : 25/20, střelba 2b. 46/25:42/23, střelba 3b. 15/6 : 14/9, doskoky 27:30, čtvrtiny: 19:24, 14:13, 27:30, 27:26