A tým | FIBA EuroCup - 21.11.2006

Vojvodina Novi Sad Vojvodina Novi SadDomácí
71
80

Nůž na krku měli naši basketbalisté před zápasem v Nové Sadu. Prohra by jim zanechala už jen teoretickou naději na postup do dalších bojů. O výsledku zápasu se rozhodovalo především na dvou liniích. V první řadě to byla naše obrana, která se nám v posledním ligovém utkání proti Mlékárně Kunín moc nevedla. „V obraně jsme hráli kolektivně, disciplinovaně a hráči dokázali spolu komunikovat,“ shrnul Jiří Zídek naše plus defenzivní činnosti. Druhou příčinou našeho úspěchu byl doskok. Získali jsme celkem 31 míčů, z toho devět pod soupeřovým košem. Útočný doskok v kombinaci s úspěšností střelby z pole 59% byl pro soupeře smrtící kombinací. „Díky vysoké koncentraci jsme dokázali hráče soupeře brát na záda a nedovolili jsme jim, aby se pod košem prosadili,“ doplnil Zídek.

Ovšem zápas nebyl pro nás vůbec jednoduchý. Před zápasem i v jeho průběhu se narodilo několik problémů, se kterými jsme se museli poprat. Předně den před zápasem naměřil lékař týmu Rančíkovi teplotu 38,4C, přesto však Rado nastoupil a podal vynikající výkon. Komplikace nastaly i v průběhu utkání. Guillermo Diaz si připsal 4.faul už 26.minutě a ve 28.minutě se vyfauloval Antti Nikkilä. „Všichni hráči podali skvělý týmový výkon. Ti, kteří nastoupili v základní pětce, ti, kteří střídali i ti, kteří zasáhli do hry jen na krátkou dobu. Bylo cítit, že všichni táhnou za jeden provaz. Podle mě to byl nejlepší týmový výkon v této sezoně,“ chválil Jiří Zídek.

Pokud bychom se na chvíli zastavili u individuálních výkonů, tak absolutorium zaslouží Rado Rančík. I když nastupoval do zápasu hodně handicapovaný, byl s 28 body (při úspěšnosti střelby z pole přes 85%) nejlepším střelcem zápasu. Možná nejlepší výkon v nymburském dresu podal Goran Savanovič. Ve svém rodném městě a svému bývalému zaměstnavateli nastřílel 18 bodů, získal dva míče a doskočil k tomu ještě 9 balónu (4 v útoku). Stejným počtem doskočených míčů se může pochlubit také Pavel Englický. „Pavel odvedl výbornou práci v obraně i v útoku. Do ničeho se nenutil, ale pod košem o něm soupeř věděl,“ pochválil Jiří Zídek. Pavel kromě doskoků přidal dva bloky, čtyři body a jednu asistenci. Černou práci odváděl kapitán Láďa Sokolovský. Po třech minutách však měl dva fauly a musel střídat. V závěru se několikrát velice rychle vrátil do obrany a zastavil rodící se útočnou akci soupeře.

Zápas začali aktivněji hosté, ale vytěžili z toho pouze dva získané fauly a vedení 2:0 po dvou trestných hodech. Naši se nevyvarovali v prvních pěti minutách dvou ztrát a díky agresivitě v obraně měli už ve 4.minutě na svém kontě 5 faulů. Bylo to sice nepříjemné, ale zároveň to potvrzovalo snahu jít do zápasu s maximálním úsilím. Ve čtvrté minutě jsme po trojce Pauniče prohrávali o pět bodů (9:4). V tento okamžik přišel první klíčový bod utkání. Snahu domácích o bodové odpoutání jsme řešili s klidem a rozvahou. „Ustáli jsme nápor v první čtvrtině. I když jsme poměrně brzy prohrávali o pět bodů, nehráli jsme zběsile a nesnažili jsme se náskok domácích bezhlavě likvidovat,“ všiml si Jiří Zídek. K vyrovnání došlo v šesté minutě, ale do vedení nás domácí pustili až o dvě minuty později. Trojkou to zařídil Rančík (17:15). Domácí sice z čáry trestných hodů vyrovnali, ale pět bodů v řadě Guillerma Diaze (3+2) nás poslalo do pětibodového vedení. Vojvodiva však koši stejné bodové hodnoty vyrovnala a do druhé čtvrtiny se šlo s plichtou 22:22. Na začátku druhého hracího období se domácí sedmkrát v řadě netrefili do koše a my jsme se dostali do šestibodového vedení. Během 15.minuty se naše vedení smrsklo na rozdíl jednoho koše, ale soupeře jsme před sebe nepustili. Naopak před koncem druhé desetiminutovky jsme navýšili náskok na 8 bodů.

Domácí se po změně stran dvakrát pokusili o zvrat v zápase. Nejdříve skoro smazali náš náskok z prvního poločasu. Když se Diaz a Rančík postarali o návrat vyššího vedení, domácí ještě zmobilizovali síly a po šesti bodech v řadě nám začali dýchat na záda. Nikkilä čtyřmi body nepřipustil změnu ve vedení a po chvíli Goran rozloženou trojkou rozložil psychiku domácích. Železo se má kout, dokud je žhavé, tak Rado přidal ještě 2 koše z pole a vedli jsme o 12 bodů (62:50). Do konce čtvrtiny se domácí zmohli už jen na korekci na 64:54. V poslední čtvrtině jsme si zkušeně pohlídali jejich útok a neustále jsme si udržovali dvouciferné vedení. Ve 36.minutě dokonce stouplo na 15 bodů. Konečné vítězství bylo zaslouženou odměnou za předvedený výkon. „Toto vítězství je obrovskou vzpruhou po výkonech, které neodpovídaly našim představám. Výsledek zápasu přinese nový impuls a pomůže zvýšit týmový výkon a sebedůvěru,“ uzavřel hodnocení Jiří Zídek.

Body: Djordjevič 16, Vitkovac 13, Paunič 12, Ščekič 10, Kovačevič 8, Ivanovič 5, Lekič 4, Nemeth 2, Golubovič 1 – Rančík 28, Savanovič 18, Diaz 14, Russell 8, Nikkilä 6, Englický 4, Sokolovský 2, fauly 23:25, TH 26/20:22/17, střelba za 2body: 40/21:45/27, střelba za 3 body: 20/3:6/3, doskoky 26:31, ztráty 12:16,čtvrtiny: 22:22, 14:20, 18:22, 15:14