A tým | FIBA EuroCup - 06.12.2006

76
Maroussi Atheny Maroussi Atheny Hosté
66

V utkání, ve kterém zdánlivě o mnoho nešlo, jsme přivítali špičkový řecký tým z hlavního města. První utkání ve FIBA Cup jsme prohráli o jedenáct bodů, když jsme zápas ztratili už v prvních minutách utkání. Na řecké půdě jsme po šesti minutách prohrávali o 21 bodů a ze ztráty jsme se již nedostali. Tentokrát jsme hosty pustili pouze do čtyřbodového vedení (0:4). Maroussi bylo o krok před námi pouze do poloviny první čtvrtiny a pak jen epizodně ve druhé a třetí čtvrtině.
Kdybychom chtěli vypíchnout dominantní prvek hry prvního poločasu, byla by to obrana a nepřesná střelba. Tabule skóre na konci prvního poločasu vypadala, jako když skončila první čtvrtina – 25:24. Tentokrát jsme hráli v obraně tvrdě, nekompromisně a velice dobře jsme si vedli také na útočném doskoku. Díky tomu jsme měli v první čtvrtině 19 střel ku 11 pokusům soupeře. Bodově nejchudší byla druhá desetiminutovka, při které padla úspěšnost střelby z pole u obou týmů hodně dolů. Naše byla pouze 27% a soupeř jen o sedm desetin přelezl třicítku. Ve třetí čtvrtině se útok u obou týmů malinko zlepšil, ale bodové koření se rozdávalo plnými hrstmi až v poslední čtvrtině. K naší velké radosti, štědrými střelci byli naši kluci. Za posledních deset minut dali jen o 8 bodů méně, než za celou předcházející dobu zápasu.
Mezi velice důležité cihly naší stavby vítězství, byly ztráty. Především v prvním poločase jsme v podstatě chyby nedělali. Konečných 10 ztracených míčů je nejméně ze všech pěti utkání v evropském poháru a kontrastuje to především s posledním měřením sil v Řecku. Tam jsme chybovali 18krát.
Ve střelbě z perimetru zářily dvě osobnosti: Stanislav Votroubek a Ladislav Sokolovský – dva nejlepší střelci utkání. Standovi se (za 22 minut) urodilo 5 trojek z 8 pokusů a vynikající bylo, že se nedal odradit ani dvěma neúspěšnými střelami z počátku svého snažení. Láďa sice dal o jednu trojku méně, ale spotřeboval o 3 pokusy méně. Na své si přišli i milovníci smečovaných střel. Na konci si je připsali Rančík a Sokolovský. Především Rančíkova diváky v hledišti nadchla. Walker Russell v rychlém protiútoku mrkl na Rada a za chvilku vyslal nad obroučku nahrávku, ze které se naše křídlo nemýlilo. Alley-oop – jak se nazývá tato povedená akce – byla určitě poděkováním věrným fanouškům, kteří se přišli podívat na výkon svého týmu. I když hráči byli šťastní z výhry a trenér Katzurin fanoušky porovnával s Liverpoolskými, určitě všichni očekávali, že volných míst na tribunách bude podstatně méně. Možná za to může předvánoční shon, možná pocit, že v utkání o nic nejde nebo televizní přenos, ale v každém případě je to škoda. Tak snad příště…..
Trenér Katzurin vybral do utkání stejnou základní pětku jako v minulém utkání proti Ostravě, tedy na středu s Pavlem Benešem. S novým míčem, kterým se toto utkání hrálo, se naši hráči dlouho seznamovali. Jakoby se mu zpočátku vůbec nechtělo do koše. Za tři a půl minuty jsme vystřelili z dálky i zblízka pětkrát, ale na ukazateli skóre jsme měli stále nulu. Hosté však na tom nebyli o mnoho lépe. Nepovedené střely měly dvě ku dvě úspěšným a proto vedli o 4 body. Protože se nám nedařila střelba z pole, zkusili jsme nájezdy do bezprostřední blízkosti koše a ejhle, najednou se dařilo výrazně lépe. Prvním, který se osmělil a který využil své rychlosti, byl Diaz. Do konce útoku zbývalo už jen několik vteřin. Guillermo se obtočil kolem Seibutise, jako tryskáč vlétl pod koš a ani Giannoulakosova ruka nedokázala zabránit našemu hráči ve skórování. Diaz ukázal cestu k dobytí soupeřova koše a v dalších třech minutách po ní postupně prošli Beneš, Sokol, Rančík a opět Diaz. Znamenalo to naše vedení 11:8. Hosté šestkami snížili, trochu zatáhli obranu, ale recept našel Beny a trojkou z levé strany nás poslal do čtyřbodového vedení. Diazovu trojku dopíchl Sokol (byl to 7.útočný doskok našeho družstva proti žádnému soupeře) a bodový účet první čtvrtiny podtrhl Rančík. Ve druhé čtvrtině jsme se opět začali trápit střelecky. Na docílení jednoho koše jsme spotřebovali 9 pokusů. Hosté však dali také pouze dva koše, ale stačily jim na to pokusy čtyři. I zásluhou dalších dvou útočných doskoků jsme soupeře do vedení nepustili. Hosté se však dotáhli na bod, ale při time outu vystřídal Nikkilu, který hrál zápas s nepříjemně bolavými zády, Standa Votroubek. Možná si v tu chvíli Řekové neuvědomili, jakého střelce mají před sebou a nechal Standu na perimetru chvíli samotného. Nemýlil se. Navíc na druhé straně jsme dokázali ubránit 24 vteřin na postupný útok. Maroussi však pěti body v řadě nakonec vedení v zápase na chvíli převzalo. Soupeřův rozehrávač Thomas se rozčiloval i po vstřeleném koši svého spoluhráče tak intenzivně, až uviděl od rozhodčího téčko (technická chyba). Šestky Russell proměnil, ale při vyhazování z autu jsme trestuhodně ztratili míč. Maroussi nás však nepotrestalo.
Druhý poločas začal lehkým košem Kaimakoglua, ovšem po chvíli hodil Sokol v časové tísni čtyřiadvaceti vteřin míč na koš a trojka o desku byla na světě. Kyritsis vyrovnal a pak zkušený Thomas využil dlouhého, nechráněného driblinku Diaze k samostatnému úniku. Prohrávali jsme 29:31. Z následujícího protiútoku se Diaz trojkou rehabilitoval. To bylo pozitivní. Negativním bodem tohoto úseku hry byl 4.faul Rančíka ve 23.minutě a jeho střídání. Jednobodové vedení 32:31 jsme si udrželi až do poloviny třetí čtvrtiny a pak začal úřadovat Votroubek. Dvakrát po sobě nedal trojku a Abrams to trojkou potrestal. Standa však byl dnes přesvědčen, že se mu trojky budou dařit, a tak to zkusil i potřetí. Tentokrát se to už povedlo. Pak to chvíli byl bodový souboj Votroubek+Diaz versus Abrams a minutu a půl před koncem čtvrtiny byl po 11 bodech Abramse nerozhodný stav 42:42. Tečku za třetí čtvrtinou napsal Jazvin za dva body. Poslední čtvrtina patřila v útoku nám. Za tři body se trefili Sokol a Votroubek, z průniku se prosadili Rančík s Russellem, zatímco hosté nedali 5 střel za sebou. Rázem jsme vedli o sedm bodů a všechny výhybky byly přestavěny k našemu vítězství. Po další Standově a Sokolově trojce jsme vedli o 13 bodů a další Sokolova trojka už znamenala náskok 16 bodů. Skvělé. Hosté však zápas nezabalili. Kyritsis šesti body v řadě snížil na deset a Maroussi nasadilo presing. Hned tři hráči se shlukli kolem Russella, ten neměl kudy vyhodit na spoluhráče a znovu Kyritsis docílil lehkého koše. Nepovedl se ani dlouhý výhoz z autu a hosté dostali znovu míč do svého držení. Vytěžili z toho bod, ale další koš ze hry už nedali. Naopak my jsme Rančíkovým Alley-oop a Sokolovou smečí napsali pěknou tečku za vydařeným zápasem.
Body: Votroubek 19, Sokolovský 18, Diaz 16, Rančík 10, Beneš 6, Russell 5, Nikkilä 2 – Kaimakoglou 14, Kyritsis a Abrams 13, Thomas 9, Jazvin 7, Seibutis 5, Charalampidis a Kolokas 2, Stefanidis 1, fauly 19:16, TH 11/9 : 22/14, trojky23/11 : 12/2, za 2body: 43/17 : 42/23, doskoky 39:32, ztráty 10:9, čtvrtiny: 18:12, 7:12, 17:20: 34:22, nejlepší hráč: Stanislav Votroubek