A tým | Mattoni NBL - 05.12.2005

92
A plus Brno A plus Brno Hosté
66

V dohrávce třetího kola jsme deklasovali nebezpečné A Plus a nedovolili jsme jim v Nymburce vyhrát ani po pěti letech a navíc jsme posunuli laťku zatím nejvyššího vítězství o 4 body.

Naši hráči předvedli oproti sobotním utkání s druhým brněnským týmem úplně jiný basketbal. Začali stejně dobře jako proti Handicapu, ale nasazení a kvalitní obrana jim vydržela, snad jen kromě úvodu poslední čtvrtiny, po celých čtyřicet minut. Díky velice pohyblivé obraně, která začínala na rychlého Gajdošíka už pod brněnským košem, se podařilo eliminovat rychlý přechod Brna do útoku. Naše defenzivní činnost činila hostům problémy nejen při zakládání útoků. Několikrát jsme nedovolili soupeři ani rozehrát, dvakrát jsme donutili Brňany při vyhazování zpod našeho koše k chybě „přes půl“, kdy dlouhý pas za trojku nedokázali hosté zpracovat. Také střelba A plus v první čtvrtině byla žalostná. Až do poloviny deváté minuty měli na svém kontě pouhé 4 body. Jeden koš dal Benda po útočném doskoku. Druhý po naší chybě v rozehrávce a následném rychlém protiútoku Gajdošík. Jinak byli Brňané pod naším košem i v delší vzdálenosti naprosto bezradní. Jejich úspěšnost střelby za dva body byla 29% oproti našim 70%. Ve střelbě za tři body se nám tolik nedařilo, proti stažené zóně jsme se zastřelovali pomalu. Dali jsme jen jednu trojku (Whitfield) ze šesti pokusů. Brno mělo pokusy čtyři, ale úspěšnost nulovou. S tím pochopitelně souvisel i větší rozdíl v doskocích. I když Brno je dosud první v pořadí nejlépe útočně doskakujících družstev, tentokrát se pod náš koš nedostali. Až na konci zápasu se dostali na devět útočných doskoků, což je o 4,5 méně než byl jejich průměr.

V poločase ztrácelo A plus 21 bodů, ale definitivní popravu zažili hosté mezi 25. a 28.minutou. V čase 27:48 střílel Mandič z perimetru a stanovil nejvyšší rozdíl 35 bodů (75:40). V tomto úseku bylo Brno úplně na dně, nebyli vůbec nebezpeční ani v obraně ani v útoku, chyběl pochopitelně i zájem o hru a hostující hráči byli několikrát odkázáni do role statistů. Ostře to kontrastovalo s naší lehkostí a precizností. Zkazili jsme jedinou střelu, dvakrát jsme získali míč a nepovolili jsme hostům ani jeden útočný doskok.

K průběhu zápasu. V prvních dvou minutách se téměř nic nestalo. Sokolovský dal sice první koš, ale pak se až do začátku třetí minuty čekalo na Bendovo vyrovnání. Další střelecký zápis napsal Michel z čáry trestného hodu. Teprve od poloviny čtvrté minuty se skóre začalo měnit rychleji. Našich sedm bodů za sebou přerušili Brňané po naší chybě v rozehrávce rychlým protiútokem Gajdošíka, ale pak pokračovala naše šňůra do devatenáctého bodu v polovině deváté minuty. To už jsme vedli o 15 bodů. V této době Benda zaktivoval své spoluhráče, hosté snížili na devět, ale poslední slovo první čtvrtiny měl Standa Votroubek, který napsal konečný účet první herní části.

Na začátku druhé čtvrtiny se znovu prosadil Benda, ale od té doby až do začátku patnácté minuty jsme bodovali jen my. Zrodila se třináctibodová šňůra, na jejímž konci jsme měli na svém kontě téměř třikrát tolik bodů než hosté. V dalším průběhu se hra vyrovnala, body přibývaly na obou stranách rovnoměrně a rozdíl ve skóre se pohyboval kolem dvaceti bodů. Půl stovky dokončil z trestného hodu Mandič

Druhý poločas zahájil nešťastně Láďa Sokolovský. Už na začátku třetí minuty se dopustil čtvrté osobní chyby a protože své provinění doprovodil komentářem k výkonu rozhodčího, byl odměněn technickou chybou, musel na lavičku a na jeho místo nastoupil Savanovič. Ten přímo hýřil aktivitou a jeho zásluhou se brzy vrátil opět dvacetibodový rozdíl ve skóre. O dvě minuty později byl podobně „podarován“ u brněnský trenér Pospíšil po faulu odpískaném brněnskému Machačovi. Čtyři trestné hody (2x Chán a 2x Hess), stoprocentně proměněné, odstartovaly naši šestnáctibodovou šňůru, kterou přerušil jen dvěma trestnými hody Machač, na jejímž konci byla Mandičova trojka. Ta stanovila pětatřicetibodové vedení našeho mužstva. Těsně před ní došlo k velkému střídání na obou stranách. Trenér hostí si vyžádal oddechový čas a k Bendovi poslal čtyři nové spoluhráče. Podobně i trenér Ježdík místo Hesse, Whitfielda a Michela poslal do hry Beneše, Votroubka a Mandiče. Brno do konce čtvrtiny pak zkorigovalo výsledek na 75:45. Dvě minuty poslední čtvrtiny se pak rozdíl ve skóre pohyboval mezi 28 a 26 body, pak ale hosté dali tři koše za sebou a trenér Ježdík zatáhl za brzdu. Vyžádal si time-out a vyměnil Beneše, Einikise a Votroubka za Whitfielda, Michela a Chána a brzy se rozdíl vrátil na pětadvacet bodů. Posledních pět minut proběhlo v klidu a my jsme si připsali deváté vítězství v letošní sezóně. Na poslední dvě minuty přišel na hřiště i Horák, který po dlouhé přihrávce od Whitfielda si smečí připsal další dva ligové body.

Body: Savanovič 18, Mandič, Michel a Chán 14, Whitfield 12, Hess 8, Einikis 4, Horák, Sokolovský, Beneš a Votroubek po 2 - Benda 17, Machač a Prachař 12, Klimek 8, Žarkovič 5, Gajdošík a Křemen 4, Skála a Němec 2; střelba 3b.: 21/6 : 13/3; střelba 2b.: 48/28 : 48/20;TH: 23/18 : 23/17;  doskoky: 35:30;  fauly: 22:20;  5 faulů: 23. Sokolovský;  TCH:23. Sokolovský, 25. trenér; 410 diváků;  nejlepší hráč: Michel Ferreira do Nascimiento, čtvrtiny: 21:10, 29:19, 25:16, 17:21