A tým | Mattoni NBL - 15.10.2005

Sparta Praha Sparta PrahaDomácí
77
121

Našim hráčům se dařilo od prvních minut ve všech směrech a hráli přesně tak, jak vedení klubu slibovalo před sezonou – rychle a dynamicky. Trochu jim také pomohla Sparta, která nekladla téměř žádný odpor. „Jako noc a den se lišila první polovina našeho domácího zápasu proti Děčínu od výkonu, který jsme předvedli na Letné,“ vystihl vedoucí družstva Vratislav Šístek. Domácí už po necelých šesti minutách prohrávali o deset, do poločasu to bylo už o dvojnásobek. „Domnívám se, že Pražané mají šanci na solidní výsledek jen tehdy, pokud udrží alespoň do přestávky přijatelný stav,“ řekl pro iDnes Pepa Jelínek a měl pravdu. My jsme hráli kolektivně a na vydařené akce byla radost pohledět. Naše hra hodně kontrastovala s výkonem domácích, kteří se na palubovce zatím hodně hledali. „Hodně jsme spoléhali, že výkon bude kostrbatý, přeci jen mají čtyři nové hráče. Sparta také neměla dlouho cizince, i s tím se musí spoluhráči vyrovnat,“ poznamenal bývalý trenér Sparty Michal Ježdík.

Domácí se nedostávali tolik ke střelbě a jejich jediným dvouciferným střelcem byl po celých 30 minut pouze Majoroš. „Slovenský reprezentant byl jediným hráčem, který odehrál svůj standard, ostatní hráli pod svým průměrem,“ konstatoval Šístek. „Výsledek určitě neodpovídá možnostem Sparty,“ dodat Ježdík.

Především zpočátku zápasu byl, díky našemu rychlému přechodu, prostor pod sparťanským košem takřka liduprázdný, a tak si mohli naši podkošoví hráči dělat, co chtěli. Frána byl pomalý a Doušové hráli více zvenčí. Nebylo proto divu, že v první čtvrtině byla úspěšnost střelby za dva body téměř 80% a že nejlepším střelcem byl Rado Rančík (12b.). „Měli jsme spoustu jednoduchých otevřených střel,“ potvrdil šéf naší lavičky Ježdík. V celkových statistikách byl i doskok v režii našich hráčů. Všichni tři pivoti Sparty Tanaskovič, Frána a Daniel Douša měli dohromady jen o jeden doskok více než nejlepší Nymburák Aleš Chán. V konečném účtování jsme měli o 12 doskoků více než soupeř.

V zápase se nedařilo jen střelecky (dvojková úspěšnost byla 77,3% a trojková 55%), ale také naše obrana byla velice kompaktní. Svědčí o tom nejen 77 obdržených bodů, ale také 25 ztracených míčů Sparty. Část z nich jde určitě na vrub nesehranosti, vždyť Pražané vyměnili tři hráče základní pětky, ale za většinou stojí naše pohyblivá defenzíva. Obranu jsme vysouvali až hluboko za půlící čáru a rozehrávač Nebojsa Savič za 18,5 minuty chyboval sedmkrát. „To byl důsledek dobrého tlaku Maurice Whitfielda na začátku zápasu,“ vysvětlil Ježdík.

Za zmínku stojí ještě šest a půl minuty Pavla Englického, který stihl za tu dobu 12 bodů!! (byl by 2.nejlepším střelcem Sparty). „To byla pasáž jak z NBA,“ usmíval se Ježdík. Vždyť Pavel trefil 2 trojky (ze 3 pokusů) a dvakrát efektně zarazil míč obroučkou Sparty. Ke dvěma šestkám si připsal ještě jeden doskok. Po tak dlouhém zranění to byl výkon jako řemen. „Jsem moc rád, že se všichni zranění a nemocní hráči vrací do lepší pohody,“ potěšilo Michala Ježdíka.

Průběh zápasu byl jednoznačně v naší režii. Sparta za celých 40 minut ani jednou nevedla. Po dvou minutách jsme vedli o šest a v čase 5:52 to bylo už o více než deset (7:18). Dvořák sice trojkou snížil, ale 4 body přidal Whitfield. Na začátku deváté minuty ještě Majoroš trojkou snížil na sedm (15:22). Do konce první čtvrtiny se náš náskok pohyboval kolem deseti bodů. V průběhu druhé čtvrtiny se začal náš náskok pomalu zvyšovat. Domácí sice občas stačili kontrovat, přičemž to bylo především střelbou z dálky. Za 13 body Majoroše byla velká propast, další střelec Reinberger měl na kontě 6 bodů. To našimi dvoucifernými střelci byli Rančík (17), Mandič (11) a Hess (10).

Po změně stran přišel čtyřminutový uragán z naší strany. Domácí dali dva body, ale my třináct. Rozdíl ve skóre pokořil tři desítku a trenér domácích Geršl si vzal time out. Po něm sice naše body chvilku  nepřibývaly tak rychle, ale i tak jsme v této desetiminutovce překonali o 5 bodů čtvrtou desítku bodového rozdílu (38:91). V posledním útoku třetí čtvrtiny David Douša po Fránově asistenci trojkou trochu snížil. Do poslední čtvrtiny nastoupil Englický a jak už bylo řečeno, zasvítil jako meteor (doufejme, že mu to vydrží i v dalších zápasech). Sparťané nás už do více než 46-bodového rozdílu nepustili a to především proto, že se v poslední čtvrtině několikrát prosadili z perimetru.

Body: Majoroš 15, Douša 10, Vukotič 10, Týř 7, Reinberger 6, Novák 6, Frána 6, Savič 5, Kraus 5, Dvořák 5, Tanaskovič 2 - Mandič 22, Rančík 20, Hess 17, Miichel N. 13, Englický 12, Beneš 10, Chán 8, Whitfield 7, Sokolovský 6, Votroubek 6; střelba 3b.: 26/12 : 20/11;střelba 2b.: 32/13 : 44/34!!!; TH: 19/15 : 26/20; doskoky: 18 : 30; chyby: 22 : 20; rozhodčí:Vrážel, Kurz, Večeřa, nejlepší hráč: Rančík, čtvrtiny: 18:27, 20:31, 11:33, 28:30