A tým | Mattoni NBL - 29.10.2005

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
90
106

Oba dva soupeři se museli ve 4.kole Mattoni NBL obejít bez rozehrávačských jedniček. „Prostějov bez Czudka tápal,“ poznamenal Vratislav Šístek. Maurice má bolestivé problémy s kolenem a ty jej z tohoto zápasu vyřadily. Na neštěstí má natržený sval také Beneš, takže jsme museli na místě tvůrce hry improvizovat. Již před sezonou se říkalo, že Goran Savanovič může alternovat na pozicích jedna až tři a hned na podzim dostal příležitost ukázat, zda to byla pověst či skutečnost. Za vše hovoří názor jednoho z fanoušků: „Kdyby to viděl Maurice, tak by se o své místo bál,“ který vystihuje, že výkon Gorana byl opravu na jedničku. Dokázal rychle pouštět míč z ruky, využívat clony nahoře, po kterých buď shodil na volného hráče nebo pronikal sám na koš. V první čtvrtině mu také vycházela skvěle střelba. Se 13 body byl nejlepším skórerem, přičemž neminul ani jeden ze tří pokusů za dva body, ani jeden ze dvou pokusů o trojku a přidal jednu šestku. Pokud Goran nehrál, zastoupil ho ve funkci Láďa Sokolovský a hra týmu tím nijak neutrpěla.

V zápase se nehrálo v obraně tak špatně, ale nám se dařila střelba. „Hráli jsme velice dobře takticky. Po kombinačních akcích často zůstával volný hráč, který pak mohl v klidu dopravit míč do koše. Úspěšnost naší střelby byla z všech pozic více než 50%. Nejlepší mušku měl Rančík, který minul pouze tři pokusy za dva body a dal 19 bodů. V družstvu domácích se střelecky výrazněji prosadil podle očekávání pouze Callahan – 27 bodů. „I když se Prostějov snažil hrát přes dlouhé, naši hráči je do vymezeného prostoru nepouštěli,“ dodal Šístek. Pod košem se neprosadil ani Polák Korytek, který hrál hodně zády ke koši, ale narážel na neproniknutelnou hradbu Einikise nebo Chána či jiného podkošového hráče. Naopak na druhé straně se v sobotu dařilo Sambovi (Michel) a respekt soupeře budil i Gintaris Einikis. Na křídle odvedl svůj vysoký standard Adam Hess (20 bodů, 7 doskoků), jen Mandič se zatím nemůže po zranění dostat do optimální formy.

O našem vítězství rozhodl chytrý a rychlý basketbal, který jsme v zápase předváděli. Pivoti byli dostatečně rychlí, abychom dokázali v útoku přečíslit soupeře. Také jsme udělali velice malý počet chyb v taktice, což je na začátek sezony a počet nových hráčů velkým pozitivem.

V utkání ani jednou Prostějov nevedl.  Po úvodním koši Savanoviče, Callahan vyrovnal, ale to byl poslední smírný bodový stav. Hess totiž přidal dvě trojky. I když Šarin z perimetru snížil, přišlo Michelových pět bodů a vedli jsme o osm bodů. Na ukazateli ještě ani neskončila třetí minuta. Po nesportovní chybě Dagšiče zvýšil Adam naše vedení na dvouciferný rozdíl. Domácí Callahan sice trojkou snížil, ale náš nejlepší hráč Savanovič ze stejné vzdálenosti upravil opět na desetibodový rozdíl. Desítku jsme udrželi až do konce první části hry. Po deseti minutách jsme měli lepší střelbu než domácí. Pět trojek ze šesti pokusů a 14 bodů z kratší vzdálenosti (z 10 pokusů) Ve druhé čtvrtině hned z prvního útoku dal Callahan trojku, ale dalších šest bodů jsme zařídili my. Rozdíl ve skóre poskočil až na třináctku. I když se domácí v polovině druhé čtvrtiny dostali pod deset bodů, vzápětí o naději přišli. Einikis s Rančíkem připravili naše čtrnáctibodové vedení.

V 54.vteřině třetí čtvrtiny se domácí dotkly desítky v rozdílu skóre, ale pak jsme se čistou dvanáctibodovou šňůrou dostali do výrazného vedení o 22 bodů. Od začátku třetí čtvrtiny se už rozdíl pohyboval kolem dvaceti bodů. Hrálo se velice rychle a body přibývaly jakou houby po dešti. Na konci třetího období nám chybělo do stovky jen 14 bodů.  Poslední čtvrtina už byla jen udržovací. Tři minuty před koncem jsme docílil po rychlém protiútoku 99.bod. Po koši Rančíka zaostávali už domácí o 24 bodů, což byla jejich nejvyšší ztráta v zápase. V následujících dvou minutách sice Mandič přeměněnými trestnými hody překročil stovku, ale domácí snížili naše vedení o deset bodů. Na rozhodnutém zápase to pranic nezměnilo.

body: Callahan 27, Lukjanec 13, Stuchlý 12, Miloš 10, Dragšič 7, Bošnjak 6, Korytek 6, Jurečka 5, Šarin 4- Hess 20, Rančík 19, Savanovič 17, Sokolovský 12, Mandič 11, Michel 9, Votroubek 9, Einikis 7, Chán 2; střelba 3b.: 21/12 : 21/12; střelba 2b.: 40/20 : 38/24; TH:18/14 : 26/22; doskoky: 26 : 29; fauly: 22 : 22; čtvrtiny: 25:35, 20:22, 21:29, 24:20; rozhodčí:Dolinek, Vrážel, Kurz; nejlepší hráč: Goran Savanovič