BK Sadská BK SadskáDomácí
65
115

I když Nymburk a Sadskou dělí 8 km po silnici, výkonnostní rozdíl je zatím větší.

V napěchované hale BIOS v Poděbradech, která se stala domovským stánkem hráčů Sadské, se úřadujícímu mistru proti nováčkovi zpočátku nedařilo. Především koš byl jakoby zakletý a v první čtvrtině se neujala ani jedna ze šesti střel z perimetru. Ještěže se dařilo pronikat blíž ke koši a skórovat. Do hry zasáhli trochu i rozhodčí, kteří úzkostlivě posuzovali i poměrně mírné kontakty. Za dvacet minut odpískali 30 faulů!!

Domácí se zpočátku hodně snažili, žádný míč pro ně nebyl ztracený, a tak po zásluze drželi vyrovnané skóre. Nymburští hráči začali vlažně, i když se nedá říct, že by utkání podcenili. Navíc trenér Ježdík před utkáním vyslovil několik motivačních stimulů pro umělé zvýšení zájmu o hru. Za prvé: hráči Sadské nesmí nastřílet více než 70 bodů – to bylo splněno na „110%“ , do limitu chybělo pět bodů, což se v konečném účtování ukázalo jako podstatné. Druhým limitem bylo, že žádný z hráčů Sadské nesmí překonat sedmnáctibodovou hranici nastřílených bodů. Bohužel Jirka Šebek byl z perimetru velice úspěšný a ke třem košům za dva body a šesti šestkám přidal čtyři trojky. To je dohromady 24 bodů a o 7 bodů překročený limit. Když se od toho odečte 5 bodů za celkové skóre, zůstává dvakrát „sebevražedný běh“, kdy celé družstvo musí do 30 vteřin absolvovat určité běžecké cvičení.

První body zápasu padly do nymburského koše a zařídil je hbitý Velenský. Pak přišel dvouminutový úsek, kdy pouze přibývaly fauly a neproměněné střely. Až na konci třetí minuty využil druhý získaný míč Whitfield a vyrovnal. V zápětí však Formánek dokázal zúročit Kukačkovu nahrávku. Z naší strany byl jednou úspěšný Michel z trestného hodu a Šebek v polovině čtvrté minuty zařídil nejvyšší vedení Sadské (6:3). Další body přidal Whitfield a po něm se při útočném doskoku prosadil Hess a poprvé jsme v zápase vedli. Poslední vedení Sadské zařídil dvěma trestnými hody Šebek a od té doby jsme si pomalu začali budovat svůj náskok. Nejdříve opravdu jen pomalu, protože kromě úseku mezi pátou a sedmou minutou se nedařila střelba. Na začátku osmé minuty jsme vedli o šest bodů, ale domácí dokázali za půl minuty náš náskok stáhnout na dva. Do konce čtvrtiny každý útok končil faulem, a tak se pouze střílely šestky.
Statistika po 1.čtvrtině:
SAD
: za 2b. = 13/5, za 3b. = 4/1, TH = 10/6, doskoky (DU/DO) = 4/5, M- = 4, fauly = 7
NBK: za 2b. = 15/8, za 3b. = 6/0, TH = 10/6, doskoky (DU/DO) = 7/8, M- = 2, fauly = 8

Do druhé čtvrtiny nastoupil poprvé po zranění Beneš a po chvíli si připsal dva body. Společně se Sokolovským přiblížili náš náskok k desítce. Trenér Kantůrek si vzal oddechový čas a po něm se jeho družstvu přeci jen podařilo náš náskok přibrzdit a po trojce neúnavného střelce Šebka ztrácela Sadská pouze čtyři body (26:30). Od té doby se však náš stroj na koše rozjel a po rychlém protiútoku dal Hess krátce po polovině druhé desetiminutovky koš, který znamenal více než desetibodové vedení. Začali jsme se prosazovat při obranném doskoku a vyráželi jsme do útoku s poměrně dobrou úspěšností střelby. Vzhledem k tomu, že jsme dobře uzavřeli prostor pod vlastním košem, nutili jsme domácí ke střelbě z dlouhé vzdálenosti. Ovšem pozice nebyly tak dobře připravené, a tak ani úspěšnost střelby nebyla vysoká. Poslední 4 minuty druhé čtvrtiny jsme vyhráli 13:5 a náskok se vyšplhal těsně pod dvacet bodů.
Statistika po 2.čtvrtině:
SAD

Na začátku druhého poločasu jsme sedmi body zvýšili svůj náskok na 26 bodů (35:61), ale ze středu hřiště dal Šebek trojku. To však inspirovalo Standu Votroubka, a tak odpověděl stejným způsobem. V polovině třetí čtvrtiny po Mandičově koši byl náš náskok už třicet bodů (40:70). Nebýt Šebka, který dal dvě trojky, tak by Sadská nedala ze hry ani bod. Ve vymezeném území neměli domácí hráči žádnou šanci uspět. Pokud se do něho přes naši obranu dostali, neměli už klid na dobrou střelbu a k rychlým protiútokům jsme domácí nepustili. Podstatné zlepšení bylo vidět i v souboji pod košem, když počet našich doskoků byl dvojnásobný oproti Sadské.
Statistika po 3.čtvrtině:
SAD

Ani poslední čtvrtina se nelišila od druhé a třetí. Z důvodu udržení tempa hry, střídal Michal Ježdík po celých pětkách a skóre utěšeně narůstalo. Minutu po začátku zaokrouhlil Whitfield bodový stav na 50:90. Stý bod dal Pavel Beneš čtyři minuty před koncem zápasu. V samotném závěru se na palubovku dostal také Láďa Horák. První akci mu jeho spoluhráči ušili na míru a Láďa byl při pokusu o střelbu faulován. Proměnil obě šestky, poté dal ještě náš poslední koš, a tak si po dlouhé době připsal čtyři ligové body. Také na straně Sadské nastoupili všichni hráči z lavičky.

Body: Šebek 24, Tomas 10, Velenský 6, Řeřábek 6, Rivers 6, Modr 5, Formánek 4, Malínský 2, Kukačka 2 - Michel 17, Hess 16, Mandič 13, Whitfield 11, Rančík 11, Chán 11, Sokolovský 10, Beneš 9, Savanovič 8, Votroubek 5, Horák 4; střelba 3b.: 22/5 : 18/4; střelba 2b.: 45/16 : 52/37; TH: 25/18 : 36/29; doskoky: 23:47; fauly: 26:24; 5 chyb: 33. Šebek Jiří; čtvrtiny: 19:22, 16:32, 13:30, 17:31