A tým | Mattoni NBL - 03.12.2005

88
Handicap Brno Handicap Brno Hosté
83

Možná proti očekávání vyrovnaný zápas jsme nakonec zlomili až v poslední čtvrtině, přičemž ještě ve čtyřiatřicáté minutě jsme prohrávali.

Družstvo z Brna přijelo pod novým vedením Vlastimila Havlíka jako trenéra a majitele klubu v jedné osobě a hráči se mu odvděčili dobrým výkonem. V tom jsme jim ale hodně pomohli i my hrou bez většího nasazení. Trenér Ježdík rozdělil tým do dvou pětek a ty v první a druhé čtvrtině kompletně střídal. Do základní koule vybral Whitfielda, Hesse, Sokolovského, Michela a Chána, který nahradil nemocného Rančíka (chřipka), druhou tvořili Beneš, Savanovič, Mandič, Votroubek, Einikis. Jestliže první pětka začala dobře a vypracovala si až třináctibodový náskok. Druhé se vůbec nedařilo střelecky, když za 8 minut, které pobyla na palubovce v prvním poločase, dala pouze 14 bodů. Horší však pro vývoj utkání bylo, že inkasovala dohromady 25 bodů. Především osm bodů, které prohospodařila z našeho náskoku v první čtvrtině, dalo hostům křídla.

Na Brňanech se už projevil rukopis trenéra Havlíka a většinu utkání hráli zónovou obranu. „Je to dáno nedostatkem dlouhých hráčů. Navíc si myslím, že v českých podmínkách je velice účinnou zbraní,“ vysvětlil po utkání kouč hostů. Skutečně, nedokázali jsme se do zóny prosadit vniknutím a střelba z dálky byla průměrná. Také jsme nevyužívali naši tradiční zbraň rychlý přechod do protiútoku, neboť jsme nedonutili soupeře k vyššímu počtu ztracených míčů. Brno, stejně jako my, odevzdalo míč dvanáctkrát za celý zápas. Naši dlouzí i přes výškovou převahu neovládli prostor pod košem. Měli jsme sice o 11 doskoků víc, ale několikrát jsme museli pro vstřelení jednoho koše opravovat i třikrát.

I když jsme zápas neodehráli příliš dobře, pozitivem bylo, že jsme se dokázali i za nepříznivého stavu soustředit, nepodlehli jsme panice a trpělivou hrou jsme nakonec úspěch slavili. Doufejme, že jsme si před pondělním utkáním s dalším týmem Brna špatný zápas už vybrali a z náročného programu, kdy odehrajeme během sedmi dnů čtyři zápasy, vytěžíme plný bodový zisk.

Obě družstva hned na začátku vystřelila z perimetru, ale ani Whitfieldův ani Čubelův pokus nebyl úspěšný. Až Michelova dalekonosná střela po Chánově shození slavila úspěch. Ve druhé minutě však šli Brňané po Práznovského střele do vedení, ale potom přišla naše čtrnáctibodová lajna, kterou přerušil až Čubela za stavu 19:7. Pak dal trenér Ježdík šanci dalším pěti hráčům. Ti se bohužel nechytli a náš náskok se začal ztenčovat, až se zastavil na čtyřech bodech. Za tohoto stavu se ve druhé čtvrtině vrátila dnešní základní sestava. Té se sice nedařilo tak jako v první desetiminutovce, ale její výkon nám vrátil dvouciferné vedení. Opakovala se sice první čtvrtina, náš náskok se začal vytrácet, ale tentokrát jsme se vzchopili a do konce prvního poločasu jsme vedení vytáhli na devět bodů.

Do druhého poločasu vyměnil trenér Ježdík v první pětici Sokolovského za Mandiče, ale tentokrát k žádnému posunu našeho náskoku nedošlo. Naopak jsme z něho ztratili dva body. Zpočátku sice Mandič dal dvojku, Hess dotlačil míč do koše a vedli jsme o dvanáct, ale pro nás nepříjemně dravý Slezák trojkou s faulem snížil o 4 body. Ve 26.minutě se Handicap dotáhl na pět bodů, ale do patřičných mezí jej odkázal trojkou Hess (59:51) a šel společně se svými všemi spoluhráči střídat. Nová garnitura ještě tři minuty odolávala, Savanovič se vyfauloval a nahradil ho Hess. Ten se uvedl útočným doskokem, ze kterého dopíchl odraženou střelu Sokolovského. Poslední minuta patřila hostům a vteřinu před koncem jí podtrhl Vrubl, který trojkou, za velkého jásotu svých spoluhráčů, vyrovnal. Za prvních devět vteřin poslední čtvrtiny jsme měli na svém kontě už dva fauly (Sokolovský, Hess) a Slezák trojkou poslal Brňany do překvapivého vedení. Chán sice košem s faulem vyrovnal a Hess ještě překlopil vedení na naší stranu, ale pak ztratil míč a Whitfield zatáhl za ruční brzdu příliš okatě. Vysloužil si za to nesportovní chybu. Vrubl sice dal jen jednu šestku, ale Práznovský z následujícího útoku docílil další trojku Handicapů. Tentokrát se povedlo vyrovnat Sokolovskému, ale Sucharda nás potrestal třetí trojkou Brna v posledním hracím období (71:74). Asi jsme si konečně uvědomili, že nám teče do bot (i fanoušci byli trochu zkoprnělí) a díky dvanáctibodové šňůře jsme ukázali, že Brno si od nás odveze jenom jeden bod, jak se před zápasem předpokládalo (83:74). V tomto úseku jsme dokázali donutit Brňany ke dvěma chybám, jednou ztratil míč Janda, čímž vyslal Hesse do rychlého protiútoku. Pak při vyhazování zpod koše poslal Vrubl míč přímo do rukou Votroubka a po rozehrání dal Michel ze tří metrů pohodlně svůj 13.bod. Ke smůle hostů se jim vyfauloval Práznovský, ale přesto se ještě díky stoprocentní střelbě trestných hodů dočkali snížení náskoku na pouhé tři body půl minuty před koncem zápasu. Posledních 31 vteřin jsme už nepustili, navíc Whitfield průnikem pod koš naše vítězství pečetil.

Body: Hess 25, Michel 13, Votroubek 13, Whitfield 11, Chán 10, Sokolovský 8, Mandič 5, Beneš 3, Einikis 0, Savanovič 0 - Čubela 23, Práznovský 21, Slezák 17, Sucharda 10, Vrubl 8, Janda 2, Hilšer 2; střelba 3b.: 23/8 : 19/8; střelba 2b.: 45/28 : 37/16; TH: 13/8 : 33/27;doskoky: 35 : 24; fauly: 29:18; 5 chyb: 29. Savanovič, 39.  Michel - 36. Práznovský; čtvrtiny: 28:24, 20:15, 16:25, 24:19  nejlepší hráč: Adam Hess