A tým | Mattoni NBL - 07.01.2006

A plus Brno A plus BrnoDomácí
79
59

Patnácté kolo Mattoni NBL se nám stalo osudným a po špatném týmovém výkonu jsme podlehli oslabenému Brnu.

Jak zápas viděli Michal Ježdík a Martin Augustin:
Domácímu Brnu chyběli Klimek, Prachař a dlouhodobě zraněný Svoboda, Benda s Machačem museli odehrát 40 minut, přesto jsme nedokázali Brno v tomto stavu porazit. „Oni se stavěli do role oslabeného družstva, která stmeluje, protože tým nemá, co ztratit,“ podotkl asistent trenéra Augustin. Po dobrém začátku, kdy jsme vedli 5:0, se v polovině první čtvrtiny dostali domácí do vedení 16:8 a my jsme nástup nezachytili. „Brňané v první čtvrtině přidávali pod kotel a my jsme si snad ani neuvědomili, že můžeme prohrát. Z klidu jsme se nechali vyvést pozdě, rozjeté Brno se už nedalo zastavit,“ nezbylo než konstatovat Augustinovi. „Hráči nedokázali zahrát nic, jak jsme si představovali. Na hřišti bylo pět hráčů, kteří však nevytvořili tým,“ kritizovat trenér Ježdík. „Brno nepředvedlo nic, co bychom nečekali ani jako jednotlivci ani jako tým, přesto jsme je nedokázali porazit,“řekl rozmrzele Martin Augustin. „Naši hráči se nedokázali prosadit ve hře jeden na jednoho. Pod košem jsme nezastavili dva protihráče Bendu a Machače, kteří naše pivoty přeskákali i přetlačili,“ začal hodnocení postu dlouhých hráčů Michal Ježdík. V našem dresu chyběl Einikis, který má zdravotní problémy se zády. Nechyběl? „Jeho nasazením by vznikla další šance ke změně naší hry, ale na jednom hráči utkání nestálo, my jsme měli hlavně týmové problémy,“ odpověděl asistent Augustin. Jestliže selhali dlouzí hráči, měli osud zápasu vzít do svých rukou hráči perimetru. „Dlouho jsme driblovali, málo pohybovali míčem a když jsme si už vypracovali akci tak, že hráč byl volný, nedali jsme koš,“zhodnotil Michal Ježdík útok. „Rovněž v obraně jsme selhali. Umožnili jsme Křemenovi tucet střel za tři body, přestože víme, jaký je to střelec,“ podivoval se Ježdík. S Whitfieldem se pohyboval Gajdošík a nutno uznat, že byl domácí hráč lepší. I tak se Whitfield jako jeden ze dvou dokázal ve valorizaci dostal nad desítku. Druhým hráčem byl Hess, který měl valorizaci 20. „Těžko se dají hledat pozitiva, když ani dva nejlepší hráči nedosáhnou ve valorizaci svého průměru,“ dodal Ježdík.

Naše porážka přišla na začátku náročného programu, před námi je v nejbližších dnech Kyjev, Prostějov, Fenerbahce i Kunín. „Musíme umět přijmout i porážku s pokorou, při hledání příčiny musí začít každý u sebe,“ vybízí Ježdík. „Tráva, aby rostla, potřebuje slunce a déšť,“ ocitoval Michal Ježdík svoje motto a vysvětlil: „My, abychom se zlepšovali, potřebujeme také dobré a zlé časy.“ Ani asistent trenéra M.Augustin zatím nechce vyvozovat předčasné závěry: „Každý tým je jednou nahoře, jednou dole. Pokud by to byla hlubší krize týmu, je třeba pracovat na jejím odstranění.“ V tomto zápase zvítězil individualismus. Jak proti němu bojovat? „Neustále si musíme připomínat, že žádný jednotlivec nemůže vyhrát šampionát,“ říká Michal Ježdík.

Průběh zápasu:
Po několika nepřesnostech v přihrávkách a střelbě se poprvé prosadil Hess z perimetru a na začátku třetí minuty přidal Michel zpod koše dva body. Teprve z následujícího protiútoku dal Prach první koš domácích a za chvíli stejný hráč potrestal dvěma šestkami faul Sokolovského. O minutu později sehrát opět tento exděčínský hráč hlavní roli. Sebral Michelovi míč, nahrál Bendovi, ten našel pod košem Machače a Brno vedlo. Rančíkova trojka dala zapomenout na šestibodový úsek Brna, ale Gajdošík z trestných hodů vyrovnal. Pak jsme ale neubránili Křemena, který z perimetru dvakrát udeřil. Mezi jeho dvěma trojkami dal ještě Benda dvě šestky a rázem jsme měli polovinu bodů co soupeř (16:8). Po našem time outu a vystřídání sice Chán snížil, ale oba domácí podkošoví hráči Machač s Bendou zvýšili vedení svého týmu na deset bodů.

Do druhé čtvrtiny nastoupila sestava s Savanovičem, Benešem, Chánem, Votroubkem a Mandičem. Právě posledně jmenovaný se dopustil dvou ztrát a Benda po rychlém protiútoku zvýšil vedení Brna o další dva body. Jeho smečovaný koš byl dalším povoleným dopinkem jeho týmu. Ani po tomto koši jsme se nemohli trefit, a tak jen logickým vyústěním naší neschopnosti byla další trojka domácích. Tentokrát byl jejím autorem Prach a psala se 12.minuta. Jen těžko jsme se prosazovali. Hess sice dal dvojku a trojku, ale nedokázali jsme přeskákat Bendu. Ten si doskočil nepovedenou střelu Gajdošíka a navíc si ještě vymodlil faul. V polovině druhé čtvrtiny se další dunk povedl Skálovi a už jsme prohrávali o 16 bodů (31:15). Především 15 bodů, které jsme dali za 15 minut zápasu bylo u týmu, který měl průměr přes 100 bodů na zápas, žalostné. Bohužel však to nebyl ještě konec trápení. Náskok Brna se neustále pohyboval nad patnácti body a půldruhé minuty před poločasem se poprvé dotkl třetí desítky (40:20). Třemi trestnými hody Sokolovského za faul na perimetru jsme sice snížili na 16, ale Skálova trojka s klaksonem byla odrazem nálady v obou družstvech.

Na úvod druhého poločasu nepřišel náš nápor, naopak Křemen pěti body (opět trojka) zvýšil až na 25 bodů rozdílu! Šestibodovou šňůrou jsme se nadechli, ale Brno nás příliš rychle přibrzdilo. Pak dostal Rančík technickou chybu a šel střídat. „Rado se tentokrát nedokázal přizpůsobit stylu hry, která byla rozhodčími povolená,“ naznačil Martin Augustin nedostatek slovenského reprezentanta. Pak ale přišly dvě technické chyby trenéra Brna Pospíšila, který podle pravidel musel opustit hrací plochu a tým řídil mobilním telefonem z hlediště. Jeho svěřenci však byli v laufu a pokračovali v zápase ve velkém stylu. Dvě technické chyby jsme potrestali třemi šestkami Hesse a košem Chána, dostali jsme se do manka 16 bodů, ale opět jsme povolili dát Křemenovi trojku. Na konci třetí čtvrtiny jsme ztráceli stále šestnáct bodů.

První bod posledního hracího období dal Whitfield, ale Skála z perimetru a Machač zpod koše dostali svůj náskok opět na dvacet bodů (72:52). Na časomíře bylo 31:34 a do konce zápasu už dalo každé družstvo pouze 7 bodů! Podle toho vypadal obraz hry na palubovce. Spousta neproměněných šancí, zmařených útočných doskoků našeho družstva, dopouštěli jsme se mnoha ztrát míče a dostali jsme v podstatě vlastní hrou mimo možnost zkorigovat výsledek zápasu.

Body: Benda 19, Křemen 17, Machač 16, Skála 11, Prach 9, Gajdošík 7, Žarkovič 0 - Hess 18, Whitfield 12, Sokolovský 7, Chán 6, Rančík 4, Savanovič 4, Michel 4, Mandič 2, Beneš Pavel 2, Votroubek 0; střelba 3b.: 22/8 : 18/4; střelba 2b.: 39/17 : 45/17; TH: 26/21 : 18/13; doskoky:40:38; fauly: 17:27; TCH: 26. Rančík, 26. trenér domácích – 2x; čtvrtiny: 20:10, 25:15, 22:26, 12:8; rozhodčí: Dolinek, Šedivý, Hartig; komisař: Bruna; 1600 diváků; nejlepší hráč: Michal Křemen