A tým | Mattoni NBL - 14.01.2006

97
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
89

V utkání dvou týmů z popředí ligové tabulky Prostějov potvrdil vzrůstající formu a v jednom z nejkvalitnějších zápasů této sezony prohrál o 8 bodů.

Utkání mělo dva odlišné poločasy. V prvních dvaceti minutách se hrál útočný basketbal, kdy obrany nebyly překážkou ani pro jeden tým. Oběma družstvům nelze upřít snahu, ale chyběla větší spolupráce. Výpomoci hráčů často otevíraly prostor pro skórovaní. Úspěšnost střelby byla excelentní na obou stranách. Ve střelbě za dva body jsme byli lepší o 6% (68%:62%) a ve střelbě z perimetru na tom byla obě družstva v podstatě stejně (53%). „V první polovině jsme nedokázali ubránit Hesse, na kterého jsme se před zápasem připravovali,“ označil trenér Prostějova Pekárek nejnebezpečnějšího protivníka, který za šestnáctiminutový pobyt na palubovce nastřílel 21 bodů.  Asistent trenéra Ježdíka Martin Augustin prozradil obecný problém naší obrany: „Prostějov rychle přišel na to, že máme problémy v řešení middle pick and roll a téměř v každém útoku došlo po této akci k uvolnění hostujícího hráče. Zpočátku pronikal do volného prostoru Czudek. Když jsme ho zastavili, odkryli jsme zase jiná místa, kam potom směřovala přihrávka.“

Nejmarkantnější změna ve druhém poločase byla v úspěšnosti střelby. Za dva i za tři body poklesla téměř na polovinu. Je otázkou nakolik to bylo lepší obranou a nakolik únavou. V každém případě  naše úspěšnost střelby za dva body byla 38% a u Prostějova dokonce 35%. Z perimetru zůstal Prostějov lepší, oproti našim 21% měl úspěšnost 36%. V utkání, které bylo rozehráno na výsledek nad sto bodů u obou družstev, nakonec kilo nepadlo. „Statistika se po vynikajícím prvním poločase  většinou vrací do průměru, přesto jsem si myslel, že dáme více než sto bodů,“ řekl Martin Augustin a hned dodal: „Počet vstřelených bodů pro nás není důležitý, jen jich musíme dát více než soupeř.“ Taky je možné, že jsme si šetřili střelný prach do středečního zápasu proti Fenerbahce Istanbul. Při pozorném pohledu na statistiku se dá najít, že našimi skórery ve druhém poločase byli vlastně jen Rančík (23 bodů) a Whitfield (9 bodů). Zbývající 3 body dali Einikis (2) a Michel (1). „Při vší úctě k Prostějovu, dva střelci je na Evropu málo,“ varuje Augustin.

Skóre zápasu otevřela v 15.vteřině střela Rančíka a když ještě v první minutě přidal z levé strany Sokolovský trojku, bylo na naší střídačce veseleji. Ale ve 3.minutě bylo srovnáno (9:9). Postaral se o to především Nečas (5 bodů). Potom dva dobří střelci z perimetru Hess a Miloš předvedli svoje umění. Když ale Callahan odpověděl na koš Michela za dva body trojkou, dostal se Prostějov poprvé do vedení a vydrželo mu to až do 10.minuty. Největší zásluhu na vedení hostů měli Miloš (2 trojky) a Callahan. V osmé minutě jsme dokonce ztráceli 8 bodů. Na palubovku se vrátil Hess, hned první kontakt s míčem proměnil ve tříbodový úspěch a pak předal střeleckou štafetu Votroubkovi, který se dostal na palubovku nečekaně brzy. Rančík si totiž udělal v prvních čtyřech minutách dva fauly, proto ho Standa vystřídal. Na stahování náskoku měly lví podíl i tři ztráty míče Hanáků. Do druhé čtvrtiny si odnesli hosté nejtěsnější vedení díky proměněné šestce Stuchlého za fauly v poslední vteřině.

Druhá čtvrtina začala trojkou Hesse, na kterou odpověděl Crisp stejnou mincí a pak se chvíli obě družstva střídala ve vedení o jeden bod. Na začátku 15.minuty dal Savanovič trojku a odstartoval naši osmibodovou šňůru. Hosté sice zastavili zvyšující se rozdíl, ale na snížení bodového odstupu to nestačilo. V 19.minutě byl Rančík faulován Nečasem při střelbě a protože dal i trestný hod, vedli jsme dvouciferně. Do konce prvního poločasu hosté ubrali pouze bod. Ale mohlo to být i více. Kdyby rozhodčí uznali koš, který podle jejich soudu padl po skončení čtyřiadvacetivteřinového limitu pro postupný útok. Signál sice zazněl, ale jen pár okamžiků před tím se míč odrazil od obroučky a tím pádem dopíchnutí míče už mělo být v pořádku.

Do 4.minuty druhého poločasu jsme svoje vedení ještě o tři body zvýšili. Trenér Pekárek si vzal oddechový čas a jeho svěřenci třemi trojkami za 90 vteřin donutili k time outu také Michala Ježdíka. Hosté se totiž dostali na 4 body (74:70). Také náš time out přinesl ovoce a po sedmibodové šňůře jsme se opět dostali o více než 10 bodů před soupeře. V úvodu poslední čtvrtiny jsme předvedli festival neproměněných pokusů o střelbu. První koš z pole jsme dali až na začátku 35.minuty. Jeho autorem byl Rančík a veledůležitými dvěma body odrazil pokus Prostějova o vyrovnání. Hosté totiž dokázali postupně dotáhnout až na 84:83. Další střelecký pokus sice Rado neproměnil, ale dvě šestky už ano (88:83). Nepřesná střelba pokračovala i potom, ale body nedával ani Prostějov. Do varu dostal Rada koš s faulem v polovině předposlední minuty. Do doby než se postavil na čáru trestných hodů se zkoncentroval a šestku proměnil. Vedli jsme o šest bodů a v poslední minutě jsme náskok uhlídali.

Body: Rančík 34, Hess 21, Savanovič 12, Whitfield 9, Einikis 6, Sokolovský 6, Votroubek 5, Michel 4, - Callahan 27, Stuchlý 16, Miloš 13, Czudek 11, Nečas 9, Korytek 7, Crisp 6;střelba 3b.: 31/12 : 27/12; střelba 2b.: 37/20 : 41/20; TH: 25/21 : 18/13; doskoky: 32:33;fauly: 22:21; 5 faulů: 34. Savanovič; čtvrtiny: 32:33, 30:20, 21:21, 14:15; nejlepší hráč:Radoslav Rančík