Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
71
91

V repríze loňského finále jsme hráče z Nového Jičína vysoko přehráli.

Po  první čtvrtině, kdy se domácí drželi v těsném závěsu, nabralo utkání jasný směr a po poločase bylo jasné, že Kunín utrpí od nás letos druhou porážku a vyšší než na podzim v Nymburce. Dva faktory se podepsaly pod naším vítězstvím. V prvé řadě to byla vynikající osobní obrana s častým zdvojeným krytím. „Touto velice nátlakovou obranou jsme domácí zaskočili,“ konstatoval asistent trenéra Karel Forejt a jeho slova dokumentuje skutečnost, že Kunín dal o plných dvacet bodů méně, než je jeho obvyklý průměr. „V obraně jsme dokázali výborně vyřešit clonu na hráče s míčem. To je velice náročné na dobrou komunikaci a spolupráci,“ konkretizoval druhý asistent Martin Augustin. Při útoku domácích Maurice nepustil svého protihráče Chavise téměř k ničemu. Nejen že mu povolil 8 bodů, ale nechal mu prostor pouze pro 2 asistence. „Nedokázali jsme vůbec rozehrát míč, chyběl nám pohyb hráčů bez míče, nikdo se Chavisovi neukázal,“ lamentoval jeden z domácích fanoušků.

Druhým velkým závažím na miskách vah byla úspěšnost střelby z dlouhé vzdálenosti. V zápase jsme dali 13 trojek, ale pouze z osmnácti pokusů !!! Úspěšností 72,2% jsme nejen převýšili produktivitu střelby za dva body, ale také jsme vytvořili rekord letošního ročníku Mattoni NBL. Do této chvíle byly lepší Pardubice v zápase z 3.prosince proti Ostravě, kdy daly 15 trojek z 22 pokusů. „Často jsme skórovali z přechodové fáze, kdy nebyla ještě obrana soupeře připravena,“ přiblížil Augustin. „Soupeř se snažil bránit naše průniky pod koš. Tím se uvolnili někteří hráči na perimetru. Dlouzí dobře volné spoluhráče viděli a směrovali jim přihrávku,“ popsal scénář mnoha trojek Karel Forejt. Velice důležité bylo, že se o trojkovou střelbu podělilo sedm hráčů!! „Na jednoho nebo dva střelce se dá něco vymyslet, ale když jich je potencionálně nebezpečných více, je to pro každé bránící družstvo velice těžké,“ napadlo M.Augustina. Naopak na druhé straně si domácí připsali pouze 4 trojky, přičemž obávaný střelec Warrick dal pouze dvě. „Našim cílem bylo ubránit Warrickovu střelbu z dálky a to se nám beze zbytku povedlo,“ pochvaloval si Forejt.

„Dnešní vítězství bylo dílem celého týmu, jen těžko lze vyzdvihnout některého hráče, všichni si plnili poctivě svoje role,“ nechtěl se Forejt pouštět do hodnocení jednotlivců. Jeho kolega Martin Augustin vzpomněl ze všech Michela, kterému se v minulém zápase proti Istanbulu nedařilo. „Samba hrál výborně v obraně a uplatnil se i v útoku,“ charakterizoval Augustin hru našeho pivota, který se stal naším druhým nejlepším střelcem.

Utkání začali lépe domácí. Jakoby se na nich ani neprojevil stín nečekaně prohraného utkání v Pardubicích v minulém kole. Nejobávanější hráči domácích Warrick a Šoška dali už v první minutě po koši a Kunín vedl 4:0. Přibrzdil je Sokolovský svou první trojkou a když po půl druhé minutě dal druhou trojku, vedli jsme 8:6. Warrick ještě jednou z trestných hodů vyrovnal, ale to bylo naposledy. Pak jsme sice nezískali nijak velký náskok, maximálně to bylo pět bodů, ale na vítězství v první čtvrtině to stačilo.

Pro vývoj utkání byla rozhodující druhá čtvrtina. V rozmezí tři minut jsme dali pět trojek v řadě!! Po dvou si na své konto připsali Mandič a Rančík, jednu přidal Savanovič. Dvě trojky padly po rychlém protiútoku a to určitě na sebevědomí domácích nepřidalo. Nepomohl ani time out domácího trenéra Hummela ve druhé minutě. Stop naší aktivitě vystavil až druhý oddechový čas domácí lavičky po Einikisově trojce. Časomíra ukazovala 5:00 a skóre bylo 26:43 pro nás. „Po takové trojkové smršti už nebylo pochyb o vítězi zápasu. Stačilo držet tempo hry a určovat jen výši rozdílu ve skóre,“ řekl Martin Augustin. Náš výrazný náskok nebyl dán pouze dobrou střelbou z perimetru, ale také nepropustnou obranou. První koš ze hry dali domácí až těsně před time outem. Do konce poločasu se domácí sice dostali několikrát na dvanáct bodů, to ale bylo jejich maximum. Vždy, když se nadechli, dokázali jsme jejich entuziasmus zchladit.

O poločasové přestávce se oba týmy asi hodně najedly a nechtělo se jim útočit. Padlo pouze 29 bodů, přičemž my jsme dali 15, soupeř o jeden méně. Byla i dlouhá období, když se bodový stav vůbec neměnil. Oba týmy daly dohromady pouze tři trojky. Kunín dal polovinu ze všech, které v utkání proměnil, my jsme dali jednu třináctinu. Patnáctibodový rozdíl byl dobrým východiskem do závěru zápasu. Aby si domácí nedělali nějaké plané naděje, zamířil přesně z perimetru Votroubek a Mandič, čímž jsme se dostali v náskoku přes dvacet bodů. Nebylo to všechno. Po trestných hodech Štece, přidal svou druhou trojku Einikis a bylo to 59:81. Domácí zápas nevzdali a šesti body v řadě korigovali průběžný stav. Po pěti minutách bylo jejich manko menší na dvacet bodů. „Bylo sympatické, že soupeř nesklopil hlavu, i když výrazně prohrával,“ ocenil Augustin. Sokolovský po této domácí mezihře proměnil svůj třetí pokus o trojku a Michel přidal tři body za koš s faulem. Na Bošnjakovy trestné hody odpověděl Hess z přihrávky Michela. Pak si úlohu vyměnili a Michel po rychlém přenesení hry zasmečoval další dva body. Poslední akce patřila Chavisovi, který dvacet vteřin před koncem dal trojku.

Body: Warrick 23, Hájek 12, Chavis 8, Bošnjak 8, Šoška 8, Laco 4, Opatovský 4, Pelikán 2, Štec 2 - Rančík 17, Michel 17, Mandič 13, Einikis 10, Sokolovský 9, Whitfield 8, Savanovič 6, Votroubek 5, Hess 4, Beneš 2; střelba 3b.: 15/4 : 18/13; střelba 2b.: 36/15 : 46/20; TH: 32/29 : 20/12; doskoky: 31:33; fauly: 15:22; 5 faulů: 38. Warrick; nejlepší hráč: Michel Ferreira do Nascimiento