A tým | Mattoni NBL - 25.02.2006

80
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
75

„Bylo to pro nás cenné vítězství ve dvou rovinách. Za prvé jsme úspěšně vstoupili do další části Mattoni NBL a za druhé jsme vrátili Prostějovu porážku z pohárového semifinále,“ pronesl spokojený Michal Ježdík. Nespokojený nebyl ani trenér hostů Michal Pekárek: „V utkání rozhodovaly maličkosti, ale nejdůležitější pro hráče našeho týmu je zjištění, že s se Nymburkem dá hrát.“

Trenéru hostů chyběl jejich první rozehrávač Petr Czudek, kterého přemohla chřipka. „I když nenastoupil Czudek, taktiku jsme neměnili. Bogojevič je také velice dobrý hráč,“ řekl po utkání Michal Ježdík, kterému kvůli zranění chyběl také rozehrávač Pavel Beneš. Ke vší smůle měl v týdnu před zápasem zdravotní problémy také Whitfield, který začal s tréninkem až v pátek. Do čtvrtka nebyl v Nymburce ani Goran Savanovič, který je další alternativou rozehrávky, neboť si vyřizoval administrativní záležitosti.

Na rozdíl od minulého pohárového měření sil padlo dohromady o téměř padesát bodů méně, přičemž konečný rozdíl ve skóre byl v podstatě stejný. Z toho jasně vyplývá, že obrany obou družstev se svého úkolu zhostily daleko lépe a že výrazně ubylo jednoduchých košů na obou stranách. Naši hráči si tentokrát poradili výrazně lépe s hanáckým pivotem Korytkem. Od prvních minut ho měl na starosti Einikis a mnoho prostoru mu nedal. „Speciální přípravu na zápas jsme neměli. Pravdou je, že jsme více rozebrali Korytkovu hru a to se vyplatilo. Myslím, že ho Gintaras výrazně přehrál,“ chválil asistent trenéra Augustin. O nezastupitelné úloze Korytka svědčí úsek mezi 27. a 30.minutou, kdy trenér Pekárek posadil svého prvního pivota a nahradil ho mladým Tomkem. Prostějov byl v té době na koni, stáhnul totiž náš náskok po prvním poločase a dokonce se dostal do jednobodového vedení. Trenér Ježdík však na palubovce nechal Einikise a ten se osmi body v řadě postaral o návrat našeho sebevědomí. Dva koše dal ze hry a k tomu přidal čtyři trestné hody po faulech Tomka. „Tomek není špatný hráč a musí se ze svých chyb poučit,“ nezlomil trenér Pekárek nad druhým pivotem hůl.

Rozdíl byl také v počtu vstřelených bodů našimi dlouhými hráči. Jestliže v Ústí dali dohromady 14 bodů z 98 (14%), tak v Nymburce dali 20 z 80 (25%) – tedy dvojnásobek. „Možná jsme mohli pod koš směřovat více míčů. Pokud se nám povedlo dostal balón do bezprostřední blízkosti koše, byli jsme většinou úspěšní,“ potvrdil Ježdík.

Utkání začalo opatrně. První koš jsme sice dali hned z prvního útoku, ale pak jsme se skoro tři minuty nemohli trefit. Prostějov toho nedokázal plně využít. Callahan dal trojku, Crisp přidal dvojku, a tak hosté vedli největším rozdílem tří bodů (2:5). O vyrovnání se postaral Mandič z perimetru a potom stejný hráč obral Korytka o míč. Postupný útok zakončil z pole Maurice a opět jsme vedli. Skóre se pak pomalu navyšovalo na obou stranách rovnoměrně. Převládaly nepřesné střely a to i z vyložených pozic po útočných doskocích. Nejvyšší vedení v první čtvrtině zařídil Hess, když proměnil dva trestné hody za faul Callahana, pro kterého to byl už třetí faul. Proto ihned zamířil na střídačku a nahradil ho Miloš. Hosté těsně před koncem po trojce Bogoveviče a dvojce Crispa vyrovnali. Poslední slovo však patřilo nám a Savanovič již po čase dvěma šestkami upravil na 21:19. Druhá čtvrtina byla blýskáním na lepší časy. Měli jsme dobrou střelbu, v obraně jsme si dokázali se soupeřem poradil a pomalinku jsme zvyšovali naše vedení až na deset bodů (v 16.minutě). Pak jsme trochu polevili a Prostějov se okamžitě chytnul. Po koši Korytka a průniku Juračky musel trenér Ježdík krotit entuziasmus Prostějova oddechovým časem. Votroubkova trojka a Einikisův koš z Mauricovy přihrávky, znamenal opět dvouciferné vedení. Když dal po chvíli Sokolovský trojku, vedli jsme o 11 bodů a Prostějov se ztrácel.

Úvod druhého poločasu nás zastihl v útlumu. Za téměř čtyři minuty jsme nedali ani bod. I když ani Prostějov nebyl nějak výrazně přesný ve střelbě, občas se mu povedlo dostat míč do koše. Na naší straně se nedařilo Michelovi a po vzájemném faulu s Korytkem, si šel sednou na střídačku. Po rychlém protiútoku ve 24.minutě se zásluhou Crispa dostali hosté do vedení. Pak se konečně prosadil i náš hráč, jmenovitě Einikis a zahájil několikaminutovou přetahovanou o vedení. Za stavu 49:50 pro hosty po Pekárkově time outu nastoupil místo Korytka, který do té doby hrál bez střídání, Tomek a nám se šňůrou 8:2 podařilo připravit dobrou startovní pozici do poslední části zápasu. Z prvního útoku poslední čtvrtiny dal Votroubek trojku, vedli jsme o 9 bodů. Standa se po chvíli vyznamenal ještě jednou, když smáznul dvoubodový pokus o skórování Crispa. Perfektní blok sklidil zasloužený potlesk. Když pak dal Hess po rychlém protiútoku další koš, vedli jsme opět o deset bodů.  Stuchlý ale začal zase kousat. Nejdříve dal trojku. Poté Votroubek svými dlouhými pažemi proměnil útočný doskok ve dva body a pak zaúřadoval rozhodčí Hrůša. Odpískal Savanovičovi údajný faul na hráče střílejícího z perimetru. Faktem je, že Stuchlý po kontaktu spadl, ale pán v oranžovo-šedém obleku si nevšiml, že viníkem nebyl náš hráč. Stuchlý dokázal všechny tři šestky proměnit, ale na opačné straně hřiště byl z čáry trestných hodů úspěšný Hess. Na Callahanovu trojku jsme odpověděli pouze dvěma šestkami, ovšem Hessova trojka v zápětí nám dávala velkou naději. Dvě minuty před koncem jsme vedli o deset bodů. Po Whitfieldových trestných hodech dokonce o 12, a tak nás ani tolik nezarmoutila Callahanova další trojka. Osmdesát vteřin před konce dal Hess náš poslední koš (80:69) a Stuchlý opověděl košem se stejnou bodovou hodnotou. Poslední minuta mohla být ještě dramatická. Prostějov na nás ztrácel sedm bodů a do konce zápasu chybělo zhruba dvacet vteřin. Einikis neudržel nervy na uzdě a za kritiku rozhodčího vyfasoval technickou chybu. Stuchlý dal obě šestky (80:75) a navíc Prostějov dostal míč. Při driblingu kolem našeho obránce Bogojevič podklouzl, převalil se na záda a rozhodčí mu pro porušení pravidel o krocích sebrali míč. Ten jsme si do konce utkání už nedali vzít, a tak jsme mohli slavit cenné vítězství.

Body: Hess 17, Einikis 16, Whitfield 11, Sokolovský 9, Votroubek 8, Mandič 7, Rančík 6, Bigus 4, Savanovič 2 - Callahan 21, Stuchlý 21, Korytek 14, Crisp 8, Bogojevič 7, Jurečka 4;střelba 3b.: 18/5 : 25/7; střelba 2b.: 43/22 : 37/19; TH: 25/21 : 22/16; doskoky: 30:35; fauly:24:21; 5 faulů: 40. Einikis; TCH: 40. Einikis; ; čtvrtiny: 21:19, 24:17, 13:16, 22:23; nejlepší hráč: Gintaris Einikis