A tým | Mattoni NBL - 01.03.2006

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
85
92

V utkání, které se v prostřední části vyvíjelo jednoznačně v náš prospěch, jsme se museli na konci obávat o vítězství.

V zápase v podstatě rozhodla špatná obrana našeho soupeře v prostředních dvou čtvrtinách, ve kterých dostali 47 bodů oproti 30, které dali. „Příliš hodně času mi trvá, než najdu sestavu, která je ochotná bránit. Připadá mi, že máme na hřišti pět kuželek, které se nepohnou,“ rozčiloval se na tiskovce trenér domácích Hummel. A těmito slovy jen potvrdil svoje rozpoložení ze třetí čtvrtiny, kdy při time outu hodně důrazně vybízel svoje svěřence k větší aktivitě, přesvědčoval je o nutnosti hry bez míče. Rozhodně v této době bylo množství adrenalinu v jeho krvi hodně vysoké. „Někteří hráči jsou ještě uražení, když jim vytknu pasivitu,“ kroutil hlavou nový trenér reprezentace Hummel.

Utkání se zpočátku pro nás nevyvíjelo moc dobře. Kromě osmibodového manka na konci druhé minuty, jsme museli ze sestavy vyškrtnout Charlese Mandiče. Při obraně mu jeden z protihráčů nechtěně přišlápl z vnější strany kotník a tak musel náš křídelník odkulhat na lavičku. „Nemohu v tento okamžik říct nic na sto procent, ale pravděpodobně se bude jednat o natažení vnitřního bočního vazu kotníku. Je to poměrně bolestivé zranění. Více ale ukáže čtvrteční vyšetření,“ řekl masér týmu René Kacián. V této době jsme si ani neuvědomili, jak bude i v tomto zápase ztráta křídla nepříjemná. Na konci utkání se totiž vyfaulovali jak Sokolovský, tak Savanovič a museli jsme utkání, při absenci Beneše, dohrávat se třemi dlouhými.

Vraťme se ale ještě na začátek zápasu. Domácí vstoupili do utkání velice koncentrovaně, dokázali s plnou parádou využít dvou našich ztrát i dvou minel při střelbě a vedli 8:0. Celou první čtvrtinu jsme museli pracovat na likvidaci jejich vedení. Bylo velice důležité, že z první ledové sprchy jsme se osušili velice rychle. Pětibodový zápis Rančíka (dvojka a trojka) nám hodně pomohl ke kontaktu s domácí Mlékárnou. Další Rančíkův, tentokrát neúspěšný, pokus doskočil Whitfield a protože byl při pokusu o opětovnou střelbu faulován, dostal možnost dvou trestných hodů. I když se roztleskávačky Kunína ze všech sil snažily za koncovou čárou našeho rozehrávače rozptýlit, Maurice se nedal a dvěma body stáhl manko na pouhý bod. Po několika útocích na obou stranách se domácí ještě jednou snažili bodově odtrhnout z našeho pronásledování. Pelikán, Šoška a Chavis zvedli náskok svého družstva na sedm bodů (18:11). Další půldruhá minuta však byla pod naší taktovkou. Nejdříve se prosadil Hess po Mauricově asistenci, potom náš playmaker obral o míč Šošku a rychlé přenesení hry zastavil Pelikán nedovoleně. Michel dal obě šestky. Za chvíli poslal Michal Ježdík na plac Savanoviče, který po útočném doskoku dopravil míč do koše. Tečku za povedeným úsekem udělal Hess trojkou. Vedli jsme o dva body a zdálo se, že úvodní nápor domácích je definitivně rozprášen. „V první čtvrtině jsme se soupeřem drželi krok především slušnou úspěšností střelby,“ přiznal Michal Ježdík.

Do druhé čtvrtiny jsme nastoupili lépe než do začátku zápasu. Zpočátku jsme pozvolna zvyšovali svůj náskok, když jsme nutili soupeře naší obranou do střel z těžkých pozic. Po minutě a půl druhé čtvrtiny jsme vedli o sedm bodů. Chavis sice trojkou potěšil domácí fanoušky, ale Michel byl hned z protiútoku za dva body také úspěšný. Po něm Votroubek využil útočného doskoku a zvýšil náš náskok na 8 bodů (28:36). Po sérii nepřesností, ze které jako pilíř vystoupil blok Michela na Štece, dal Savanovič po rychlém protiútoku dvoubodový koš a náš náskok se poprvé dostal do dvouciferné hladiny. Šoška pak nedal ani jednu šestku a hřebíček do rakve druhé čtvrtiny zatloukl opět Savanovič, tentokrát z perimetru. Bigus po něm potvrdil rozloženou trojkou (koš s faulem) obrat v zápase. Vedli jsme o 17 bodů (32:49). Domácím se podařilo snížit, ale dojem z druhé čtvrtiny tím nijak moc nepoopravili. „Ve druhé čtvrtině jsme jednoznačně uspěli podobnou hrou jako v našem prvním letošním zápase v Novém Jičíně. V obraně jsme šli hodně agresivně do hráče s míčem, hodně jsme zdvojovali a nevyčkávali jsme pouze na chybu protihráčů, ale aktivně jsme je k chybám nutili,“ objasnil příčinu našeho obratu asistent trenéra Martin Augustin. Ze hry našeho družstva je třeba vyzvednout mimořádný výkon Michela v obraně. „Hráči Kunína jsou teď dole a je třeba v tomto stavu udržet,“ plánoval o poločasové přestávce Augustin.

Ve druhé polovině jsme se pomalinku posouvali v náskoku na konec druhé desítky. Až ve 25.minutě jsme poprvé navýšili naše vedení na dvacet bodů. Stalo se tak po krátké šestibodové šňůře. Před tím jsme využívali především výbornou účinnost našeho útoku, kdy pouze jeden nebyl zakončen košem. V útoku byli podobně  úspěšní domácí, ale v obraně proti nám nedokázali nic. Trenér Hummel proto v oddechovém čase hodně naštvaně reagoval na hru svých svěřenců v defenzívě. Jeho slova přinesla úspěch a domácí zastavili díky zóně náš odjíždějící vlak. Především to však bylo na útočné polovině, když Warrick a Chavis dali po trojce. Do poslední čtvrtiny jsme mohli jít s dvaadvacetibodovým náskokem po dvou šestkách Michela. Ovšem do konce třetí desetiminutovky zbývalo 3,7 vteřiny. Domácí vyhodili zpod koše na Chavise, ten přesprintoval k půlce a odtud vyslal střelu na koš. Bohužel pro nás se trefil a kromě změny skóre napumpoval spoustu energie i do řad diváků. Ti v průběhu druhé i třetí čtvrtiny ztráceli naději a zdálo se, že o vyrovnaném zápase byla přesvědčená pouze hrstka nejvěrnějších.

Poslední čtvrtina začala dvěma trestnými hody Pelikána a po té trojkou Laca z levého rohu. Bigus dal také koš, ale na druhé straně kontroval opět Laco. Stále jsme vedli o 14 bodů a stačilo v podstatě jen trpělivě hrát v útoku a na každý koš soupeře odpovědět stejnou mincí. Domácí však výrazně přidali v obraně. „Domácí přitvrdili obranu až na mez, kterou byli rozhodčí ochotni tolerovat. My jsme naopak nehráli připravené akce,“ podotkl Augustin. Bohužel ve 34.minutě nabuzeného Laca fauloval při střelbě Savanovič a protože byl Goran s výrokem sudího nespokojený, vykoledoval si technickou chybu. Kromě toho, že to byl jeho pátý faul, dostali domácí možnost přijít snadno až k šesti bodům. To za předpokladu, že promění všechny tři trestné hody (2 za faul a 1 za technickou) a po vyhazování z půlky dají trojku. Bohužel všechno se jim povedlo. Laco dal všechny šestky a Chavis svou čtvrtou trojkou dokonal světlou chvilku domácích. Náskok se z 19 bodů ztenčil na 8 (66:74) a to byla voda na mlýn hráčů i diváků. Hala bouřila, ale Rančíka to nerozhodilo. Nejdříve dal zpod koše dvojku, pak přidal trojku  a když se Einikis skóroval přes hlavu, vypadalo to, že jsme nápor domácích odrazili. Vedli jsme o 13 bodů (81:68). Mlékaři se však ještě nehodlali vzdát. Dvěma trojkami (Štec a Chavis) snížili na osm a do konce utkání zbývaly 3 minuty. Dobře střelecky disponovaní Štec a Laco několika body dokonce snížili až na čtyři body (81:85), ale my jsme se nenechali vyprovokovat. I nadále jsme pokračovali v postupných útocích a snažili jsme se volit jisté střelecké pokusy. Díky tomu, že náš náskok byl před poslední čtvrtinou tak velký, jsme nakonec domácí udrželi dostatečně daleko od těla a zápas dovedli do vítězného konce.

Body: Chavis 21, Warrick 19, Laco 12, Pelikán 12, Šoška 8, Štec 8, Hájek 4, Bošnjak 1 - Rančík 18, Hess 16, Savanovič 15, Whitfield 13, Einikis 10, Michel 8, Bigus 5, Sokolovský 5, Votroubek 2, střelba 3b.: 23/8:18/5; střelba 2b.: 46/20:42/28; TH: 25/21:26/21; doskoky:27:34; fauly: 18:21; 5 faulů: 40. Chavis - 34. Savanovič, 39. Sokolovský; TCH: 34. Savanovič;čtvrtiny: 23:25, 13:25, 17.22, 32:20,  nejlepší hráč: Adam Hess