A tým | Mattoni NBL - 08.03.2006

A plus Brno A plus BrnoDomácí
79
72

Ani na MDŽ se nám v Brně nepodařilo přelstít domácí A plus, a tak tento tým je zatím našim jediným přemožitelem.

Domácí nastoupili k zápasu v nejsilnější sestavě s Janem Svobodovu po dlouhodobém zranění a Američanem Rolandem, který se ukázal jako dobře individuálně vybavený hráč. My jsme přijeli do Brna bez dvou hráčů Einikise, kterého trápila viróza a Mandiče, který ještě musí chvíli šetřit poraněný kotník. Naše prořídlá lavička však záhy dostala ještě dvě trhliny. Nejdříve se po kontaktu s protihráčem zranil Savanovič. Na jeho místo nastoupil Sokolovský, který měl drobné problémy s kotníkem. Ke vší smůle po několika minutách Láďa špatně šlápl a kotník se znovu ozval. Další křídlo bylo mimo hru. Aby to bylo ještě trochu komplikovanější, tak Adam Hess měl brzy po začátku tři fauly a trenér Ježdík musel sestavu lepit z omezeného počtu hráčů.

Nicméně s touto sestavou jsme až do 35.minuty vedli a o vítězství domácích se rozhodlo až v samotném závěru. „Nedokázali jsme v prvním poločase zastavit rychlé protiútoky Brna a po celé utkání jsme prohrávali na doskoku,“ našel dvě příčiny naší porážky trenér Ježdík. Domácí především v první čtvrtině pronikali do našeho vymezeného prostoru velice snadno a díky osmi útočným doskokům jsme jim umožnili více pokusů o dobytí našeho koše. Na útočné polovině jsme dokázali připravit akce tak, že často zůstával některý náš hráč na perimetru volný a body na našem kontě přibývaly rychle. V první desetiminutovce jsme pálili šestkrát za tři body a pětkrát jsme byli úspěšní (Rančík 3/3!). Bohužel v závěru měl podobně dobrou statistiku Křemen (5/7) a tím nás popravil.

Zápas jsme začali dobře. Po trojce Rančíka a dvou bodech Biguse jsme vedli 5:0 a náš náskok se za chvíli blížil k desítce. „Začali jsme s velkým respektem a báli jsme se hrát na koš,“ vzpomněl na začátek zápasu asistent domácího kouče Jeřábek. Bohužel domácí, co nedali na první pokus, dali na druhý, neboť jsme špatně zastavovali jejich útočný doskok. Domácí dělali v obraně hodně chyb a především bojovali (vlastně po celý zápas) s úspěšností trestných hodů. Do naší postavené obrany se domácí jen těžko prosazovali, a proto většina košů padla po rychlejším přenesení hry. Ani nám nechyběl rychlý přechod do protiútoku. Díky tomu jsme si už po čtyřech minutách vytvořili dvouciferný náskok (16:5). Od té doby dokázali domácí pouze snižovat, ale stále ztráceli kolem osmi bodů. Ve druhé čtvrtině jsme zpočátku drželi náš náskok nad pěti body. Beneš přetáhl trojkovou úspěšnost i přes krátkou přestávku, dařilo se i nadále Rančíkovi. Jenže na přelomu 13. a 14.minuty se Brňané prosadili dvakrát za sebou a když Benda dal na začátku 16.minuty dvě šestky, byl rozdíl pouze tři body (33:36). Snahu domácích o změnu ve vedení jsme ještě odrazili. Pomohla nám k tomu ještě chybná přihrávka na Křemena a jeho následující odkopnutí reklamy. Za to dostal od rozhodčího Volejníka „téčko“.

Ve druhém poločase pokračoval podobný průběh jako v předcházející čtvrtině. Obě družstva se těžko prosazovala. Za prvních šest minut třetí čtvrtiny daly oba týmy pouze 18 bodů. Pak ovšem přišla technická chyba Rančíka, který po faulu na Ronalda pravděpodobně neudržel ústa. Co řekl rozhodčímu Volejníkovi si sudí však nepamatoval. Malá odbočka k rozhodčím: Tento zápas se jim opravdu nepovedl. Ani jedno z družstev pořádně nevědělo, jak má hrát a co zrovna rozhodčí pustí a co ne. Takže po technické chybě následovaly nejdříve dva trestné hody za faul, pak dva za technickou a vyhazování Brna ze strany. Tentokrát se Ronaldovi dařilo a dal tři šestky. Tím se rozdíl smáčknoul na čtyři body, ale následující útok nevyšel domácím ani napoprvé ani po útočném doskoku. Na druhé straně nejdříve přidal Beneš bod z trestného hodu a pak Hanzlík, který musel nastoupit už ve druhé čtvrtině, přidal trojku. Vypadalo to nadějně, ale Křemenova trojka domácí navnadila. Beneš sice v posledním útoku přidal dva body ze šestek, ale náskok před poslední čtvrtinou nebyl nikterak výrazný.

Do začátku 34.minuty se rozdíl neustále držel kolem pěti bodů. Pak ale přišel útočný doskok Bendy, koš Svobody a dvě trojky (Žarkovič a Křemen). Rázem jsme prohrávali o dva body. To napumpovalo domácí hráče a jinak ukázněné a tiché diváctvo. Další dvě minuty byly spíše šachovou partií. Na naší straně se však figurky v útoku pohybovaly pomalu. Střelba nebyla u obou týmu dobrá a ani nebyla příliš četná. První se ze střeleckého útlumu probudil, bohužel pro nás, Křemen a další trojkou zvýšil na 70:65. Situace 4 minuty před koncem nebyla, s ohledem na počet našich hráčů, kteří mohli nastoupit do zápasu a s ohledem na jejich únavu, dobrá, nikoliv však neřešitelná. „Hráči, kteří byli na hřišti měli na to, aby zlikvidovali pětibodové manko. Ovšem v důležitých momentech jsme místo toho, abychom hráli řízené akce s jednoduchou střelbou, volili střely jako gambleři – padne, nepadne. Logicky koše z toho nebyly. Naopak Benda s Machačem zvyšovali vedení až na deset bodů. Whitfield sice snížil z trestných hodů a Beneš přidal další dva body po útočném doskoku Bigusovy střely, ale čas se nepříjemně krátil. Do konce zápasu zůstávalo něco málo nad 60 vteřin. Rafal po vyhazování (ne)takticky fauloval Žarkoviče. Bohužel ho při tom objal kolem pasu moc razantně a vykoledoval si  nesportovní faul. Žarkovič dal jednu šestku a Brno dostalo míč k vhazování do hry. Po několika vteřinách fauloval Michel – tentokrát lépe a byly z toho pouze dvě šestku. Ty ve shodě s brněnskou tradicí Benda neproměnil. Bylo třeba rychle jednat. Rančík po doskoku předribloval na druhou stranu, ale pokus o trojku nebyl úspěšný. Možná byl jeho pokus uspěchaný a bylo by lepší najít Standu Votroubka. Tomu se po deseti vteřinách totiž trojku podařilo vsítit. Do konce zápasu však už zbývalo málo času a bylo jasné, že ani tento úspěch nás k vítězství nepřivede. Poslední čtvrtinu jsme výrazně prohráli (27:13). Za celý druhý poločas jsme dali stejně bodů jako za první čtvrtinu a s tím se asi vyhrát nedá. „Nedokázali jsme do rotace dostat více hráčů a těm, kteří hráli, chyběla na konci síla jak v obraně tak na útočné polovině,“ vysvětlil Michal Ježdík a dodal: „Vzhledem k druhému poločasu je výhra Brna zasloužená. Dostalo nás pod velký tlak." Ovšem z prohry si nedělá velké vrásky ani asistent trenéra Augustin. „Samozřejmě nás prohra mrzí, komu by nevadila, ale toto utkání nerozhodovalo o úspěšnosti sezony. Faktem je, že se takový zápas už nesmí opakovat.“

Body: Benda 20, Křemen 17, Machač 11, Roland 8, Žarkovič 6, Gajdošík 5, Adžič 5, Svoboda 5, Skála 2 - Rančík 20, Whitfield 11, Beneš 10, Hess 8, Michel 6, Bigus 6, Votroubek 6, Hanzlík 3, Sokolovský 2; střelba 3b.: 17/6 : 24/8; střelba 2b.: 45/22 : 44/17; TH: 33/17 : 19/14; doskoky: 48:37; fauly: 23:28; 5 faulů: 35. Adžič - 38. Hess, 39. Bigus; TCH: 18. Křemen, 27. Rančík; čtvrtiny: 23:29, 15:14, 14:16, 27:13; rozhodčí: Lukeš Václav, Volejník Pavel, Holubek Tomáš; nejlepší hráč: Křemen