BK Prostějov BK ProstějovDomácí
87
95

Nymburský lazaret vyzrál na kompletní prostějovský tým

Ani čtvrtý pokus na vítězství v lize nad našimi hráči se současně druhému týmu tabulky nepovedl. Přitom naše lavička byla značně prořídlá. Počet zdravých a boje schopných hráčů bylo jen o dva více než členů realizačního týmu. Z důvodu virózy chyběli Rančík, Beneš a Hubálek, přičemž Standa Votroubek vstal z postele nedlouho před zápasem. Zraněný kotník Mandiče vyžaduje ještě chvíli klidu, stejně tak jako kolena Maurice Whitfielda. Horák si na tréninku před zápasem hnul se zády, a tak zůstal také mimo hru. „Před blížícím se play-off nechceme riskovat žádné komplikace, které by mohlo přinést nastoupení hráče, který není zcela v pořádku,“ odpověděl na otázku redaktora ČT4 po utkání Michal Ježdík. „Upřímně řečeno, při pohledu na torzo naší sestavy jsem v úspěch moc nevěřil,“ přiznal se vedoucí družstva Vráťa Šístek a dodal: „Když jsem ale viděl, jak hrajeme v pohodě a koncentrovaně, uklidnil jsem se.“

Domácí družstvo s námi odehrálo vyrovnaně především první poločas, přičemž ve vedení byl Prostějov v podstatě pouze v první čtvrtině a kraťoučký úsek v 8.minutě druhého hracího období. „Stanovili jsme tempo hry podle možnosti rotace našich hráčů, aniž by poklesl náš výkon a toto tempo udržovat po celý zápas,“ vypíchl asistent trenéra Augustin hlavní úkol svých svěřenců. Hráli jsme velice trpělivě v útoku, vždy jsme čekali na ideální pozici pro střelbu a velice často jsme si ji vytvořili. Naopak domácí místo změn v rytmu hry se nechali ukolébat našim pomalejším tempem a to je stálo možnost okusit pocit vítězství.

„Nepodařilo se vyvíjet takový tlak na hráče, jak jsem si představoval,“ našel kouč Prostějova jeden z důvodů, proč se nepodařilo domácím naši osmičku tolik unavit. „Naše fyzická připravenost je podle mě nejlepší v lize,“ přitakali svorně Šístek a Augustin. Jediný problém mohl nastat na pozici rozehrávače, protože kromě Savanoviče už jsme jiného neměli a to ještě Goran na této pozici v našem týmu mnoho času neodehrál. Shodou okolností si post rozehrávače vyzkoušel také v prvním měření sil mezi Prostějovem a Nymburkem v září minulého roku. „Prostějov se snažil o presování našeho středního rozehrávače, protože věděl, že ho čeká čtyřicítka a že by nemusel vydržet,“ dodal Augustin. Ovšem presing nebyl tak důsledný, Goran byl v dobré pohodě, a tak dokázal potrápit domácí nejen rozehrávkou, ale i vnikáním pod jejich koš. „Pokus o press domácích nebyl důsledný a až na pár výjimek jsme si s ním poradili. Naopak jsme mohli lépe pronikat jejich obranou, která nebyla dobře zformována,“ doplnil Augustin. S hrou Savanoviče kontrastovala rozehrávka u domácích, kteří si často nevěděli rady s naší obranou a často hledali volné hráče, kam by mohla směřovat přihrávka.

Další velký rozdíl mezi oběma družstvy byl na doskoku. V celkovém počtu jsme vyhráli, podle statistiky z prostějovské haly, o tři a podle České televize byl rozdíl 8 doskoků. V každém případě se nám podařilo otupit jednu z největších zbraní Callahana. Méně doskoků si připsal pouze v utkáních proti Spartě (2) a nám (4). Také se nám dařilo při obraně Korytka, který dal pouhé čtyři body a to je jeho letošní smutný rekord. Mohl sice přidat ještě šest, ale úspěšnost jeho trestných hodů je pověstná. Z 80 hráčů, kteří mají více než 29 úspěšných pokusů, je svými 51,7% na nelichotivém 79.místě.

Utkání začali lépe domácí, kterým se podařilo za pomoci dvou trojek získat mírné vedení. Z perimetru byli úspěšní Callahan a Stuchlý, kteří jsou dlouhodobě nejlepšími střelci svého týmu. Dvoubodové vedení jsme po Michelově zárazu zlikvidovali a po následném trestném hodu jsme se dostali do vedení. Crisp a Korytek (svým jediným košem ze hry) dostali svůj tým do tříbodového vedení (10:7). Pak ale pivot Prostějova neudržel jazyk za zuby a vyfasoval technickou chybu. Díky trestným hodům jsme vyrovnali a po rozehrání z půlky jsme přidali ještě dva body. Jmenovitě Michel, který měl z našeho tuctu bodů na svědomí už devět a krom toho povolil Callahanovi pouze jednu trojku. Domácí se po třech trestných hodech a koši Crispa znovu ujali vedení, ale jen do té doby, kdy Bigus využil váhání Crispa s rozehrávkou a sebral mu míč. Následný útok využil Hess ke vstřelení svého 5.bodu, jímž srovnal skóre (15:15). Pak se zase podvedlo domácím přejít do vedení a na bodovém vývoji první čtvrtiny se podepsala další technická chyba. Tentokrát si jí za nemístné poznámky vybojoval druhý Polák Bigus. I tento prohřešek Prostějov využil a získal nejvyšší vedení v zápase (23:19). Poslední slovo v první desetiminutovce měl Einikis, který využil špatné obrany Tomka k uvolnění ke střele.

Druhá část zápasu byla podobná té první jen s tím rozdílem, že většinu času jsme vedli my. Sokolovský se dvakrát velice dobře uvolnil svému obránci Crispovi a pak Votroubek naší první trojkou vypracoval naše nejvyšší dosavadní vedení v zápase (33:28). Domácí stihli vyrovnat a v 18.minutě jít dokonce do vedení, ale v polovině 19.minuty jsme sehráli velice dobře jeden z postupných útoků. Po sérii rychlých přihrávek zaběhl do kouta Savanovič a nikým nerušen dal naši druhou trojku. Po dvou chybách domácích v rozehrávce, když přihrávka Nečase a Mujagiče směřovala buď do našich rukou nebo zámezí, jsme dvěma koši (Michel a Savanovič) dokončili dobrou druhou čtvrtinu.

Domnívat se, že máme zápas pod kontrolou, by bylo pošetilé, ale domácí se proti naší obraně prosazovali velice těžkopádně. Takových akcí, jakou předvedl Czudek s Callahanem, kdy přihrávka směřovala Američanovi do výskoku nad obroučku, bylo málo. Také Michel se ukázal ve výskoku, když se jako vítr přihnal dorazit Sokolovu odraženou střelu. Po jeho smeči se musel koš ještě dlouhou dobu klepat. Jeden z rozhodujících momentů přišel ve 27.minutě. Po time outu trenéra Pekárka zakončil Crisp rychlý protiútok. Po něm nedal Czudek z jasné pozice trojku a Savanovič vypíchl Milošovi míč. Samostatný únik ke koši zakončil Goran dvěma body s faulem. Následný trestný hod sice neproměnil, Adam ale doskočil, rozehrál a na konci této akce byl s tříbodovým příspěvkem Votroubek (koš s faulem). K dovršení černých okamžiků domácích přidal Sokolovský trojku, když ho obrana nechala na perimetru bez povšimnutí. Dvanáctibodový náskok byl vynikající, ale do konce utkání zůstávalo ještě hodně času. Prostějov ze svého manka ubral před poslední desetiminutovkou 4 body.

Domácí v poslední čtvrtině vysunuli obranu na celé hřiště a pomohli si tím pouze k jednomu získanému míči po našem chybném vyhození zpod koše po faulu. Minutu a půl se skóre nepohnulo. V následující minutě padlo deset bodů (po pěti na každé straně). Náš náskok se neustále udržoval nad pěti body a čas se krátil. Až v polovině čtvrté čtvrtiny se domácí dostali na rozdíl tří bodů, pak se ale Callahan ukvapeně pokouší o trojku a trenér Pekárek si bere oddechový čas. Vzhledem k tomu, že naši hráči mají hodně po třech faulech, nabádá svoje svěřence ke hře jeden na jednoho pod koš a střelbu z jistých pozic. Jeho svěřenci asi špatně rozuměli a dvakrát pálí z perimetru. Minutu před koncem Sokolovský a Hess zvyšují opět na dvouciferný rozdíl a utkání je rozhodnuté. Taktické fauly při naší dobré úspěšnosti trestných hodů nevedou k cíli.

Vítězstvím jsme si s definitivní platností zajistili postup do play-off z prvního místa a tím pádem výhodu, že v každé sérii budeme začínat doma.

Body: Callahan 22, Stuchlý 16, Crisp 14, Bogojevič 12, Tomek 7, Czudek 5, Nečas 4, Korytek 4, Mujagič 2, Miloš 1 - Hess 23, Savanovič 17, Michel 16, Sokolovský 15, Einikis 14, Votroubek 10; střelba 3b.: 24/8 : 12/4; střelba 2b.: 39/23 : 48/29; TH: 26/17 : 32/25;doskoky: 29:32; fauly: 25:22; TCH: 5. Korytek, 9. Bigus; čtvrtiny: 23:21, 18:25, 21:24, 25:25;nejlepší hráč: Goran Savanovič