86
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
95

První letošní domácí porážku nám stejně jako vloni připravila Mlékárna Kunín.

Stejně jako v minulém vzájemném zápase ve skupině A1 v Novém Jičíně, předvedli Mlékaři mohutný finiš. Tentokrát však náš náskok byl malý na to, abychom jej před družstvem bojujícím o třetí místo před play-off ubránili. Poslední čtvrtinu jsme prohráli 17:31 a z toho poslední minutu 5:10.

Do naší sestavy se vrátili po nemoci Beneš a po zranění kotníku to na pár minut zkusil Mandič. Naopak do druhého poločasu přišel v civilu Einikis, který po pádu utrpěl tržnou ránu na koleně. Doktor týmu MUDr Hamtil mu ho ozdobil sedmi stehy, a tak jeho start v dalším zápase je ohrožen. Na rozdíl od minulého zápasu v Prostějově jsme tentokrát neudrželi koncentraci po celou dobu. Dokladem toho může být 18 ztracených míčů, přičemž hodně jich přišlo právě v poslední čtvrtině. „Počet mentálních chyb, kterých jsme se dopustili v posledních minutách, by vystačilo na několik zápasů,“ konstatoval trenér Michal Ježdík.

V první čtvrtině se nám nedařilo v obraně. Inkasovali jsme 30 bodů, velice často po jednoduchých koších. „Hosté nás přehrávali v přechodové fázi,“ pojmenoval příčinu Ježdík. „Jestli budeme takhle bránit i v zápasech play-off, tak si můžeme zápasy hodně zkomplikovat,“ doplnil Standa Votroubek. Druhá a třetí čtvrtina byly lepší, ovšem určité problémy jsme začali mít už na konci třetí části hry. Po získání více než desetibodového náskoku jsme místo navýšení odstupu ztratili půdu pod nohama. Trpělivost, se kterou bychom pravděpodobně uspěli, jsme vyměnili za rychlou snahu zápas rozhodnout. „Podlehli jsme jejich tempu hry a stříleli jsme z nepřipravených pozic. To není náš styl,“ dodal Michal Ježdík.

Po celou dobu zápasu jsme se potýkali s pomalým pohybem hráčů bez míče. Vázla proto rozehrávka, protože jsme neměli komu přihrát. Navíc v poslední části hosté vystupňovali tlak na hráče s míčem a tím pádem nutili naše rozehrávající hráče k několikaúderovému driblingu na místě. „To vyhovuje každé obraně, aby se zformovala,“ potvrdil náš kouč.

Skoro celou první čtvrtinu byl o krůček vpředu náš soupeř. Byl o něco agresivnější, uvědomoval si totiž, že chce-li se udržet na třetím místě, musí získat v Nymburce oba body. Naše menší nasazení mu v tom pomáhalo, protože jsme umožňovali často střelbu z klidných pozic nebo je nechali dojít až pod koš. Na druhé straně hřiště, pod jejich košem, nám zatím agresivita nechyběla. Dokázali jsme slušně útočně doskakovat a to zvlášť v úvodních minutách. Nakonec jsme v první čtvrtině vyhráli na útočné doskoky 7:1. Nebylo to však způsobeno jen naší dobrou hrou pod košem, ale také tím, že střelba hostů byla téměř bezchybná a v podstatě nebylo co doskakovat.

Hosté se už ve třetí minutě dostali do čtyřbodového náskoku (8:4), ale nám se podařilo ještě před půlkou první části po trojce Sokolovského vyrovnat (10:10). Podobná situace se opakovala ještě v následujících minutách. Celkem třikrát jsme nepatrný náskok Kunína zlikvidovali. V osmé minutě se hosté dostali snadno do pětibodového vedení a trenér Ježdík v oddechové čase apeloval hlavně na obranu a především na rychlejší návrat na vlastní polovinu, aby hráči zabránili přečíslení a tím pádem jednoduchým košům. I když se vytýkané problémy zmenšily, hosté si stejně udržovali mírné vedení až do konce první čtvrtiny. V první čtvrtině vyvolaly potlesk nejen některé akce, na jejíchž koncích se měnilo skóre, ale i úspěšné bloky na obou stranách.

Podobný průběh měla první polovina druhé čtvrtiny. My jsme byli neustále v pozici honícího psa, ale díky naší bezstarostnosti nám „zajíc“ pořád utíkal. Jako bychom si ani nepřipouštěli, že můžeme prohrát. Možná jsme měli v paměti minulé utkání v Prostějově, kde jsme i s torzem kádru dokázali silného protivníka porazit. Hráči soupeře si hodně věřili, Šoška se nebál střílet za tři body a po jeho trojce v 15.minutě se hosté vzdálili až na 6 bodů (35:41). To nás možná probudilo a po třináctibodové čisté šňůře jsme vedli o 7 bodů. K takovému obratu nám stačilo pouze 150 vteřin. Mezi skórujícími byl mimo jiné Mandič, který oslavil návrat na palubovku čistou trojkou. Nejvíce body však přispěl Michel (6). Do konce poločasu dokázali hosté ubrat ze svého manka jen dva body.

Na úvod třetí čtvrtiny jsme opět ukázali, že útočný doskok bude v tomto zápase naši doménou. Ovšem více jsme sčítali body do statistiky, než aby se nám zvyšovalo bodové konto. Přesto jsme zvedli rozdíl na osm bodů v polovině 23.minuty (57:49). V dalších třech minutách jsme do rozdílu přidali Hessovu trojku a vedli jsme 64:53. V následujících minutách jsme dvakrát zapomněli na Pelikána, všimli si však Warrick a Chavis, kterak je volný pod naším košem a adresovali mu přihrávku. Jeho dva koše shora zaražené byly možná vzpruhou celého týmu a ten začal náš náskok stahovat. Do konce třetího hracího období ubral Kunín z našeho nadějného vedení polovinu bodů. Místo toho, abychom zvýraznili náš náskok, pustili jsme soupeře do zápasu. Ten vycítil šanci, zjistil, že boj o kýžené třetí místo není utopií a začal nás pomalu semílat.

Po minutě a půl poslední čtvrtiny bylo vyrovnáno (69:69). První pokus o převrat ve vedení jsme odrazili Rafalovými šestkami, ale na Bošnjakovu trojku a Štecovo zakončení rychlého protiútoku jsme protizbraň chvíli hledali. I to se nám nakonec podařilo, ale Štec a Šoška nám pěti body vypálili rybník. Prohrávali jsme 74:79, ale do konce utkání zbývaly ještě více než 4 minuty. Díky dvěma trojkám (Sokolovský a Beneš) a dvojce Hesse po bloku Votroubka jsme vedli o tři body (82:79). Bohužel dnešní náš kat Štec z rohu trojkou vyrovnal. Dalších pět bodů přidali Chavis (2+1) a Štec (dva trestné hody) a necelou minutu před koncem jsme prohrávali o pět bodů. Při naší střelecké smůle to byl náskok dostačující. Psychická pohoda však byla na straně hostů, kteří v poslední minutě stříleli osm trestných hodů a vytěžili z nich osm bodů.

Porážka na domácí palubovce nic nemění na tom, že do play-off půjdeme z prvního místa. „Tato porážka není žádná tragédie, ale spíše zvednutí varovného prstu,“ doplnil kormidelník Ježdík.

Body: Michel 18, Hess 16, Sokolovský 13, Savanovič 12, Beneš 7, Bigus 6, Votroubek 6, Einikis 5, Mandič 3 - Warrick 22, Šoška 21, Štec 15, Chavis 14, Pelikán 12, Bošnjak 9, Hájek 2; střelba 3b.: 22/9 : 17/6; střelba 2b.: 46/23 : 50/31; TH: 19/13 : 16/15; doskoky: 36:22;fauly: 21:18; 5 faulů: 37. Savanovič; čtvrtiny: 27:30, 25:17, 17:17, 17:31; nejlepší hráč: Štec