91
A plus Brno A plus Brno Hosté
72

Zápas, který se odehrál pouze z povinnosti, postrádal dramatičnost.

„Bylo to přátelské utkání, které se hrálo úplně bez nasazení. Naši hráči věděli, že zde prohrají a podle toho k zápasu přistoupili,“ charakterizoval své svěřence trenér Brna Miky Pospíšil. „Brno nedalo do zápasu srdce a nám stačil pouze průměrný výkon k jednoznačnému vítězství,“ přitakal Michal Ježdík. Podobného názoru byl i Standa Votroubek: „Průběh celého zápasu byl mnohem jednodušší než u jiných utkání.“ Jednoznačný průběh neaktivoval ani obecenstvo, a tak o decibely se staral v podstatě jen fan club a DJ.

Přesto všechno byl zápas důležitý z hlediska vyrovnání počtu vítězství a porážek obou týmů. Brno je jediným družstvem, které nás dvakrát porazilo. „Potřebovali jsme vyhrát takovým rozdílem, abychom jasně podpořili pozici, kterou v lize zastáváme,“ našel asistent trenéra Augustin přeci jen nějaký náboj utkání. Pozitivem utkání byl rozhodně počet bodů, které jsme od Brna inkasovali. Dvaasedmdesát bodů je z hlediska stylu jejich hry velmi dobré. „To byl jeden z našich úkolů v dnešním zápase,“ potvrdil Martin Augustin. Brno dalo v tomto zápase nejméně bodů ze všech utkání v nadstavbové skupině A1. Faktem bylo, že v sestavě A plus zela velká trhlina na postu rozehrávače. Těžké zranění Daniela Gajdošíka donutilo trenéra Brna na tomto postu improvizovat. V základní sestavě nastoupil s úkoly na tvorbě hry Američan Roland. „Čekal jsem od něho více,“ ozval se náročný trenér hostů. „Také si myslím, že mu dnešní zápas nevyšel,“ dodal jeho asistent Jeřábek. „Čekali jsme, že v základní pětce nastoupí spíše Žarkovič, který na tomto postu hrál v Novém Jičíně,“ vyjádřil překvapení Standa Votroubek. „Žarkovič neumí bránit,“ vysvětlil Pospíšil. Na postu rozehrávače se ještě objevil mladý Marko, nová posila ze Slovenska. „Roman se musí ještě hodně učit,“ bez emocí pokýval hlavou Miky.

Za pozornost stojí počet bloků, které si připsali naši hráči. V technickém zápisu jich bylo uvedeno devět, ale možná by se dalo ještě nějakých tečí, které změnily směr míče, všimnout. Podle očekávání byl nejlepším Standa Votroubek. Jeho dlouhé paže pochytaly celkem 3 míče. „Bloky nepřišly samy od sebe. Vyplývají ze stylu obrany, který chceme produkovat,“ nepřekvapilo, ale spíše potěšilo Martina Augustina.

Brno v průběhu první čtvrtiny třikrát vedlo. Nejvyšší „náskok“ si hosté vytvořili na konci třetí minuty a to 4 body. Za všechno mohla první trojka Pracha, který se na chvíli vymkl naší kontrole a než se poslední opozdilci posadili, už vystřelil. Na časomíře ještě nenaskočila ani 10.vteřina. Vyrovnali jsme na konci 4.minuty (7:7) a od té doby jsme byli ve vedení pouze my. Na začátku 6.minuty naposledy Křemen ještě srovnal, ale Adamova trojka po jeho typické akci s Whitfieldem znamenala naše vedení 12:9. Na začátku osmé minuty dal Benda z pole dva body, kterými se Brno přiblížili na rozdíl jednoho koše, ale zároveň to byly poslední body hostů v první čtvrtině. Dva rychlé koše donutily trenéra Pospíšila k oddechovému času, ale naše snažení to nezastavilo a ani nedokázal zaktivovat svoje střelce. O střelecké potenci svědčí i čtyři neproměněné trestné hody Rolanda v poslední minutě. Jedenáctibodové vedení po první čtvrtině bylo obrazem poměru sil na palubovce.

Náš nápor se přesunul i přes krátkou přestávku mezi čtvrtinami. Trenér Pospíšil na konci 9.minuty poprvé vystřídal a poslal na palubovku Klimka, který byl známý svou dobrou střelbou z perimetru. Když ale nedal ve 13.minutě dvě trojky za sebou, šel si do konce utkání sednout na lavičku náhradníků. V té době už Brno prohrávalo o 15 bodů, ale ještě další body se vezly. O dalších pět bodů se postarali naši dlouzí Michel (3) a Bigus (2) a hosté prohrávali rozdílem 20 bodů (37:17)! I přes krajně nepříznivý vývoj skóre, kdy už se zdálo, že budeme náskok neustále zvyšovat, se A plus oklepalo a hlavně díky Machačovi a Rolandovi se rozdíl nezvyšoval. Dokonce po dvou Žarkovičových trojkách a Bendově koši z něho zbyla pouze polovina (45:35)

Úvod druhého poločasu se opět hrál podle našich not. Čtvrtinu zahájil Savanovič trojkou, poté jsme přidali dva získané míče, útočný doskok a podtrženo, sečteno – vedli jsme opět téměř o dvacet bodů (55:37). Přibližně stejný náskok jsme si udržovali po zbytek třetí čtvrtiny. Bylo úplně jedno, která sestava byla zrovna na palubovce. Trenér Ježdík totiž tento zápas využil také k tomu, aby se rozehrál po nemoci Rančíka a minuty zápasu rozdělil téměř spravedlivě mezi devět hráčů, které poslal na palubovku. V poslední čtvrtině jsme se dostali až nad dvacetibodový náskok. Nejvíce to bylo o 23 bodů ve 37.minutě. Poklidnou hrou jsme si bezpečný odstup udržovali až do poslední vteřiny utkání.

Body: Michel 16, Hess 15, Mandič 14, Rančík 13, Whitfield 11, Savanovič 8, Sokolovský 7, Bigus 5, Votroubek 2 - Roland 11, Křemen 11, Machač 10, Svoboda 9, Benda 8, Žarkovič 7, Prach 7, Adžič 4, Prachař 4, Marko 1; střelba 3b.: 11/3:19/7; střelba 2b.: 50/30:50/18; TH:30/22:22/15; doskoky: 40:31; fauly: 22:22; 5 faulů: 37. Roland; čtvrtiny: 26:15, 21:20, 20:14, 24:23; nejlepší hráč: Adam Hess