A tým | Mattoni NBL - 08.04.2006

106
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
67

Každou čtvrtinu jsme vyhráli. Nejvíce hned první, a tak o našem výrazném vítězství bylo rozhodnuto už po deseti minutách.

K prvnímu utkání play-off proti Spartě, která se do závěrečných bojů dostala až s odřenýma ušima v posledním kole nadstavby, jsme nastoupili po delším herním půstu a po dlouhé době také v kompletní sestavě. Kromě prvních asi pěti minut jsme byli jasnými pány na palubovce. Dokázali jsme vytvářet v obraně silný tlak na hráče Sparty. Výsledkem toho bylo celkem 27 ztracených míčů našeho soupeře. Naši hru v defenzívě zdobila především kolektivnost, každé delší držení míče hráčem Sparty vedlo ke zdvojování v obraně, tím pádem se útočící hráč jen těžko uvolňoval a míč nám odevzdával.  V útoku jsme přehráli soupeře jednoznačně ve hře jeden na jednoho a dávali jsme hodně jednoduchých košů.

O dobré obraně svědčí, že pouze jediný hráč soupeře se dostal na dvouciferný počet nastřílených bodů. Daniel Douša dal deset bodů a také jako jediný hráč Sparty měl valorizaci větší než deset. Na naší straně byli dvouciferní střelci čtyři: Hess, Savanovič, Bigus a Mandič. Zajímavé bylo i to, že každý hráč, který nastoupil do utkání, se dokázal zapsat do listiny střelců. Z celkového poměru valorizačních bodů (129:54) bylo jasně vidět, že jsme byli výrazně lepším týmem. Jediné, kde se s námi mohla Sparta měřit, byl doskok. V této statistické veličině jsme byli pouze o dva míče lepší. Nejlepším doskakovačem byl David Douša se sedmi doskoky, na naší straně se k němu přiblížil Adam Hess s pěti. Za povšimnutí stojí také čtyři „čepice“ Standy Votroubka, které nasadil protihráčům za 14 minut svého pobytu na palubovce.

První body utkání dal nový sparťanský rozehrávač Horozič (přišel na Letnou v únoru) a po něm se prosadil služebně druhý nejstarší hráč Sparty David Douša. O naše body se staral výhradně Whitfield a výhradně z čáry trestného hodu. Dostal celkem sedmkrát možnost a mýlil se pouze jednou. Kromě šesti získaných bodů, si připsal Horozič dva fauly už ve druhé minutě. První trojku zápasu dal Reinberger a teprve po něm jsme se prosadili také ze hry. Autorem první dvojky byl Hess. Nová posila Sparty Höger (225 cm) zařídil hostům naposledy hubené vedení (8:9). Bigus se Savanovičem pěti body získali čtyřbodové vedení a od té doby to šlo se Spartou s kopce. Zastavili sice tuto první šňůru trestnými hody Fona, ale potom už naše útoky, valící se na jejich koš, nedokázali zastavit. Za dvě minuty jsme si připsali deset bodů, náskok jsme navýšili do druhé desítky a na konci první čtvrtiny jsme vedli už o 17 bodů.

Ve druhé čtvrtině dokázala Sparta alespoň držet ztrátu na úrovni dvaceti bodů, přičemž přesné dvacítky jsme dosáhli košem Michela ve 14.minutě a pak ještě jednou v 15.minutě. Do konce 17.minuty dokázala Sparta ubrat z našeho náskoku pět bodů (David Douša dal trojku) a po chvíli se na palubovce poprvé zajiskřilo. Štěpán Reinberger nepěkným zákrokem zvýšil rapidně hladinu adrenalinu v krvi Rančíka. Jak k tomu došlo? Po koši Biguse (47:30) ztratil v protiútoku Höger míč a Rado vyrazil do rychlého protiútoku. Ve finálním výskoku tváří v tvář koši byl zezadu přistrčen Reinbergerem. To Rado nečekal a při dopadu bylo jen blízko k podvrtnutí kotníku. Saze bouchly! Rado se obloukem vracel k Reinbergerovi a schylovalo se k bitce. Když Rado do svého soka poprvé strčil, přiskočilo hned pár Radových spoluhráčů a odvlekli Rančíka do bezpečné vzdálenosti. Přesto nezůstalo toto představení bez odezvy. Rado dostal technickou, Štěpán nesportovní a oba tresty se vyrušily. Do konce čtvrtiny se hrálo už klidně, přičemž naše útočná potence byla vyšší a nám přibylo v náskoku dalších pět bodů.

Na úvod druhého poločasu se Sparta dopustila pěti ztrát míče a my jsme pětkrát po sobě vytěžili koš. Dvakrát Hess po útočném doskoku, dva body přidal po smeči Sokolovský z rychlého protiútoku. Na třicetibodový rozdíl upravil Rančík v čase 22:19 a poslední ztrátu míče potrestal opět z rychlého protiútoku Hess. To ještě nebylo vše, protože v dalších dvou minutách jsme díky Sokolovského a Savanovičově trojce upravili na 72:38 ve 25.minutě. To byl nejvyšší rozdíl ve skóre během třetí čtvrtiny. Od té doby se Spartě podařilo zachytit náš unikající rychlík a stáhli propast na 27 bodů.

Poslední část zápasu se vyvíjela zpočátku stejně jako předchozí. Opět jsme navyšovali náskok a tentokrát se zastavil na 36 bodech ve 35.minutě. Poslední slovo jsme ještě neřekli, do konce zápasu jsme přidali ještě dalších 12 bodů proti sparťanským devíti. První kamínek postupové mozaiky jsme získali bez problému. Škoda jen, že utkání sledovalo poměrně málo diváků. Snad bude příští sobotu horší počasí, aby si více příznivců našlo cestu do Sportovního centra. Snad jim k tomu pomůže, že nebudou u pokladny nic platit.

Body: Hess 15, Savanovič 14 bodů a 6 asistencí, Bigus 14, Mandič 13, Michel 9, Beneš 9, Whitfield 8 bodů a 6 asistencí, Sokolovský 8, Rančík 6, Votroubek 6, Einikis 4 - Daniel Douša 10, Höger 9, Vukotič 9, Majoroš 8, Reinberger 7, David Douša 7, Novák 6, Dvořák 5, Horozič 4, Fon 2, střelba za 2b.: 28/42 : 17/33, střelba za 3b.: 10/22 : 6/19, fauly: 27:22, TH: 20/25 : 15/23, doskoky: 29:27 (útočné 8 : 9), čtvrtiny: 31:14, 25:20, 23:18, 27:15