123
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
70

Sparta už svou agonii neprodlužovala a odvezla si z Nymburka pořádnou velikonoční nadílku.

I třetí zápas čtvrtfinále, stejně jako první, se odehrál pod naší dirigentskou taktovkou. Na rozdíl od minulého jsme noty rozdali už během prvních okamžiků zápasu. Drtivou střelbou trojek (8/9 za první čtvrtinu) jsme si vytvořili takový náskok, že odpor soupeře by byl asi marný. Mezi druhou a sedmou minutou jsme natáhli šňůru 26:0!!

V celém utkání jsme vytahovali obranu až ke koncové čáře pod košem Sparty a komplikovali jsme tak založení útoku našeho soupeře. Těsné obrany se hosté nezbavili po celé utkání, a tak nebylo divu, že se dopustili celkem 25 ztrát míče. Třikrát se Spartě nepovedlo vystřelit do čtyřiadvacetivteřinového limitu pro postupný útok, jednou dokonce nestihla vyhodit z autu do pěti vteřin, jak přikazují pravidla. Hodně ztracených míčů, především v poslední čtvrtině vedlo k našim rychlým protiútokům. Kromě výrazného vítězství viděli diváci, kteří dali přednost basketbalu před rozkvétající přírodou, spoustu nápaditých akcí našeho družstva. Při nájezdech na koš nikdo nehamounil a půjčoval míč lépe postavenému spoluhráči. V repertoáru přihrávek nechyběly ani nahrávky za tělem, či z bedny na úplně volného střelce na perimetru. Dvaatřicet asistencí je našim letošním maximem.

I přes výškovou převahu hostů jsme se prosadili pod košem. Na 24 doskoků soupeře jsme zaznamenali o čtvrtinu více doskočených míčů. Nejvíce se v této činnosti dařilo Rančíkovi (8).

V družstvu soupeře nám největší problémy činil Reinberger, autor 22 bodů. který byl nakonec nejlepším střelcem zápasu. Nejméně třikrát sehrála Sparta akci, na jejíž konci byl Štěpán úplně volný v levém rohu hřiště, odkud se nemýlil. Střelecky jej podporoval mladý Vukotič (14) a posledním dvouciferným střelcem byl dlouhán Höger. To na naší straně se do listiny střelců zapsali úplně všichni hráči zapsaní na soupisku, včetně Horáka, kterého poslal trenér Ježdík na pět minut na palubovku.

Úvodní rozskok vyhrál Rančík, ale první střelecký pokus Sokolovského skončil na obroučce. Hess sice doskočil, byl však faulován a proměnil pouze jednu šestku. Na straně Sparty se prosadil Dan Douša a Fon a hosté se dostali do tříbodového vedení 1:4. Čtyřka pak na ukazateli skóre zamrzla na hodně dlouho – přesně na pět a půl minuty. My jsme si však před košem Sparty otevřeli střelnici. Šňůru šesti našich trojek odstartoval Rančík (nakonec dal v tomto úseku tři), následovali obávaní střelci Hess a Sokolovský. Trenér Geršl si vzal oddechový čas, ovšem na výkonu jeho svěřenců se to neprojevilo. Tak zkusil Jaromír Geršl ještě hromadné střídání. Celkem se objevily čtyři nové tváře, náš náskok se zatím nesnížil.  Za stavu 27:4 se hosté přeci jen probudili. Nastartovali trojkovou kanonádu a během dvou minut dali čtyři. Za naše hráče dával dvě trojky Mandič. V tomto úseku zápasu se nestřílelo ani jednou jinak než z perimetru. Poslední tři minuty byly vyrovnané.

Brzy po začátku druhé čtvrtiny byl při střelbě z perimetru faulován Whitfield a autoru faulu Horozičovi se to nezdálo, vysloužil si technickou chybu. Na čáru trestného hodu se postavil Maurice a čtyřikrát se postaral o změnu skóre. Po něm přidal ještě koš Rančík a načal tak třetí desítku rozdílu ve skóre. Nymburk nepolevil ani potom a už ve čtrnácté minutě dosáhl padesáti bodů. Od té doby se na změně stavu podílela obě mužstva a  rozdíl osciloval mezi 25 a 29 body. Do šatny odcházela družstva za stavu 65:38.

I do druhé dvacetiminutovky nastoupil Nymburk lépe. Odehrály se čtyři minuty a náskok domácích se zvýšil na 42 bodů. Podíleli se na tom všichni hráči pětky, která byla na palubovce. V polovině třetí čtvrtiny se změny skóre přibrzdily, ale s přibývajícím časem se opět rozběhly. Velkou zásluhu na tom měl Mandič, který v posledních dvou minutách čtvrtiny košem a dvěma trojkami stanovil stav tohoto utkání na 96:47. Skoro dvě minuty se Sparta bránila stovce, ale trojka Sokolovského přenesla aktiva Nymburka do druhé stovky. Hosté až do poloviny 36.minuty udrželi rozdíl pod padesáti body. Toho dosáhl brzy po vystřídání Horák a domácí zvýšili náskok na 51 bod. Höger a Horozič ještě stlačili na chvíli rozdíl pod padesát, ale Mandič, Michel a Horák jej opět poslali přes padesátku a čtvrtfinálová série pro Nymburk skončila. Ten bude do 26.dubna čekat na lepšího z duelu A Plus Brno vers. Děčín, jehož stav je zatím překvapivě 2:0 na zápasy pro Děčín.

Body: Mandič a Sokolovský 20, Rančík 18, Hess a Michel 14, Beneš 11, Bigus a Whitfield 8, Horák 4, Einikis, Savanovič a Votroubek 2. – Reinberger 22, Vukotič 14, Höger 12, Fon 8, Dvořák 5, Majoroš 3, Douša Dan, Douša Dav. a Horozič 2fauly 27:22, TH 30/22:29/16,střelba za 3 body 24/15:23/8, za 2 body 46/28:27/15, doskoky 32:24, čtvrtiny 39:23, 26:15, 31:9, 37:23