95
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
71

Finálová série začala našim jednoznačným vítězstvím.

Jednou z neznámých před tímto zápasem bylo, jak se dokážeme vyrovnat s dlouhou bezzápasovou pauzou a jak si Kunín poradí se svou únavou. Hned od úvodních minut bylo jasné, že nám zápasy chyběly a hned jsme se jako hladová šelma pustili do svého soupeře. Hosté sice dali svůj první koš po pěti vteřinách utkání a postaral se o něj vítěz úvodního rozskoku Ondrej Šoška, ale hned z protiútoku Sokolovský pronikl do bezprostřední blízkosti koš a nemýlil se. Po chvíli nasadil Adam Hess ze svého nejoblíbenějšího místa k dalekonosné střele a byť to bylo v časové tísni posledních okamžiků čtyřiadvacetivteřinového limitu pro postupný útok, svůj pokus proměnil. Agilní Šoška ještě dvojkou stáhl na bod, ale pak se začal náš rychlík vzdalovat. Nejdříve Rančík po Šoškově faulu proměnil obě šestky. Potom Maurice využil Pelikánovy nepozornosti při krytí míče na vrcholu trojkového oblouku a vyrazil sám na koš hostů stíhán hříšníkem ztráty. Rado neponechal nic náhodě a vydal se za oběma hráči. Maurice sice nedal, ale to už tu byl Rado. Odraženou střelu doskočil a míč dostal skrz obroučku. Další náš útok by se dal nazvat Michelův. Nejdříve náš pivot doskočil Chavisovu minelu, rozehrál na Maurice a vyrazil bojovat pod soupeřův koš. Maurice vystřelil krok za trojkovým obloukem, ale nepřesně. Michel doskočil a doslova se narval zpátky pod koš a protlačil míč až do koše. Uplynuly tři minuty zápasu a vedli jsme o sedm bodů (11:4). Z následujícího útoku se za tři trefil Warrick, ale my jsme odpověděli sedmi body v řadě a hostující kouč Hummel zval své hráče k poradě. Hosté za prvních pět minut vyrobili čtyři ztráty a nechali nás třikrát útočně doskočit. Navíc každý útočný doskok jsme dokázali proměnit ve dva body. Při time outu nabádal kouč k většímu pohybu v útoku a k rychlému návratu do obrany. K tomu ještě nasadil v obraně zónu. Ani v dalším útoku se Novojičínští nevyvarovali chyby v rozehrávce a mrštný Adam vypíchl míč Chavisovi. Po střídání na obou stranách jsme tedy poprvé útočili do zóny. Ta měla trhlinu, které využil po Michelově přihrávce Hess k našemu 21.bodu (21:7). Pak přišla krátká trojková přestřelka. Nejdříve ukázal Bošnjak, že jeho čtyřicetiprocentní úspěšnost z perimetru není náhodná. Z protiútoku dal svou 49.trojku sezony Hess (opět ze své parkety) a krátké intermezzo ukončil Warrick z pravé strany. Náš náskok se i po těchto dvou trojkách Kunína pohyboval ve dvouciferné hladině. V předposlední minutě padly ještě dvě trojky, jednu dal Savanovič a svou třetí trojku přidal Warrick. Poslední zápis do listiny střelců první čtvrtiny měl Bošnjak z rychlého protiútoku a zaokrouhlil počet bodů svého týmu na dvacet (29:20).

Druhou čtvrtinu začal smečí Bigus, když ho pod košem našla Savanovičova výborná přihrávka. Hosté stále hráli zónu, ale díky pasivitě hráčů v ní se nám dařilo poměrně jednoduše nacházet díry, kterými pronikali naši hráči do bezprostřední blízkosti koše. Malá agresivita bránících hráčů a naše trpělivost při přípravě střeleckých pozic, vytvářela výborné předpoklady po růst našeho skóre. Prostupnost obrany Kunína totiž hned z dalšího útoku dokázal Beneš, který si také vcelku bez problému sběhl až ke koši. Na začátku 14.minuty přidal Mandič trojku a po dvou koších Biguse jsme vedli již o 22 bodů (44:20) a trenér Hummel volal v 16.minutě svoje ovečky k dalšímu oddychovému času. Opět je nabádal k rychlejší hře v útoku a vysvětloval některé aspekty pick and roll. Zajímavostí druhé čtvrtiny bylo, že až do time outu nedali hostující hráči ani bod a to si připsali dokonce čtyři útočné doskoky! Bodový půst Kunína pokračoval ještě další dvě minuty. Teprve v čase 17:31 zastavil Votroubek Štece faulem při střelbě, Marek proměnil za stavu 45:20 oba trestné hody a skončila naše šestnáctibodová šňůra. Do konce prvního poločasu dala obě družstva po šesti bodech, a tak pětadvacetibodový rozdíl zůstal zachován. I když Mlékárna Kunín je tým, který dokáže bez zábran hrát i za velice nepříznivého stavu, zdálo se za náš náskok je dostačující.

Pohled na poločasovou statistiku ukazoval, že největší rozdíl mezi oběma týmy byl v úspěšnosti střelby z pole. Zatímco my jsme měli úspěšnost větší než 60%, Mlékárna Kunín nedokázala překonat ani 30%. Přímo propast zela v úspěšnosti střelby za dva body. My jsme dali z jedenadvaceti pokusů 15 košů, hosté měli ještě o tři pokusy více, ale vytěžili z nich pouze pět košů, tedy v procentech 71,5%:20,8%. K tomu ještě 9 obranných doskoků proti našim osmnácti a 8 ztracených míčů. Hosté měli pouze 5 střelců, přičemž nejvíce dal Warrick – 9 bodů (všechny z perimetru – z pole 5/0). Na naší straně dal Hess 10 bodů (už z první čtvrtiny), Sokolovský 9 a Rančík 8. Na doskoku hrál prim Michel se šesti získanými míči především pod vlastním košem. Počet faulů byl mírně v náš prospěch (9:11), přičemž se třemi museli hrát Savanovič a Rančík, ostatní měli po jednom. V družstvu Kunína měl čtyři Šoška a po dvou Hájek s Pelikánem.

V našem táboře pochopitelně převažovala spokojenost s průběhem i průběžným skóre. „Hosté dali ve druhém poločase jen šest bodů a to je pro ofenzivně laděný tým žalostně málo. Očekáváme, že Kunín musí zrychlit útok. Čekáme, že budou více střílet z nepřipravených pozic, ale oni na to mají typy hráčů. My musíme pokračovat ve způsobu obrany, to znamená hrát důsledně, aby hosté neměli pro střelbu výhodné pozice a musíme zastavovat rychlé protiútoky. Pokud bude soupeř pokračovat v zóně, je třeba hrát stále trpělivě a vytvářet si dobré pozice pro střelbu jako v prvním poločase,“ řekl cestou ze šatny asistent Martin Augustin.

Začátek druhého poločasu patřil hostům. Donutili nás ke dvěma chybám a Hájek s Bošnjakem stáhli náskok na 20 bodů. Během první minuty jsme si připsali dva fauly při obraně Chavise. Na konci 22.minuty se košem s faulem prezentoval Whitfield a po koši Bošnjaka přidal náš rozehrávač ještě dva body. Po chvilce nepřesností na obou stranách přidal Maurice další dvoubodový koš. Hosté dokázali vždy kontrovat, takže náš náskok se neustále pohyboval lehce nad dvacítkou. Na přelomu 25. a 26.minuty proměnil Mandič svůj pokus z perimetru a když Maurice přidal z pole další dva body, vedli jsme o 26 (63:37). Šesti body v řadě soupeř opět stáhnul, ale do konce čtvrtiny jsme si vybudovali opět vyšší náskok (28 bodů). Na vině byla nesportovní chyba Bošnjaka. Předcházela ji ztráta míče Štece, který narazil do Michela a míč přistál na ruce Pavla Beneše. Ten okamžitě vyrazil do rychlého protiútoku, ale ještě na trojkovém oblouku po něm chmátl Marijo. Rozhodčí Šedivý stál blízko a nesportovní faul byl na světě. Vytěžili jsme z něj 4 body a do poslední čtvrtiny jsme šli s téměř třicetibodovým náskokem (71:43).

První útok poslední části zápasu byl v režii Votroubek – Michel a po perfektně sehraném uvolnění pod koš jsme vedli o třicet. Pak se hosté přeci jen devíti body v řadě prosadili proti naší horší obraně. Pět bodů padlo jako důsledek nesportovní chyby Votroubka, který se snažil zastavit unikajícího Warricka po Benešově ztrátě míče. Opět nejblíže stál specialista na nesportovní chyby Zdeněk Šedivý. Po tomto snížení náskoku šel házet trestné hody Mandič a možná poprvé v Nymburce nedal ani jednu šestku a následného protiútoku dal Štec trojku, kterou snížil ztrátu Kunína na 18 bodů (73:55). Neuplynuly ani tři minuty a po šňůře 12:2 jsme opět vedli skoro o třicet bodů (85:57). Do konce zápasu se pak už nic převratného nestalo. Hosté sice několika trojkami odvrátili debakl, ale v prvním finálovém souboji jsme našeho soupeře jasně přehráli především v obraně.

Body: Hess 14, Whitfield 14, Rančík 12, Savanovič 11, Beneš 10, Sokolovský 9, Mandič 8, Bigus 8, Michel 7, Einikis 2 - Bošnjak 20, Warrick 15 bodů a 8 doskoků, Štec 7, Chavis 7, Opatovský 6, Laco 5, Pelikán 4, Šoška 4, Hájek 3. střelba za 2 b.: 29/42 : 17/45, střelba za 3 b.: 8/19 : 9/23, TH: 13/21 : 10/14, doskoky: 36:27 (útočné 9:11), fauly 21:19, asistence17:13, ztráty 14:16, čtvrtiny: 29:20, 22:6, 20:17, 24:28