A tým | Mattoni NBL - 17.05.2006

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
75
82

Zápas jsme rozhodli především zlepšenou střelbou v poslední čtvrtině a snížením počtu ztrát ve druhém poločase.

Podle očekávání byli domácí hráči Mlékárny Kunín jiným týmem než u nás. Dokázali hodit za hlavu porážku z Nymburka a v samotném úvodu se nebezpečně bodově vzdálili na 8 bodů už na začátku třetí minuty. V prvních minutách jsme byli trochu otupělí, spálili jsme některé šance a naopak domácí byli ve střelbě téměř neomylní. Hned první střela Warricka po rychlém přeběhnutí k našemu koši se zadařila a měla hodnotu tří bodů. Po chvíli, když se vystřídaly na každé straně dva spálené útoky, naznačila akce Whitfielda a Michela, že se dokážeme uvolnit a chytrou přihrávkou se dostat do bezprostřední blízkosti koše. Michel si zaběhl za Pelikána a v ten okamžik ho tam našla přihrávka o zem od Maurice (3:2). Po této povedené akci dali domácí sedm bodů v řadě a zvýšili svoje vedení na 10:2. Sokolovský třemi body náskok stáhl, pak Chavis zbrkle nedal trojku a Savanovič po průniku dotáhl na tříbodové manko. Stačila chvilka nesoustředění. Warrick se natlačil ke koši, Bošnjak naopak na perimetr. Přišla Warrickova přihrávka a volný Bošnjak si mohl připsat tři body. Když dal po rychlém protiútoku Chavis další dva body, musel trenér Ježdík zavelet k oddechovému času a vydat úkoly pro obranu i útok. „V útoku je třeba omezit dribling,“ nabádal Ježdík svoje hráče a také apeloval na dobrý výběr střeleckých pozic. Do té doby Kunín bránil velice dobře a hodně střel se muselo prodírat lesem rukou bránících hráčů.

Po time outu sice domácí Pelikán v první vteřině šesté minuty po pěkné akci zvýšil na desetibodový rozdíl, ale od té doby jsme započali stíhací jízdu. Pět bodů v řadě dali Bigus a Savanovič a na 18:14 upravil opět po perfektním seběhnutí pod koš Hess po přihrávce od Michela. Po Lacově koši byl k vidění další smeč od Michela, když se z pravé strany natlačil pod koš a za asistence Beneše skóroval. Vyrovnání na 20:20 přišlo půldruhé minuty před koncem první čtvrtiny a zasloužil se o něj Hess. Nejdříve doskočil odraženou Benešovu šestku a pak sám dal koš. Útočný doskok Adama hrál důležitou roli i v dalším útoku a tečku udělal šest vteřin před klaksonem Savanovič. Kdybychom rozdělili první čtvrtinu na dva úseky po pěti minutách, tak v prvním jsme jednoznačně prohráli 17:7 a ve druhé jsme vyhráli 3:17. „Zpočátku jsme špatně bránili. Možná jsme si mysleli, že to přijde samo. V závěru čtvrtiny jsme se zlepšili a já doufám, že v nastoupeném trendu vydržíme,“ řekl pro ČT Standa Votroubek.

Chvíli po začátku druhé čtvrtiny bylo vyrovnáno a Kunín dokonce přebral vedení v zápase. My jsme měli problém dát koš a domácí se snažili v útočném doskoku. Nepodařilo se jim však vytěžit více než dvoubodový náskok a v polovině čtvrtiny bylo srovnáno (29:29). Na obou stranách byla žalostná střelba z pole. My jsme měli 36/11 (30,5%) a domácí přeci jen o poznání lepší 28/12 (42,9%). V polovině 16.minuty dal Hájek třetí trojku svého týmu začalo období, které jednoznačně patřilo domácím. Naše hra byla hodně rozháraná, několikrát jsme ztratili míč a nedali jsme ani bod. Při time outu trenér Ježdík připomínal chyby v útoku i obraně, varoval před ztracenými míči, které vedou ke snadným košům soupeře, ale hráčům se ještě několik desítek vteřin nedařilo pokyny naplňovat. Ztratili jsme další tři míče a kunínský náskok se vyšplhal až na 9 bodů (40:31). Za čtyři minuty jsme se dopustili šesti ztrát, takže jsme neměli šanci ani vystřelit. Výsledkem byla šňůra 11:2 ve prospěch domácích. Stav 40:31 svítil na ukazateli ještě 27 vteřin před koncem prvního poločasu, ale právě tuto půlminutku jsme sehráli velice dobře. Bigus šel střílet dva trestné hody. Dal sice jen první, ale druhý doskočil Rančík a zaznamenal koš s faulem. Do konce poločasu zbývalo méně než 24 vteřin a bylo pro domácí důležité mít míč v držení až do konce zápasu. Bohužel pro ně, Warrick se snažil přes Beneše přihrát Bošnjakovi, ale náš rozehrávač úmysl vystihl. Přihrávku zachytil, rozehrál na nabíhajícího Hesse a tomu už nic nestálo v cestě do koše.  „Místo plus osm máme jen plus tři,“ litoval kapitán domácích Hájek. „Jedenáct ztrát a 10/0 trojky jsou pro nás hodně nestandardní čísla a pokud budeme hrát ve stejném duchu, tak nemáme šanci na vítězství. Věřím, že se hodnota úspěšnosti střelby z perimetru vrátí do našeho obvyklého průměru,“ věřil asistent Martin Augustin a dodal: „Potřebujeme dostat do naší hry klid a solidní přípravu řízené hry.“

Po změně stran jsme se po třech koších ujali těsného vedení, ale pouze na krátkou chvíli. Po dvanácté ztrátě v utkání se za tři body trefil Chavis. O trojku se pokusil na druhé straně také Sokolovský a ani jedenáctý pokus družstva nebyl úspěšný. První trojku zaznamenal ve 23.minutě Hess a společně s Rančíkem a Whitfieldem jsme se dotáhli až na rozdíl jediného bodu. Stále jsme však neměli vyhráno. Domácí znovu trochu odskočili, po dvou koších Šošky až na 61:56. Do konce třetí čtvrtiny se nám podařilo náskok Kunín opět trochu stáhnout. „Neustálé stahování náskoku nás stálo hodně, především psychických, sil,“ řekl po utkání Augustin.

Hned v první minutě poslední čtvrtiny si udělal Chavis čtvrtý faul. Ještě před tím prolomil Hess střeleckou smůlu z perimetru a po dlouhé době jsme se dostali do vedení. Za další dvě minuty jsme dali tři trojky a čísla úspěšnosti střelby z perimetru se začala vracet do normálu. Po Votroubkově trojce jsme se ujali vedení 69:63 a trenér Hummel si vzal oddechový čas. Snažil se hráče přesvědčit, že cesta k úspěchu vede přes hru pivotů a že je třeba pokračovat v precizní obraně. Dalších osm bodů však už znamenalo, že Mlékárna Kunín ztrácela 12 bodů (65:77). Následoval další time out, ale ani ten neoddálil prohru Mlékárny Kunín i ve druhém utkání finále play-off.

body: Chavis 17, Warrick 13, Pelikán 12, Laco 9, Bošnjak 8, Šoška 6, Hájek a Štec 5  - Michel 18, Whitfield 15, Hess 14, Savanovič 12, Rančík 7, Votroubek a Bigus 6, Sokolovský 3, Beneš 1; střelba 3b.: 23/7:17/5; střelba 2b.: 41/19:48/26; TH: 23/16:22/15; doskoky: 33:36;fauly: 21:20; 5 faulů: 39. Hájek David;; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny: 20:24, 20:13, 23:24, 12:21

Zdeněk Hummel (trenér Mlékárny Kunín): Stav 0:2 je pro nás velice nepříjemný, ale myslím si, že jsme viděli velmi kvalitní utkání. My jsme zápas dobře rozehráli, litovat můžeme jen šesti bodů, které jsme obdrželi po triviálních chybách v závěru prvního poločasu. Přesto jsme si udržovali mírné vedení i ve třetí čtvrtině. Zlom nastal v poslední části hry, kdy Nymburk začal dávat trojky.

Měli jsme pomalejší pivoty, přestali jsme stíhat v obraně a když se soupeři chytli střelci z dálky, už jsme neměli sílu nepříznivý vývoj obrátit. Určitě se projevilo, že Nymburk má daleko kvalitnější lavičku. Navzdory porážce bych chtěl hráčům poděkovat za velice kvalitní a divácky atraktivní utkání hodné finále.

Michal Ježdík (trenér Nymburka): Naše vítězství se rodilo velice těžce a já jsem hrozně rád, že jsme na půdě soupeře vyhráli. Mlékárna Kunín měla velice dobrý začátek, dobře hrála na obou stranách hřiště. Nás po třicet minut provázela neschopnost dát trojku, ale my jsme hráče neustále burcovali a jak se ukázalo, trpělivost nakonec slavila úspěch.

Rozhodující náskok jsme získali právě díky střelbě za tři body. Domácí basketbalisté pak museli vytáhnout svou obranu až za trojkovou čáru a my jsme je trestali jednoduchými body zpod koše. V každém případě však Mlékárna předvedla mnohem lepší výkon než v prvním utkání, pro nás byl dnešní zápas hodně náročný