A tým | Mattoni NBL - 20.05.2006

89
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
82

Radost ze třetího vítězství ve finálové sérii kalí jen vážné zranění Rada Rančíka.

Stejně jako v minulém utkání se o výsledku rozhodovalo ve druhé čtvrtině, kdy jsme nedovolili soupeři dát více než 10 bodů. Přestože jsme po prvním poločase a ještě v polovině třetí čtvrtiny vedli o více než 15 bodů, museli jsme se o výsledek utkání obávat až do konce. V atraktivním utkání, které zvyšovalo hladinu adrenalinu v krvi, jsme svého soupeře udolali vyšší účinností útoku. Ve všech střeleckých ukazatelích (za dva, tři body i trestných hodech) jsme měli vyšší procento úspěšnosti než soupeř. Výsledek byl však těsný i proto, že dnes nás novojičínští basketbalisté výrazně přeskákali na útočném doskoku (7:17!). Tím soupeř získával dva i tři pokusy na dokončení svého útoku. Především ve třetí čtvrtině byl poměr 1:6 pro Mlékárnu Kunín. Naši basketbalisté se také dopustili většího počtu ztrát, což jde na vrub někdy méně disciplinovaného výkonu.

V zápase nebyla nouze o osobní chyby a z čáry trestných hodů padla téměř třetina všech bodů utkání. Ve výběru střeleckých pozic jsme preferovali střelbu z delší vzdálenosti a průniky ke koši se smečovaným zakončením, náš soupeř dal nejvíce bodů z bezprostřední blízkosti koše. Nejlepším střelcem utkání byl Warrick, který 13 ze svých 21 bodů dal v poslední čtvrtině. Jeho procento úspěšnosti však nebylo velké (27,8%), polovinu bodů dal ze šestek. V našem týmu měl největší valorizační body Whitfield, jeho účinnost v útoku byla výrazně lepší (71,5%) a měl stoprocentní úspěšnost střelby trestných hodů. Velice důležité trestné hody střílel také Sokolovský. Ze šesti pokusů neminul ani jeden a Láďa se Standou Votroubkem stojí za únikem z hrobníkovy lopaty. V poslední čtvrtině se dokázali prosadit z perimetru v čase, kdy už se Mlékárna Kunín natahovala po vyrovnání skóre.

Do utkání jsme vstoupili dobře. Na Hájkův koš dokázal odpovědět Hess a na Pelikánovo dopíchnutí kontroval za tři body Michel. Byla to jeho pátá trojka v této sezoně, přičemž minulý zápis do listiny trojkařů měl 28.ledna v utkání proti Sadské. Další dva body našeho družstva si připsal Hess, když dokončil vypíchnutí míče Warrickovi efektním smečovaným košem. Pak ale Hájek zpoza clony dal trojku, Warrick s Chavisem dokončili minišňůru 7:0 a hosté se ujali vedení 11:7. V dalších minutách byl naši ústřední postavou v útoku Rančík, který nejdříve dovedl do dvojkového konce rychlý protiútok po přihrávce Hesse, pak efektně (i efektivně) nahrál zadovkou na Michela a v polovině první čtvrtiny trojkou vyrovnal. Hosty vyrovnání nenahlodalo a ještě další tři minuty si udržovali mírné vedení. Dvě minuty před koncem Bigus smečí poslal náš tým do vedení a to jsme udrželi až do konce první čtvrtiny (a do konce zápasu). Na konci první čtvrtiny stojí za zaznamenání dvě skutečnosti. První nepříjemná bylo zranění Rančíka, který si při souboji o míč s Ondrejem Šoškou vykloubil rameno a sezona pro něho skončila. Druhým momentem byla Whitfieldova trojka. Maurice v časové tísni před konce čtvrtiny vystřelil z levé strany. Míč se od obroučky odrazil vysoko nad desku, ale pak za jásotu červenobílé části publika pokorně propadl obroučkou.

V první čtvrtině jsme hráli velice pozorně,neztratili jsme ani jeden míč, přesto jsme však polovinu hracího období prohrávali. Hosté totiž hráli také velice dobře s ohromným nasazením. „Kunínu už nezbývá nic jiného hrát naplno. Za stavu 3:0 by se už se sérii těžko něco udělalo,“ řekl ČT v přestávce Standa Votroubek.

Druhá čtvrtina v Nymburce by mohla být noční můrou našich hostů. V prvním zápase dali 6 bodů, v tom dnešním se zlepšili pouze o tři body.Po dvou trestných hodech Whitfielda přidal Mandič trojku a po další trojce Whitfielda jsme vedli dvouciferným rozdílem (34:22). Hosté sice nepropadli střelecky tak jako v prvním zápase, svoje body si rozložili do celých deseti minut, ale více než body si připisovali osobní chyby. Za dvanáct minut zápasu jich měli na svém kontě jedenáct. Těsně před polovinou druhého hracího období hosté dvěma koši dostali rozdíl pod deset bodů, ale když propadla dlouho po obroučce poskakující Votroubkova dvojka do koše, vedli jsme o 13 bodů (40:27). Půldruhé minuty před koncem čtvrtiny nás Sokolovského trojka posunula do sedmnáctibodového vedení a trenér Hummel si požádal o oddychový čas. V něm kouč nabádal svoje hráče k většímu pohybu při útočných akcích a připomínal nějaké signály v útoku. Poslední koš dal Hess, když zužitkoval Votroubkovu nahrávku po útočném doskoku.

Při poločasovém rozhovoru varoval Pavel Beneš, že stále není rozhodnuto. „Novojičínští bojují naplno a naše sedmnáctibodové vedení je výsledkem horší úspěšnosti střelby,“ vysvětlil Pavel, proč je náš náskok skoro dvacet bodů. Kapitán hostů Hájek popřel, že by jeho tým měl z Nymburka strach. „Nedáváme jednoduché koše, ale stav série 0:2 nás nesvazuje, my jdeme zápas od zápasu,“ doplnil Hájek.

Ani v prvních pěti minutách druhého poločasu se nic významného nedělo. Oba týmy se střídaly v úspěšném i neúspěšném zakončování svých útoků. Rozdíl ve skóre stále pohyboval kolem patnáctky a po Votroubkově trojce ve 25.minutě jsme vedli o 16 bodů (57:41). Pak se naše hra začala utápět v nepřesnostech (tři ztracené míče), pomáhali jsme si v obraně nedovolenými zákroky a hosté pěti šestkami stáhli naše vedení na jedenáct bodů. Trenér Ježdík reagoval time outem, při kterém apeloval na lepší obranný doskok, nabádal hráče, aby rychleji dávali míč z ruky, protože jejich hra byla v útoku hodně statická. Mlékaří však natáhli svou sérii o další pět bodů (Šoška a Chavis-trojka). Dvě minuty před koncem čtvrtiny se ke střelbě ze střední vzdálenosti rozhodl Whitfield a proměnil. Po minutě Sokolovský trojkou číslo osm (celého týmu) zvýšil na rozdíl na deset bodů a Einikis potvrdil zpod koše dalšími dvěma body. A to už mě i trenér Hummel téčko nad hlavou. Při oddechovém čase varoval své hráče před lacinými koši a nabádal k klidu v útoku.

Poslední čtvrtinu zahájit Pelikán trojkou a Warrick třemi trestnými hody opět snížil na šest. Einikis sice košem sérii soupeře narušil, ale nepřerušil. Šoškova dvojka a Warrickova jediná trojka snížily náš náskok na pouhé tři body. V hledišti to vřelo a utkání bylo hodně dramatické. Ve 34.minutě dal důležitou trojku Sokolovský, po něm Votroubek, ale stále jsme nezískali náskok, který by nás mohl uklidňovat. Tři minuty před koncem jsme po Pelikánově „rozložené trojce“ vedli pouze o čtyři. Dvě minuty před koncem nedal Chavis ani jednu šestku, ale Bošnjak doskočil, rozehrál na Warricka a ten s dal faulem dva body. Následný trestný hod proměnil také (82:77). Necelou minutu před koncem jsme měli k dobru po Votroubkových stoprocentních šestkách šest bodů, ale Bošnjak dal trojku. Hosté pak museli začít takticky faulovat, ale vybrali si špatného hráče. Sokolovský všechny čtyři pokusy proměnil a utkání jsme dotáhli do vítězného konce.

Body: Whitfield 16, Sokolovský 15, Votroubek 11, Bigus 11, Rančík 9, Hess 8, Michel 6, Mandič 4, Einikis 4, Savanovič 3, Beneš 2 - Warrick 21, Pelikán 14, Bošnjak 12, Šoška 11, Chavis 9, Hájek 7, Štec 6, Laco 2,; střelba 3b.: 27/10 : 22/5; střelba 2b.: 29/16 : 47/21; TH:34/27 : 35/25; doskoky: 31:35; fauly: 23:26; 5 faulů: 40. Warrick; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny: 26:22, 22:9, 18:23, 23:28