Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
96
91

Místo poháru pro vítěze Mattoni NBL jsme si přivezli zraněného Sokolovského.

Domácí nastoupili do zápasu s enormním nasazením vybojovat alespoň jedno vítězství ve finálové části Mattoni NBL. Ani naši hráči neponechali nic náhodě, a tak se rozpoutala bitva, při které ani jedno družstvo neodskočilo na více než desetibodový rozdíl. Chvíli se štěstěna smála na jednu stranu, chvíli na druhou a podle toho se měnilo vedoucí družstvo.

Oba týmy se musely snažit překonat obranu svého soupeře, což v postupném útoku nebylo vůbec jednoduché. Vzhledem k tomu, že domácí měli více rychlých protiútoků, dosahovali jednodušších košů než my.

Navíc v klíčových fázích zápasu jsme doplatili na nefungující ukazatel čtyřiadvaceti vteřin nad košem, kam jsme útočili. Domácí hlasatel sice měl čas ohlašovat, ale několikrát se nechal unést dramatičností zápasu a pozapomněl zbývající vteřiny oznámit. To pozdvihovalo celou naši lavičku a bylo předmětem návštěvy u stolku pomocných rozhodčích. V jednom případě (bylo to v poslední čtvrtině) nám nebyl uznán koš. Hlasatel sice oznámil „deset“ vteřin, ale to už bylo na časomíře šest, když po chvíli hlásil „pět“, zbývaly do konce útoku necelé tři vteřiny. Maurice sice akci zrychlil, ale snad vteřinu před střelou, rozřízl hluk bouřící haly klakson oznamující konec časového limitu pro postupný útok. Snad signál ještě ani nedozněl a míč se třepotal v síťce. Ovšem rozhodčí Lukeš poskakoval s rukou na rameni a po chvíli už mával rukama, že koš neplatí. V daný okamžik to bylo správné rozhodnutí rozhodčího, škoda jen, že hlášení o zbývajícím čase nepřišlo ve shodě s časomírou.

Utkání začalo kvůli snaze opravit časomíru 24-vteřin o pár minut později a první zápis do listiny střelců měl Sokolovský z čáry trestných hodů. Na druhé se z rychlého protiútoku trefil za tři body Chavis a Sokolovský za dalších pár vteřin vyrovnal. Když Hájek netrefil ze střední vzdálenosti, získali jsme míč. Po pár přihrávkách se  dostal k Hessovi a ten zpod koše poslal náš tým do vedení. Hájek sice dopíchnutím srovnal, ale dva koše Michela znamenaly naše vedení o 4 body (9:5). V polovině první čtvrtiny jsme nakonec vedli 10:15 a Sokolovský měl výhodu jednoho trestného hodu. Ten proměnil, ale okamžitě střídal, protože při předcházejícím průniku pod koš špatně šlápl a udělal si výron. S ledem na kotníku se posadil za koncovou čáru a stal se spůolečně s Rado Rančíkem druhým statistou. Domácí se v dalším průběhu pěti body v řadě dostali na dostřel, ale první pokus o vyrovnání ještě Savanovič dvojkou oddálil. Přesto se domácím podařilo přibližně minutu a čtvrt před koncem první čtvrtiny vyrovnat. Nakonec ale jsme šli do první přestávky o malinko veselejší my – přesně o dva body.

Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili dobře, po čtyřech šestkách Savanoviče a dvojce Mandiče po rychlém protiútoku, jsme se dostali do osmibodového náskoku (23:31). Jedenatřicítka na naší straně světelné tabule se nás proklatě dlouho držela a domácí po bodíku střádali až do vyrovnání. Po Pelikánově koši se dostali opět do vedení. Přetahovanou o vedení začal Mandič trojkou a o time out požádal domácí kouč. Kunín zpřesnil obranu a my jsme začali mít problémy se čtyřiadvacetivteřinovým limitem pro útok. Šoška poslal domácí do vedení 40:39. Závěr prvního poločasu se lépe povedl nám. Nejdříve Hess trojkou získal vedení a pak fauloval Laco Mandiče, který proměnil obě šestky. Do třetice proměnil Michel Hessovu asistenci ve 46.bod a trenér Hummel volal svoje ovečky na time. V posledních dvaceti vteřinách nejdříve Laco dal oba trestné hody, ale poslední slovo měla Votroubkova trojka, která nás dostala do nadějného sedmibodového vedení.

Do druhé půle jsme sice nastupovali s náskokem, ale skóre měnili domácí. Nejdříve Warrick, pak Pelikán a nakonec opět Warrick náskok skoro vyrovnali (48:49). Bigus se třemi body zasloužil o to, že domácí se zatím nedostali do vedení. V polovině třetí čtvrtiny si Whitfield pomohl nedovoleným zákrokem na unikajícího Chavise a rozhodčí posoudili jako počínání jako nesportovní chybu. Domácí díky trestným hodům a následnému držení míče překlopili vedení na svou stranu. Michel hned z protiútoku vyrovnal a po trestném hodu Pelikána přidal Michel ještě smeč, po které jsme opět vedli. Necelou minutu před koncem čtvrtiny jsme po Benešově trojce vedli o 5 bodů, ale bohužel jsme vedení neudrželi. Nejprve snížil trojkou Laco a poté Chavis technickým košem (blok Einikise přišel pozdě) vyrovnal.

Poslední čtvrtina začala nervózně kvůli již zmiňovaným problémům s měřením čtyřiadvaceti vteřin. Na technické nedostatky jsme našli výbornou odpověď – dvě trojky (Whitfield a Mandič). Když přidal Savanovič dvě šestky a Einikis dva body z pole, bral si trenér Hummel ve 34.minutě oddechový čas.  Bohužel pro nás se probudil Šoška a pěti body v řadě hodně snížil naše vedení. Ještě chvíli jsme se bránili tlaku domácích, ale necelé dvě minuty před koncem normální hrací doby Kunín vyrovnal. Po Hájkových šestkách se dokonce dostal do vedení. Patnáct vteřin před koncem za stavu 81:79 pro domácí fauloval Laco Whitfielda. Maurice si při pádu narazil bok a musel střídat. Jeho náhradník Mandič obě šestky proměnil a bylo vyrovnáno. Poslední útok domácích jsme ubránili a tak utkání dospělo do prodloužení – naše vůbec první prodloužení v letošní sezoně v Mattoni NBL.

První střelecký pokus v over-time měl Votroubek za tři body. Bohužel jeho pokus se z obroučky vykroutil a na druhé straně košem ve stejné hodnotě Šoška kontroval. Těžké chvíle jsme si prožili po chvíli. Nejdříve Savanovič dvojkou snížil, ale pak při průniku fauloval Chavise. Rozehrávač Kunína však útok dokončil až do bodového vyjádření, Goran neudržel nervy a nakopl reklamu za košem. Technická chyba byla bohužel odpískána po právu. Domácí dostali možnost zvýšit náskok třemi šestkami (1 za faul a 2 za technickou). Chavis byl neomylný a po vyhazování ze strany jsme sice útok dokázali zastavit, ale jen za cenu nedovoleného zákroku. Šoška dal však pouze jednu šestku. I tak domácí vlastně z jednoho útoku vytěžili 6 bodů a dostali se do sedmibodového vedení. Whitfield stoprocentními šestkami snížil, protiútok jsme ubránili, pak ale Michel nedal ani jeden trestný hod. V polovině 43.minuty vykřesal Mandič naději trojkou a navíc jsme i další protiútok ubránili. V předposlední minutě nejdříve Whitfield nedal zpod koše, doskočil Michel, ale byl při tom faulován Warrickem. Vypjatá koncovka zápasu způsobila, že Michel nedal opět ani jednu šestku. Po dvou neúspěšných útocích dal v poslední minutě Warrick koš (92:88) a 12 vteřin před koncem kapitán domácích Hájek přidal ještě dvě šestky (94:88). Savanovič ještě trojkou snížil na tři body, ale poslední slovo měl Warrick z čáry trestných hodů.

Body: Šoška 22, Chavis 22, Warrick 17, Hájek 11, Laco 11, Pelikán 7, Bošnjak 6 - Mandič 17, Savanovič 16, Michel 13, Whitfield 10, Bigus 9, Hess 8, Sokolovský 6, Einikis 6, Beneš 3, Votroubek 3; střelba 3b.: 20/6 : 24/8; střelba 2b.: 54/27 : 48/22; TH: 31/24 : 35/23; doskoky:41:44; fauly: 27:26; 5 faulů: 40. Laco Branislav - 45. Hess, 45. Savanovič; TCH:42. Savanovič; rozhodčí: Vyklický Robert, Lukeš Václav, Galajda Václavů nejlepší hráč:Šoška; čtvrtiny: 23:25, 19:24, 22:15, 17:17, 15:10