Chimki Moskva Chimki MoskvaDomácí
101
90

V Moskvě jsme byli blízko k překvapivému vítězství

Zápas na palubovce loňského účastníka Final four FIBA Europe League se pro dvojnásobného českého šampiona vyvíjel nad očekávání dobře. Hosté si po většinu času udržovali mírné vedení a vypadalo to, že vykročí za postupem ze skupiny pravou nohou. Jenže jejich naději na úspěch v prvním duelu zhatil nevydařený závěr, v němž dominovali domácí hráči a nakonec zvítězili o jedenáct bodů.

V prvním poločase předváděly oba týmy útočný basketbal, čemuž odpovídal i pohled na tabuli skóre. V nymburském dresu se starali o pravidelný přísun bodů především Adam Hess s rozehrávačem Mauricem Whitfieldem, na druhé straně se na útočné polovině hřiště prosazoval hlavně Torres.

Na začátku třetí čtvrtiny dal o sobě výrazně vědět Rančík, jehož sedm bodů posunulo průběžný stav na slibných 54:64 a donutilo domácího kouče k time-outu. V závěru této části hry se však basketbalistům Chimki povedla šňůra 9:0 a těsně před koncem čtvrtiny se dokonce dostali do tříbodového vedení.

To vymazal svou čtvrtou trojkou v poslední vteřině Whitfield (trojky 4/4, Hess 3/3!!!) a do posledního hracího období tak obě družstva vstupovala se stejnými vyhlídkami na vítězství.

V závěrečné čtvrtině dramatická bitva vrcholila. Několikrát bylo vyrovnané skóre (78:78, 80:80, 83:83), ale rozhodující trhák se povedl domácím. Výborný Pozzecco odstartoval i uzavřel šňůru ruských basketbalistů 10:0 a po polovině této části hry na tom byli mnohem lépe hostitelé (91:83).

Dvě a půl minuty před koncem, kdy už hosté hráli bez vyfaulovaného Michela, zvýšil tříbodovou akcí Petrenko na 97:88 a bylo definitivně rozhodnuto. Tentýž hráč sice o chvíli později minul oba trestné hody a Votroubek ještě snížil, ale na výhře Chimki to už nic nezměnilo.

"Naším hlavním cílem bylo pokusit se hrát 35 minut vyrovnaný zápas. Věděli jsme, že ruské týmy, přestože už nemají ve svém středu tolik domácích hráčů, nemilují hru pod tlakem," podotkl nymburský trenér Michal Ježdík. "Hlavní úkol jsme splnili, ale bohužel nám nevyšel několikaminutový úsek hry v poslední čtvrtině."

Kde hledal první muž nymburské střídačky příčiny porážky? "Předně bych uvedl zbytečné míčové ztráty ve čtvrté čtvrtině, kdy jsme volili jiné přihrávky, než jsme měli. Druhým faktorem byly mentální chyby v řešení obranných situací. Je to škoda, mohli jsme získat skalp třetího ruského celku."

Nymburští hráči se mohli spolehnout na výbornou střelbu z dálky. V tříbodové střelbě excelovali zejména Whitfield (5/6) a Hess (4/6), domácí však nakonec trefili jen o tři trojky méně. Podstatný rozdíl mezi oběma týmy byl v trestných hodech. Moskvané stříleli 33 šestek a díky výborné úspěšnosti 82% z nich vytěžili 27 bodů, zatímco český mistr dostal šanci ke střelbě z čáry trestného hodu jen dvanáctkrát.

"Bylo to dané i stylem hry domácích basketbalistů. Soupeř se snažil hodně střílet z vymezeného území. My jsme se navíc málo pokoušeli o blokování soupeřových střel."

Body: Torres 26 bodů a 12 doskoků, Pozzecco 23, Petrenko 15, Wolkowisky 11, Gorenc 10, Soloviev 6, Booker 4, Savkov a Fridzon 3 - Whitfield 21, Hess 18 bodů a 8 doskoků, Rančík 18, Michel 11, Chán 6, Savanovič 6, Mandič 5, Votroubek 5Střelba za 2 b.: 22/37 - 21/40,Střelba za 3 b.: 10/26 - 13/27, Trestné hody: 27/33 - 9/12, Doskoky: 35-31 (útočné 12-10),Asistence: 12–14, Ztráty: 13–13, Osobní chyby: 17–28, čtvrtiny: 23:27, 29:28, 23:20, 26:15, 5 chyb: Michel, Rančík

převzato z idnes

Postřehy Martina Augustína po zápase v Moskvě

Chimki Moskva byl vynikající soupeř, přesto jsme tři čtvrtiny zápasu byli lepší. Domácí si před zápasem vůbec nepřipouštěli, že by s námi mohli mít nějaké problémy. I když určitý respekt měli, neboť znají naše výsledky z loňska.

Chimki mají vysoké hráče. Jak se nám podařilo proti nim zahrát?
Jejich klíčoví hráči nejsou ti nejvyšší. Na doskoku nám největší problémy činil Venezuelan Torres, který neměří ani dva metry.

Co rozhodlo?
Nepodařilo se nám ubránit pick and roll Pozzeciho, který nastoupil jako druhý point guard a dokázal beze zbytku využít toho, že jsme se s tímto herním prvkem nedokázali vyrovnat takovým způsobem, abychom dostali soupeře pod tlak. Chimki využívaly tento způsob celý druhý poločas a neslo mu to úspěchy.

To bylo v obranné fázi. S čím jsme se nevypořádali v útoku?
V útočné fázï se nám nepodařilo najít správnou cestu do jejich zónové obrany, kterou hráli většinu času druhého poločasu. Nedokázali jsme si vytvořit pozice pro střelce. Měli jsme pomalý pohyb míče a neprováděli jsme do detailů postupy, které máme připravené pro útok do zóny.

Jaký vliv na výsledek zápasu měl počet osobních chyb?
Faulovali jsme mnohdy „hloupě“ při střelbě, přičemž soupeř koš dal a k tomu ještě přidával jednu šestku. Domácí měli možnost dát 27 bodů relativně v klidu.