A tým | FIBA EuroCup - 02.11.2005

93
Ironi Naharyia. Ironi Naharyia. Hosté
86

Nymburk si odbyl letošní domácí premiéru v evropském poháru vítězstvím nad Nahariyí.

V důležitém utkání se domácím zpočátku nedařilo, podobně jako proti Děčínu. Jejich obrana byla hodně děravá a na každý bod se hodně nadřeli. Izraelci byli lehkonozí a všude byli o chvilku dřív. Jejich průnikům do koše čelila nepřipravená obrana, a tak se hosté jako nůž máslem dostávali do výhodných pozic a z nich jednoduché koše bezpečně proměňovali. Za první čtvrtinu nedali ze 13 pokusů za dva body pouze tři. Ke střelbě z perimetru se uchýlili jen dvakrát, protože cesta ke jistějšímu koši z kratší vzdálenosti byla poměrně snadná. Našim hráčům se střelecky vůbec nedařilo. V prvních dvou minutách na našem kontě svítila stále nula, zatímco u hostů už sedmička. Teprve za tohoto stavu se probudil Whitfield a Hess, kteří v těsném sledu trefili každý jednu trojku a když přidal Hess ještě další koš, vedli jsme. Zdálo se, že nevýrazný začátek je zažehnán, ale následovala osmibodová šňůra hostů. My jsme se nemohli prosadit zpod koše, chyběla nám hra pivotů, ale nedařilo se ani z dálky. Minuli jsme celkem osmkrát, i když se o to pokoušeli všichni, kteří byli na hřišti. Izraelský trenér Ashkenazi střídal velice často a udržoval tak vysoké tempo hry. Michal Ježdík střídal také relativně často, ale jeho podněty byly určitě jiné. Hledal totiž vhodnou sestavu, která by se lépe prosadila v obraně a potažmo i v útoku. Naši hráči se v první čtvrtině neprosadili ani na doskoku. Jedenáct obranných doskoků Nahariye dalo jejím hráčům možnost založit rychlý protiútok. Důsledkem poměru sil na hřišti bylo naše vysoké manko. Necelou minutu před koncem to bylo dokonce o dvanáct bodů.

Druhá čtvrtina byla vyrovnanější. Nymburk se zlepšil, nepouštěl soupeře k tolika jednoduchým košům, ale na obrat v průběhu skóre to zatím nestačilo. Důležité však bylo, že se rozdíl ve skóre nezvyšoval. Soupeři se totiž snížilo procento úspěšnosti střelby na polovinu. Ještě v polovině druhé desetiminutovky jsme ztráceli dvanáct bodů (26:38). Následující dvě minuty se na hřišti více bojovalo a oba koše zůstaly na chvíli zakleté. Prostřelit se jej povedlo jen Mandičovi z perimetru. Za minutu a půl se zapsal do střelecké tabulky Engel, který do té doby a i potom zahříval lavičku. Tímto košem naposledy v utkání vytáhl náskok svého družstva na dvojciferné číslo. Poslední tři minuty patřily jednoznačně našemu družstvu. Vytáhli jsme obranu blíž pod koš soupeře a zatlačili jsme na jejich přechod do protiútoku. Náskok se začal ztenčovat a to především proto, že Mandič a Votroubek proměnili svoje pokusy z perimetru. Jakoby těmito koši spadl z našich hráčů krunýř a najednou byl na palubovce jiný tým. Půl druhé minuty před koncem prvního poločasu jsme snížili na rozdíl tří bodů a trenér Ashkenazi si vzal oddechový čas. Po něm dal veterán (pamatuje předloňský zápas proti nám) Peleg trojku, ale naši euforii to nezastavilo. Naopak po Whitfieldových trestných hodech jsme se přiblížili na jediný bod, když jsme využili dvou chyb při rozehrávce Nahariye. Poslední slovo první části hry sice patřilo hostům, ale na naše vítězství ve čtvrtině to stačilo.

Pravý hurikán se zrodil o poločasové přestávce. Pět vteřin stačilo Hessovi, aby rozvlnil propadajícím míčem síťku po střele z perimetru a bylo vyrovnáno! Kokia sice ještě naposled poslal své mužstvo  do vedení, ale Mandič svou čtvrtou trojkou nastartoval až neuvěřitelnou šňůru šestnácti bodů v řadě. Hosté byli bezradní. Bezesporu je deptaly tři zblokované střely Einikisem (2) a Mandičem. Naši hráči se dostávali ke koši soupeře a neodešli od něho, dokud se jim nepodařilo dát koš. Takový obrat zaskočil dokonale hráče soupeře a dlouho se nemohli vzpamatovat. Po třech minutách se ze špatného snu probudil Milisavljevič a trojkou přetrhl naši sérii. My jsme ještě dokázali dát čtyři body a dostali jsme se do patnáctibodového vedení. Za stavu 67:52 na sebe vzal odpovědnost Carr dvěma trojkami brzy po sobě přeci jen zaháčkoval Nahariyi za náš rozjetý vlak. Naše vedení pokleslo pod deset bodů, ale stále jsme byli ještě dostatečně vpředu, zvlášť když se dvakrát prosadil Hess.

V poslední čtvrtině se bodový rozdíl mezi družstvy neustále udržoval kolem deseti bodů (36.minuta 82:72), ale ve druhé polovině z něj začali hosté postupně a nenápadně ubírat. V polovině 37.minuty dal Milisavljevič z výskoku dva body a oba týmy dělily už jen 4 body. Votroubek s Hessem dvěma koši hrozící nebezpečí odvrátili, ale opět jeden z nejnebezpečnějších hráčů soupeře Milisavljevič trojkou kontroval (86:81). Od pohromy nás možná zachránila Mandičova trojka, kterou jsme se dvě a půl minuty před koncem zápasu jsme se opět přiblížili k desetibodovému náskoku. Soucar s Wellsem sice snížili opět na pět, ale pak Kokia dvakrát chyboval. Nejdříve nedal po Wellsově získaném míči koš a rychlý protiútok Whitfielda narušil na polovině nedovoleným zákrokem, který byl rozhodčími posouzen jako nesportovní. Tím necelou minutu před koncem Kokia podepsal ortel svému družstvu. Whitfield nejdříve obě šestky proměnil, ale následné držení míče jsme neproměnili v další koš. Rozhodčí odpískali Rančíkovi útočný faul a tím dostal míč do ruky soupeř. Milisavljevič  napřáhl ke střelbě, ale Einikis svým třetím blokem jeho pokus zastavil. Míč získal Whitfield, rozehrál a po 13 vteřinách Hess pečetil naše vítězství.

Body: Mandič 20 (5 trojek), Hess 19 (2+7 doskoků), Einikis 13 (1 + 3 bloky), Rančík 12, Whitfield 11 (1 TH 6/6), Savanovič 6, Votroubek 5 (1), Sokolovský 3 (1), Chán a Michel 2 – Milisavljevič 18 (3 trojky), Carr 17 (3), Peleg 14 (1), Soucar 10, Kokia 9, Wells a Ben-David 8, Engel 2; fauly 25:19, TH 16/12 : 21/15, trojky 11:7, čtvrtiny 16:26, 28:21, 29:16, 20:23