A tým | FIBA EuroCup - 09.11.2005

85
Swans Gmunden Swans Gmunden Hosté
76

Souboj úřadujícího českého a rakouského mistra skončil podle papírových předpokladů.

Krutá pravidla postupu ze skupiny čtyř mužstev velela jasně, že musíme domácí zápas bezpodmínečně vyhrát. První poločas tomu odpovídal. Hráli jsme velice soustředěně, precizně v obraně a hodně efektivně v útoku. Nedovolili jsme hostům sehrát žádný rychlý protiútok a také jsme je pustili jen ke třem úspěšným střelám z perimetru. Tedy eliminovali jsme přesně to, před čím varoval trenér Ježdík. Poměrně se nám dařilo při střelbě z dlouhé vzdálenosti, čímž jsme si dokázali poradit se zónovou obranou, kterou Gmunden nasadil ve druhé čtvrtině. O naší aktivitě svědčily také útočné doskoky, kterých nasbírali naši hráči za prvních dvacet minut celkem osm. Prim pod košem soupeře hrál Adam Hess, v jehož rukách skončilo sedm odražených míčů! Jeden zvládl Michel, který upoutal mimo jiné novou úpravou vlasů. Také pohled na statistiku ztrát vypovídal, kdo byl kočka a kdo myš. Hostující hráči přišli o míč jedenáctkrát, my pouze čtyřikrát. Rychlý pohyb hráčů i míče vytvářet prostor pro dobré střelecké pozice a ty jsme poměrně dobře využívali. Lehkost, se kterou jsme v prvním poločase hráli, dávala tušit, že konečný rozdíl ve skóre bude výrazně v náš prospěch.

Bohužel úvod třetí čtvrtiny zastihl naše hráče myšlenkami někde jinde. Nedá se říct, že bychom výrazně polevili v obraně, ale vyloženě se nám přestalo dařit v útoku. Mnohdy jsme vymýšleli hodně komplikovanou cestu ke střelbě a také některé přihrávky byly zbytečné. Nepřesné střely jsme nedokázali doskočit. Za deset minut jsme dokázali dát pouze tři koše! ze hry a k tomu pět trestných hodů. Zcela jsme propadli ve střelbě za tři body, kdy naše slušná úspěšnost 40% z prvního poločasu poklesla na 27%. To představovalo osm pokusů a ani jeden koš. Trenér Ježdík vystřídal devět hráčů, přičemž žádný z nich nevydržel na palubovce celých deset minut. Ale ani to nevedlo k navození pohody a soustředěnosti z prvního poločasu Hosté ve střelecké aktivitě nebyli o mnoho lepší, dali 17 bodů, ale začali náš náskok stahovat. Ve 27.minutě se přiblížili dokonce na 7 bodů (57:50). Jako kdyby kopírovali svůj zápas proti Chimki Moskva z minulého týdne. Také poslední čtvrtinu soupeř vyhrál, i když v ní byly vidět naše lepší chvíle, ale těch horších bylo o něco více.

Úvodní (jediný) rozskok zápasu vyhráli naši soupeři, ale trojku, kterou zkusili hned z prvního útoku neproměnili. Zato na druhé straně jsme sehráli velice chytrou útočnou akci, když Maurice vnikal ke koši, shodil na Rančíka číhajícího osamoceně na vrchu oblouku ohraničujícího trojkovou vzdálenost a ten se nemýlil. Pak se úspěšné střelecké pokusy střídaly na jedné i druhé straně. Gmunden byl buď o tři nebo o bod za námi až do té doby, kdy dal Buchanan trojku. Hosté vyrovnali, ale od té doby začali ztrácet půdu pod nohama. Za tři a půl minuty jsme dali tucet bodů, zatímco hosté náš koš pouze několikrát ohrozili a několikrát přišli o míč, ještě než vystřelili. Mohly za to špatné přihrávky, kroky i útočné fauly. Po dlouhém čase se za tři trefil Schöninger a po něm ještě Mayes přidal dvojku. Podobným způsobem jsme se po minutě vrátili k dvoucifernému rozdílu, když dvojku dal Einikis a trojku Votroubek. Závěrečný účet první čtvrtiny napsal z čáry trestných hodů Stelzer.

Statistika 1.čtvrtiny:
Nymburk: za 2 b.= 12/7 (58,3%), za 3 b. = 7/3 (42,9%), TH 3/3 (100%), doskoky (Ú/O) 3/6
Gmunden: za 2 b.= 10/4 (40,0%), za 3 b. = 5/2 (40,0%), TH 2/2 (100%), doskoky (Ú/O) 3/6

Hned na úvod druhé části hry jsme svůj náskok zvýšili na 15 bodů. První koš dal Hess, když na dvakrát doskočil nepovedenou střelu Einikise a pak sám proměnil smečí Savanovičem neservírovanou přihrávku. Bennett sice dvojkou korigoval. Savanovič, který hrál místo Whitfielda rozehrávku, připravil další dobrou pozici pro Mandiče. Ten se na chviličku ocitl sám na trojce a s jistotu proměnil už v 10.vteřině útoku svůj pokus. V dalším průběhu stojí za zaznamenání skvělý blok Rančíka na Schöningera, jinak se útoky přelévaly z jedné strany na druhou. Tři a půl minuty před koncem poločasu proměnil Whitfieldovu nahrávku Mandič v další trojku. Na druhé straně ztratil Mayes míč a trenér Gonnan si vzal oddechový čas. Na plac přišel Votroubek a první kontakt s míčem přeměnil na další naše tři body. V polovině 19.minuty jsme po Hessových trestných hodech získali nejvyšší vedení v zápase – 22 bodů. Do konce čtvrtiny jsme 4 body prohospodařili.

Statistika 2.čtvrtiny:
Nymburk: za 2 b.= 10/6 (60,0%), za 3 b. = 8/3 (37,5%), TH 11/7 (63,5%), doskoky (Ú/O) 2/5

Po změně stran jsme nedokázali pokrýt Bennetta, Mayera a Hüttera, kteří nám dali 7 bodů během dvou a půl minuty. Pak Whitfield (1 TH) a Rančík dali za 2 minuty tři body a jejich spoluhráči dvakrát ztratili míč. Přesto jsme náskok vytáhli znovu přes desítku. Buchanan trojkou a Bennett dvojkou z našeho náskoku opět něco ubrali. Gmunden se díky tomu dostal na sedmibodové manko. Poslední dvě minuty jsme se přeci jen trochu prosadili a náskok jsme zvýšili na dvanáct bodů.

Statistika 3.čtvrtiny:
Nymburk: za 2 b.= 6/3 (50,0%), za 3 b. = 7/0 (0%), TH 8/5 (62,5%), doskoky (Ú/O) 2/6
Gmunden: za 2 b.= 9/5 (55,6%), za 3 b. = 9/2 (22,2%), TH 3/1 (33,3%), doskoky (Ú/O) 4/7

Poslední čtvrtinu začal dobře Votroubek, dal trojku a náskok vzrostl na patnáct. Na tomto rozdílu se pět minut obě družstva „shodla“ až do 35.minuty. Pak se Rančík dopustil čtvrtého faulu (pátý týmový) a pravděpodobně za jadrnou poznámku dostal technickou. Díky tomu mohli hosté vytěžit až 7 bodů (2xdva TH + trojka), což by bylo pro nás velice nepříjemné. Naštěstí nebyli tak štědří a spokojili se s pěti body. Pak dal ještě Hütter dva body. Na to jsme odpověděli sedmibodovou šňůrou – Hess - 4 body, Whitfield – trojka. Dvě a půl minuty před koncem zápasu jsme znovu vedli o 15 bodů a bylo jasné, že se nám povede nějaký náskok uhájit. V poslední minutě však Gmunden dal šest bodů a stanovil tak konečný účet na 85:76.

Statistika 4.čtvrtiny:

Body: Hess 20 (15 doskoků = double-double), Rančík 14, Einikis, Votroubek a Michel 9, Whitfield 8, Savanovič a Mandič 6, Sokolovský 4 – Mayes 21, Hütter a  Bennett 13, Buchanan 12, Flanders 8, Mayer 4, Schöninger 3, Stelzer 2, fauly 24:22, TH 24/14 : 21/16, trojky 8:6,čtvrtiny 26:16, 28:20, 11:17, 20:23