85
Chimki Moskva Chimki Moskva Hosté
96

První čtvrtina nám možná zabouchla dveře postupu do dalšího kola FIBA EuroCup.

Nymburští hráči neměli dobrý vstup do utkání. Nedokázali zabránit hostům, aby se dostávali do pozic vhodných pro střelbu. Především na perimetru měli Moskvané dostatek času přesně zamířit, vystřelit a proměnit. V prvních deseti minutách se z devíti pokusů trefili šestkrát, a tak jejich body přibývaly o mnoho rychleji než naše. Nám se navíc totálně střelecky nedařilo ani z dlouhé ani z krátké vzdálenosti. Především za dva body jsme zahodili třináct z patnácti střel. Na začátku osmé minuty byl poměr úspěšnosti střelby za dva body 18% : 80%. Hosté také proměnili všech 11 trestných hodů. I my jsme měli na stejné číslo u házených a proměněných šestek. Škoda jen, že to byla nula. Dílem to bylo našimi chybami, protože jsme soupeře nestíhali, svoje ještě přidali rozhodčí. Především Milojevik z Makedonie se stal expertem na posuzování naší nedovolené hry. Mimo jiné odpískal čtyři naše útočné chyby, při nichž jen o jedné by se dalo polemizovat. Dále hned na začátku neuznal koš Rančíka, protože podle jeho mínění přišel nedovolený zákrok Fridzona ještě před dvojtaktem. Spadeno měl i na Savanoviče, kterému drobný kontakt pod košem kvalifikoval jako nedovolený zákrok a za chvíli mu přidal ještě prorážení. Čistý blok Rančíka jako faul – to byla také jeho práce. Výčet dalších „faulů“, které odpískal, by zabral ještě pár řádků…… Druhý Jihoevropan z Rumunska Banica nebyl o mnoho lepší. Když se volil nejlepší hráč utkání z ruské družiny, určitě měli tito dva pánové dostat taky pár bodů.

Nicméně zápas se nehraje na výkony rozhodčích, ale na body a těch jsme za první čtvrtinu dali o 29 méně. Prakticky naším jediným střelcem byl Rančík (7 bodů), i když poslední zápis v listině střelců první čtvrtiny měl Sokolovský (trojka). V první části hry se nám nedařilo ani pod košem. Soupeř měl o 11 doskoků víc. I když jsme měli stejně útočných doskoků (3), tak v obranných jsme propadli. Přeci jen výšková převaha hostujících hráčů byla viditelná a také Moskvané dostali díky našim 13 nepovedeným střelám mnohem více příležitostí to dokázat. Nejnebezpečnějším střelcem byl Petrenko, který dal tři trojky. Nutno napsat, že vždy byl na střelbu široko daleko sám. O dalších devět bodů se postaral Booker. Dal sice jen jednu trojku, ale svým spoluhráčům nahrál na čtyři!

I když jsme po první čtvrtině prohrávali tak výrazným rozdílem, nepodlehli jsme panice a hned na začátku jsme uspokojeným hostů ukázali, že se nechceme vzdát bez boje. Po sérii 9:0 (o body se postarali Rančík 4, Mandič 3, Hess 2) jsme stáhli rozdíl na dvacet bodů. Naši sérii nezastavil ani oddechový čas, který si vzal trenér hostí Jelevič hned po chybě Bookera. Tento moskevský rozehrávač poslal míč z vhazování po koši přímo do rukou Adama Hesse a ten skóroval. Naše iniciativa trvala 90 vteřin. Pak se hosté vrátili i duchem na palubovku a dal o sobě vědět Torres trojkou. Po našich trestných hodech si druhou trojku zapsal Booker. Po dvou minutách vsítil Torres další trojku a zase jsme prohrávali skoro o třicet bodů. Dali jsme však soupeři, ale hlavně sobě, najevo, že se s námi stále musí počítat. Standa Votroubek hned jak přišel na hřiště dal i přes obránce svou typickou trojku a dva body přidal Hess po útočném doskoku. Opět malá odbočka k rozhodčím. Další koš dal po pěkné akci Torres, když obelstil Votroubka a z pravé strany po dlouhém dvojtaktu zasmečoval míč do koše. Pod ním se srazil se stojícím Sokolovským, ale rozhodčí byli asi zabráni do útočné akce a kontaktu, který by se dal posoudil jako prorážení, si nevšimli. Ovšem při akci, která předcházela, si podobného kontaktu Whitfielda s Wolkowickim všimli a odpískali v náš neprospěch. Konec odbočky. Po chvilce přetahované hosté utekli minutu před poločasem na dvacet šest bodů (30:56), ale posledních padesát vteřin patřilo Einikisovi (trojka + TH) a Savanovičovi z výskoku.

Úvod druhého poločasu byl plně v naši režii. Nasadili jsme na soupeře aktivní obranu a nedali jsme mu šanci dýchat. Musel střílet z nepřipravených pozic a dostal se pod tlak. První naše dva body dal Hess a po chvíli Rančík smáznul střílejícího olympijského vítěze Wolkowického z Argentiny. Za chvíli přidal Rančík dvojku a po několika chybách soupeře vstřelil Einikis trojku. Hlediště hnalo své hráče dopředu a ti je vyslyšeli. Další trojku přidal Sokolovský a rázem byl rozdíl ve skóre poloviční (46:56). To však nebylo vše. Rančík si pod vlastním košem doskočil odraženou střelu Wolkowického a sólem přes celé hřiště donesl míč až do ruského koše. Po minutě přidal Whitfield jeden trestný hod a dvojku. Z jednoznačného utkání se stal opět otevřený zápas. Prohrávali jsme o 5 bodů a byli jsme na koni. Soupeř totiž od začátku druhého poločasu nedal ani bod. Teprve na konci 26.minuty zůstal na perimetru chvíli sám Savkov a bohužel svou jedinou trojku dal. Obrovská škoda, že se nám další dva pokusy Rančíka nepovedly. Moskva náš nápor odrazila a rozdíl ve skóre se ustálil na deseti bodech.

Tři minuty poslední čtvrtiny se pohyboval rozdíl ve skóre mezi 10 a 6 body. Škoda, že jsme za stavu 63:69 neudělali ještě jeden, dva povedené útoky. Moskvané mohli znervóznět a výsledek zápasu byl na vážkách. Ve 35.minutě daly zámořské opory (Torres a Booker) pět bodů, Wolkowicki přidal šestku a náskok se opět natáhl na šestnáct bodů. Hosté pak takticky drželi míč a při našem protiútoku nám nedovolili zpočátku střílet z perimetru. Až v poslední půlminutě jsme proměnili tři pokusy z dálky a upravili tak na konečný jedenáctibodový rozdíl.

Body: Rančík 20, Hess 15, Mandič 9, Sokolovský 8, Einikis a Whitfield 7, Votroubek a Michel 6, Savanovič 5, Beneš 2 – Wolkowicki 20, Booker 19, Pozzecco 15, Petrenko a Torres 13, Solovjev 6, Fridzon 5, Savkov 3, Karaulov 2, fauly 35:20, TH 13/9 : 43/32, za 2 body 51/20 : 23/14, za 3 body 29/12 : 27/12, doskoky (ú/o) 11/22 : 5/32, čtvrtiny 10:39, 26:17, 23:13, 26:27