A tým | FIBA EuroCup - 29.11.2005

Swans Gmunden Swans GmundenDomácí
78
81

Postup, ke kterému nám pomohlo vítězství Chimki Moskva, jsme stvrdili v Gmundenu těsnou výhrou.

Gmunden, tak jako ve všech svých domácích zápasech, hrál velice dobře. Cítil poslední šanci neskončit svoje účinkování v evropské lize s nulou v počtu vyhraných zápasů. „Bylo to vidět na každém kroku, ať to byli hráči nebo diváci v hledišti,“ popsal atmosféru kolem trenér Ježdík. Zápas sice začali lépe domácí, když nadvakrát dostali míč do koše, Sokolovský však odpověděl a Michel z jumpu převrátil vedení na naši stranu. Po bloku Rančíka jsme v dalším útoku nedokázali za 24 vteřin vystřelit, a tak místo vyššího vedení domácí vyrovnali. Netrvalo dlouho a po šňůře 7:0 jsme se dostali do prvního trháku. Domácí se dvě minuty před koncem první čtvrtiny trojkou chytli drápkem, ale na vyrovnání nikdy v průběhu první části nedosáhli. „Velice si cením, že jsme nebezpečnou základní pětku udrželi na tuctu nastřílených bodů,“ potěšilo trenéra Ježdíka. Především se podařilo pokrýt nebezpečného Mayese, který dal jen 3 body. „Zpočátku byl Mayesovým stínem Sokolovský, který až na dvě tři chybičky odvedl vynikající práci,“ chválil Mayesova osobního strážce Ježdík. V obraně jsme hráli velice pozorně a soustředěně, v útoku se našlo více chyb. „Škoda jen nepromarněných šancí v útoku, jinak mohlo být naše vedení výraznější,“ trochu litoval kouč. Po třech minutách druhé čtvrtiny jsme odskočili domácím až na 9 bodů – 16:25 (po jedné trojce dali Beneš a Votroubek). Ovšem Gmunden hnán svým publikem začal pomalu dotahovat. Zvýšil tlak na naše hráče a ti se bránili za cenu nedovolených zákroků. Ještě že trestné hody nebyly silnou stránkou domácích. Swans nakonec 3 minuty před koncem prvního poločasu vyrovnali (29:29), ale nakonec jsme byli při jen bodově vpředu.

Po změně stran se domácím podařilo i díky dvěma trojkách dotáhnout na bod a po našich dvou minelách přešli do vedení. Pak přišly další trojky, naše bezradnost v útoku a rázem jsme prohrávali o šest bodů (54:48). Poslední akci třetí čtvrtiny jsme však sehráli výborně a Beneš důležitou trojkou zvedl náladu v týmu. V poslední čtvrtině Rančík hned vyrovnal a také na trojku Mayera odpověděl stejnou zbraní. „Velice důležité bylo, že jsme dokázali na vedení domácích reagovat rychlým protiútokem, zakončeným jednoduchou střelou nebo trojkou,“ specifikoval jeden z důležitých momentů Michal Ježdík. Ještě v polovině závěrečného dějství jsme pustili Swans do vedení (64:63). Rančík a Hess pěti body potěšili stovku nymburských fandů, kteří přijeli autobusem podpořit svůj tým. „Neobyčejně si vážíme podpory našich fanoušku, kteří za námi přijeli až do Rakouska. Opět potvrdili, že jsou nejlepší v lize,“ nadchlo Rudolfa Šimečka. Domácí však ještě jednou zahrozili dvě a půl minuty před koncem zápasu (73:72), ovšem Rančíkovy a Whitfieldovy koše po dvojtaktu znamenaly poslední obrat. Dvacet vteřin před koncem zvýšil Mandič trojkou na 75:79 a do konce zápasu se už mnoho nestalo.

„Měli jsme velice málo ztracených míčů, což bylo velice důležité pro organizaci hry. Také jsme mohli rotovat deset hráčů, a proto nám na konci nechyběly síly,“ shrnul Michal Ježdík. „Pozitivní bylo, že jsme vyhráli i za situace, kdy o nic nešlo. Hráči si uvědomili, že je třeba vyhrát každý zápas,“ radoval se Ježdík.

Body: Buchanan 18 (4 trojky), Mayes 17 (2), Mayer 13 (2), Flanders 13, Hütter 11 (1), Bennett 6 (11 doskoků) – Rančík 22 (2 trojky, 7 doskoků), Hess 12 (8 doskoků), Whitfield 10 (4 asistence), Michel a Einikis 8, Mandič 7 (1 trojka), Beneš 6 (2 trojky), Votroubek 3 (1 trojka), Sokolovský 3, Chán 2, fauly 24:22, TH 23/15 : 24/15, za 2 body 36/18 : 48/24, za 3 body17/9 : 13/6, doskoky 33:26, čtvrtiny 12:15, 24:24, 20:15, 22:27

V dalším kole nás ve skupině I čekají opět nároční soupeři – Dynamo St.Petersburg, Dynamo Moskevská oblast a Fenerbahce Istanbul. „Nemůžeme si vybírat, špatné týmy už skončily,“ poznamenal k soupeřům Michal Ježdík. Nymburk čeká opět dlouhé cestování, ale o komplikacích trenér nepřemýšlí: „Jsme tady, abychom hráli poháry a chceme je hrát. Náš tým je připravený, aby zvládl i takovou situaci. Umíme se tomu přizpůsobit, víme, jak trénovat, co jíst, jak relaxovat.“