A tým | FIBA EuroCup - 13.12.2005

Fenerbahce Istanbul Fenerbahce IstanbulDomácí
92
84

V úterý jsme se poprvé představili ve druhé sérii FIBA EuroCup na půdě tureckého Fenerbahce a po vyrovnaných třiceti devíti minutách nakonec podlehli.

Ještě dvě a půl minuty před koncem zápasu byl stav vyrovnaný 82:82, pak jsme ovšem minuli několik střel včetně čtyř trestných hodů a bylo dobojováno. „Na konci rozhodla větší mentální zkušenost hráčů Fenerbahce“, vysvětlil kouč Michal Ježdík. „Zápas se podle mě lámal, kdyžSavanovič neproměnil dvě minuty před koncem pokus z pod koše,“ doplnil ještě ředitel klubu Rudolf Šimeček a dodal: „Savanovič dnes hrál výborně, ani se mu ten dvojtakt nedá vytýkat. Ale je fakt, že kdybychom šli do vedení, tak ten zápas pravděpodobně dotáhneme do vítězného konce.“

Největší rozdíl mezi oběma týmy byl úspěšnosti střelby z perimetru. Zatímco hosté nastříleli 11 trojek při padesátiprocentní úspěšnosti, my jsme dokázali z dvaceti pokusů dát pouze tři trojky. „Chtěli jsme zastavit hru zpod koše a trojkou potenci Mršiče. V prvním úkolu jsme byli úspěšní, ve druhém méně,“ reagoval Michal Ježdík na pět trojek obávaného střelce Mršiče. Naopak pod košem mohla vládnout spokojenost. Zatímco Turci získali pod oběma koši 26 doskoků, my jsme měli 40 doskoků.

Zaostali jsme také za obvyklým průměrem v úspěšnosti trestných hodů. I když domácí nebyli procentuálně o mnoho lepší, deset bodů, které by při proměnění všech šestek přibylo, by nám pomohlo k vítězství nebo menšímu rozdílu ve skóre.

O důležitosti rozdílu ve skóre jsme se mohli přesvědčit v základním kole, kdy mohl mezi postupujícími rozhodovat právě tento číselný údaj. „Skupina čtyř týmů není jako hrát single zápas. Proto mě mrzí, že jsme nedokázali udržet vyrovnané skóre ještě delší dobu, zvlášť při tak překvapivém výsledku Petersburgu v zápase s Kyjevem,“ připomněl Ježdík vítězství Kyjeva v Petrohradu v poměru 63:90 a dodal: „Každý takový exces ve skóre nahrává ostatním týmům.“

Utkání v Istanbulu se odehrálo v mrazivém prostředí. „Někteří hráči museli na střídačce sedět v zimních bundách, ale to bylo pro oba týmy stejné,“ podotkl Ježdík. Naopak v hledišti relativně málo zaplněné haly to vřelo. „Zněly bojové chorály,“ upoutalo R.Šimečka. Utkání jsme začali dobře a po dvou koších vedli 4:0, ovšem dvě trojky (Mršič, Bibo) nás zatlačily do defenzívy. Brzy si domácí vybudovali dvouciferný náskok, ale zlepšenou hrou v samotném závěru první čtvrtiny jsme snížili na sedm. Ve druhé čtvrtině se rozdíl pohyboval mezi 6 a 9 body, ale na konci se nám povedlo opět něco z vedení domácích ubrat. Po vyrovnání ve 23.minutě se obě družstva nevzdálila na více než 5 bodů a  po třiceti minutách jsme prohrávali pouze o bod. V poslední části hry jsme se dostali na chvíli do vedení, ale domácí opět dvěma trojkami přebrali iniciativu. Povedlo se nám ještě dvakrát vyrovnat, ale to bylo v utkání vše. V posledních dvou minutách jim nejen uteklo vedení, ale i příznivější bodový rozdíl.

Body: Mršič 23 (5 trojek), Stevenson 18 (2 trojky), Kambala 16, Bibo 15 (3 trojky), Demirel 9, Basak 7, Violette 4 - Rančík 22 (12 doskoků – double-double), Savanovič 19, Michel a Whitfield 11, Einikis a Hess 6, Chán 4, Mandič 3, Votroubek 2, fauly 20:26, TH 33/21 : 25:15, za 3 body 22/11 : 20/3, za 2 body 35/19 : 49/30, doskoky 26:40, čtvrtiny 30:23, 21:22, 17:22, 24:17