A tým | FIBA EuroCup - 10.01.2006

87
Kyjev BC Kyjev BC Hosté
84

Jen pro silné povahy bylo 3.kolo osmifinálové skupiny FIBA EuroCup, protože rozhodnutí padlo v posledních okamžicích zápasu.

Jen vítězství nás mohlo udržet ve hře postup do dalšího kola Evropské ligy a ve světle minulých zápasů se to jevilo jako poměrně velký oříšek. Také úvodní minuty tomu nasvědčovaly. Dvakrát jsme minuli zpod koše a rychlý pokus o protiútoku musel pomalejší Sokolovský krotit zezadu nedovoleným zákrokem. Greer však nejen že dal koš, ale proměnil i následující trestný hod. Na druhé straně hřiště jsme neumístili z dálky další střelu do koše a Varga zvýšil už na 5:0. Pak Michel nepřesně rozehrál, míče se ujal Greer a do rychlého protiútoku poslal Giovannoniho, který dal i sedmý bod. Na začátku třetí minuty se Whitfield prosmýkl mezi dvěma obránci a zpod koše zakončil svou individuální akci. Úkok Kyjeva jsme dokázali zastavit těsnou obranou a vytlačili jsme Nikoliče za postranní čáru. Po vhazování jsme v postupném útoku došli pod koš soupeře. Maurice naznačil únik ke koši, v poslední chvíli shodil na Rančíka a ten nikým neohrožován dal ze střední vzdálenosti druhý koš. Lukovski z perimetru připomenul, že soupeř ještě žije. Po půl minutě obral Whitfield Vardu o míč a poslal dopředu Hesse. Ten ještě před tím, než minul trojkový půlkruh, na okamžik zastavil a vystřelil. A protože i dobře zamířil, stáhnul vedení o tři body. Po dvou koších vynikajícího Hesse bylo vyrovnáno. Temperamentní italský trenér Kyjeva Pasquali reagoval oddechovým časem. Po něm Varga dopíchl odraženou střelu Greera, pak proměnili hosté po rychlém protiútoku koš s faulem a když přidal Varga nečekanou trojku, byl pohled na výsledkovou tabuli smutný (11:19). Po dvou bodech na každé straně přišel úsek, který režíroval Adam Hess. Nejdříve dal v šanc svou střeleckou pozici a z výskoku přihrál do volného prostoru Einikisovi a ten s přehledem skóroval.  Po minutě si oba úlohy vyměnili. Hess doskočil míč, doběhl na pravý kraj hřiště k Einikisovi, předal mu míč a ten mu ho fikaně za zády vrátil. Za mohutným Einikisem se Adam schoval a nikým nebráněn další, v pořadí svou třetí, trojkou vyrovnal. Ani se diváci nestačili uklidnit a Maurice zachytil přihrávku Giovannoniho. Náš rozehrávač vybídl Adama k další trojce. Po osmi minutách jsme vedli 24:21 a Hess měl na svém kontě 16 bodů! Hosté se oklepali a do konce první čtvrtiny nás dokázali o bod předstihnout. Naše obrana v první desetiminutovce nebyla tak dobrá, protože jsme třikrát inkasovali koš s faulem – tedy tři body.

Po krátké přestávce se do listiny střelců zapsal Beneš. Místo naznačené přihrávky volil střelu z perimetru. O to samé se pokusil na druhé straně Lebeděv, ale míči z jeho ruky se do koše nechtělo. Chvíli se proskotačil na obroučce a pak hupky ven k Rančíkovi. Následovaly skoro tři minuty neplodného obstřelování koše až střídající Harris šel důsledně do koše. Při tom byl faulován, koš dal a k tomu ještě jednu šestku. Ovšem šest našich bodů v řadě naznačovalo, že o výkonu v Brně se dá hovořit v hodně minulém čase. Vedli jsme 37:32 a byli jsme na koni. Zlepšili jsem obranu a dovolili jsme dát Kyjevu pouze šest bodů za 6 minut. Pětibodový náskok se ale postupně vytratil a ještě necelou minutu před koncem byl stav vyrovnaný. Pak jsme neubránili Nikoliče, Whitfield chyboval v přihrávce a Nikolič přidal další dva body. Poločas skončil našim čtyřbodovým mankem.

Druhý poločas jsme nezačali dobře. Lukovski zůstal na perimetru sám a z levé strany zasáhl náš koš. Rančík byl na druhé straně také sám, ale nedal. Po útočném doskoku neuspěl ani Whitfield. To naší obranné polovině byl z dálky (ale za dva body) úspěšný Nikolič (42:51). Na začátku 23.minuty Einikis snížil, ale Kyjev odehrál naučený signál. Loncar vnikl do vymezeného prostoru, naše obranné kleště se zavřely, ale přihrávka směřovala do prostoru před trojkovým obloukem. Tam číhal Giovannoni a nemýlil se (44:54). Einikis trojkou přibrzdil soupeře ve snaze bodově odskočit. Po chvíli jsme ještě jednou využili trojkové střely ke snížení náskoku Kyjeva. Hbitě se prosadil Savanovič. V tomto úseku jsme hráli v obraně naivně a hosté předvedli na chlup stejnou akci jako ve 23.minutě. Zpětná přihrávka z bedny našla Lukovského více než 6,5 metru od koše – další trojka. Pak ještě padly tři trojky (jedna naše) a dvě Kyjeva. Nebylo divu, že se hosté ujali vedení o dvanáct bodů (53:65 ve 27.minutě). Skončilo čtyřminutové období plné trojek. Padlo jich celkem 7! Do konce třetí čtvrtiny padly ještě dvě trojky. Jednu dal Greer po sérii rychlých přihrávek, druhou Mandič. Především ta naše byla trochu na náhodu, protože v době střelby nebyl pod košem žádný náš hráč. Ale odvážnému štěstí přeje. Do poslední čtvrtiny jsme šli s jedenáctibodovým mankem.

V poslední čtvrtině si nejdříve připsaly oba týmy dva body, ale pak jsme opět špatně vyřešili rotaci v obraně a Kecman si z levého roku připsal jedním hodem tři body. Poslední hřebíček nám zasadil z trestných hodů Nikolič. Prohrávali jsme o 16 bodů, a tak posledním optimistům v hledišti docházely argumenty. Zvlášť potom, co se stejný rozdíl udržel až do poloviny 36.minuty. Neúnavný Rančík se snažil proniknout pod koš a dostal od Loncara sekeru přes ruče. Rozhodčí byl blízko u přestupku a z gestikulace vyplynulo, že se jedná o nesportovní chybu. Velice dobře načasováno! Rančík obě šestky proměnil a pak ještě přidal trojku. Rázem se svěšené hlavy zvedly a bylo opět o co hrát. Trenér Kyjeva Pasquali poslal během time outu na palubovku mimo jiné Vardu, ten ale za Rančíkem zaostával. Dali jsme další čtyři body a stlačili jsme největší rozdíl na slabou polovinu. Za soupeř ještě žije přesvědčil z perimetru Nikolič, když využil maximálně 24-vteřinového limitu a s klaksonem zavěsil. Výborným nasazením všech hráčů na palubovce a střídačce jsme se dokázali dostat na mínus dva body. To když trefil trojku Votroubek. Vyrovnání na sebe nenechalo dlouho čekat. Rančík z výskoku srovnal, ale v takovém čase, že Kyjev musel ještě vystřelit a přesto jsme byli s posledním útokem na řadě my. Evidentně z formy hrající hosté závěr nezvládli a po trojce Hesse, prohráli.

Body: Hess 23 (trojky 6/5), Rančík 19 (8 doskoků), Whitfield 11 (10 asistencí), Mandič a Einikis 9, Savanovič a Michel 5, Votroubek a Beneš 3 – Nikolič 18, Lukovski 15, Loncar a Giovannoni 10, Kecman 7, Greer a Harris 6; střelba za 2 body 40/17 : 37/19, střelba za 3 body 20/12 : 19/10, doskoky 28:28, ztracené míče 15:20!, fauly 21:19, TH 19/17 : 19/16,čtvrtiny: 28:29, 14:17, 16:23, 29:15