A tým | Český pohár - 18.02.2006

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
104
98

Po zápase, kdy jsme měli téměř po celou dobu navrch, jsme nezvládli přechod do poslední čtvrtiny a samotný závěr, čímž jsme se připravili o možnost obhajoby Českého poháru.

Ani téměř 31 minut, ve kterých jsme byli ve vedení, nám nestačilo k poražení velkého adepta na finále Mattoni NBL z Prostějova. Nepochlapila se především defenzivní složka naší hry. „Téměř sto bodů, které jsme dali, nás mělo jednoznačně pasovat na vítěze,“ potvrdil Martin Augustin. Nepodařilo se nám pokrýt střelecké pokusy z bezprostřední blízkosti koše. „Takovému počtu snadných košů se nedá dlouho čelit, zvlášť když se k tomu přidá 37 bodů z čáry trestného hodu,“ souhlasil Augustin. Velké problémy nám činil pivot Korytek, autor 18 bodů a 11 doskoků. „Nedokázali jsme ze stejné pozice odpovědět adekvátní hrou. V obraně nám chyběl poziční hráč, v útoku nesou svůj díl viny také hráči z perimetru, kteří naše podkošové hráče nezásobovali dostatečným počtem míčů,“ ohodnotil náš asistent.

Pozoruhodný byl i pohled na puntíky označující počet osobních chyb. Množily se geometrickou řadou a jen málo hráčů dohrávalo bez strachu o vyfaulování. Nedá se říct, že by rozhodčí pískali nějak úzkostlivě, spíše se jednalo o způsob hry, který praktikovala obě družstva. „Tvrdý souboj o pozici se často zaměňoval s nečistou hru za použití rukou,“ objasnil Augustin. Naše fauly pramenily ze snahy za každou cenu zastavit koše z krátké vzdálenosti, však také Korytek přitáhl 9 faulů našich hráčů. Prostějov se zase rozhodl jít do maximálního rizika na hranici faulů a dovolených zákroků a snažil se i rukama, co nejvíce znepříjemňovat hru soupeře. Sedmapadesát trestných hodů „domácích“ je číslo úctyhodné, stejně tak jako šedesát sedmička v celkovém počtu faulů. Znamená to, že v průměru každých 36 vteřin zazněla kvůli nedovolenému zákroku píšťalka rozhodčích.

Následujíc řádky neberte jako pláč nad rozlitým mlékem družstva, které prohrálo, ale jako pouhé konstatování faktů. Kdybychom pět minut před konce vedli o patnáct (a rozhodně jsme na to měli), nemohly by nás takové momenty nijak rozhodit. Předně chvilku před koncem utkání zhaslo kompletně světlo v hale. Zrovna při střele Mandiče za tři body. Tma se v hale rozhostila právě v okamžiku, kdy míč prolétával obroučkou. Rozhodčí po několika minutách, když se zase světlo rozsvítilo, nám uznali tříbodový koš, ale stolek zapisovatelů zapsal pouze dva body! Nikdo jiný. Na technickém zápisu vedeném on-line také figuruje trojka, stejně pozorná byla i obsluha světelné tabule. Na ukazateli skóre svítilo 97:94 v náš neprospěch. Byla tedy našimi trenéry stanovena nějaká taktika na kontaktní koš. Proběhlo pár útoků, avšak po chvíli nechal komisař utkání nechal opravit skóre zápasu tím, že nám upřel jeden bod. Údajně proto, že zápis o utkání je správně. Nevšiml si však, že koš Mandiče není v kroužku a tudíž má hodnotu jen dva body. U on-line zápisu patrně nevěděli, co se děje, protože zareagovali tak, že odečetli Whitfieldovi jeden bod za nedaný trestný hod (takže si opravte v celkovém přehledu – Maurice byl 100% úspěšný z čáry TH). Ani se nechce věřit, že může rozhodčí přehlédnout, že míč padající skrz obroučku je zespodu vyražen ven, aniž by byl přiznán technický koš. To byl zase exces první poloviny. Pochybovat se dalo také o počtu osobních chyb jednotlivých hráčů, které byly označeny u jejich jmen na světelné tabuli. To byl se snad dalo omluvit jejich nebývalou úrodou. Nicméně ještě jednou: tři body, které nám nebyly uznány, by nám nechyběly, kdybychom  nepokazili poslední minuty zápasu.

Jak zápas probíhal? Úvod vyšel lépe Prostějovu. Trenér Pekárek na nás vytáhl novou akci, která mu dvakrát na úvod vyšla. „Stačilo střídání a vysvětlení, aby se naše stejná chyba už neopakovala,“ podotkl Augustin. Když odešel Hess, kterému se dnešní zápas mimořádně nepovedl, ztratil Rančík míč a po Stuchlého trojce jsme prohrávali o 7 bodů (4:11). Následující tři minuty se hrálo na jeden koš. Využili jsme dvakrát rychlý protiútok, také útočný doskok a téměř neomylnou střelbu, abychom průběžné skóre otočili (17:11). Po šňůře 13:0 jsme byli ve vedení. V dalším proběhu jsme se dostali až na osmibodový rozdíl, ale na konci čtvrtiny nás soupeř třemi body ze šestek, malinko dotáhl.

Ve svém postupném ukrajování pokračoval i po krátké přestávce. Jejich vlajkovou lodí byl Callahan, který dvěma trojkami otočil na 26:27. Radost trvala jen 38 vteřin a Hess nás poslal o dva body dopředu. Na Milošovy tři bodíky odpověděl trojkou Mandič a když dal stejný hráč v polovině druhé čtvrtiny další trojku, vedli jsme o 6. Až do konce prvního poločasu nás Prostějov pozoroval pouze zezadu. Dotahoval, ale na změnu lídra zápasu dával málo bodů. Vyrovnané a bodově bohaté období skončilo nakonec smírně.

Na začátku druhého poločasu padlo rychle několik košů, vzhledem k tomu, že byly rozděleny pravidelně na obou stranách hřiště včetně bodových hodnot, rozdíl ve skóre zůstával stejný. Na začátku 24.minuty jsme vedli 55:60, ale po šesti našich bodech v řadě musel trenér Pekárek při time outu přeorganizovat hru. Povedlo se to jen částečně. Prostějov sice zastavil naše bodové vzdalování, ale náskok byl neustále kolem deseti bodů. Po Savanovičově rozložené trojce (koš s faulem) jsme vedli o 14 bodů (77:63). Už to vypadalo, že Prostějov začíná skládat zbraně, ale Stuchlý se rozhodl, že nám osud zápasu vyrve z rukou. Po Hessově faulu proměnil všechny tři trestné hody, za chvíli přidal trojku a další tři šestky stihl ještě do konce třetí čtvrtiny. „To byl velice důležitý moment utkání. Soupeř se dokázal je vrátit do zápasu ještě před koncem hracího období,“ vypíchl asistent Augustin důležitý moment zápasu.

Sbližování skóre probíhalo také zpočátku poslední čtvrtiny. Po Callahanově trestném hodu se soupeř přiblížil až na dva body (79:77). Nečas nedal trojku a Crisp fauloval Whitfielda úmyslně. Vytěžili jsme z toho čtyři body. Dvě nepovedené střely Rančíka, k tomu jeho dvě spálené šestky, doplněné ztraceným míčem vyústily do těsného vedení Prostějova (83:84). Tři minuty před koncem bylo vyrovnáno (87:87). Pak ovšem Bogojevič, který nahradil vyfaulovaného Stuchlého a který měl na kontě zatím pouze dva body, dal trojku. Po minutě doskočil útočně Nečas a z druhého útoku Prostějova dal Czudek další trojku. Prohrávali jsme o šest bodů. Ani na jeden pokus z perimetru jsme neodpověděli, i když se o trojku pokusil Whitfield a Votroubek. Naopak Čouda dvěma trestnými hody zvýšil až na osmibodový rozdíl. Do konce zbývala minuta, přesto se nám podařilo snížit na tři, ale šestkové přestřelce poslední minuty si už Prostějov vítězství nedal vzít.

Body: Callahan 19, Korytek 18, Nečas 13, Crisp 13, Stuchlý 13, Czudek 12, Miloš 9, Bogojevič 7 - Rančík 22, Whitfield 22, Savanovič 12, Michel 10, Mandič 9, Hess 8, Sokolovský 8, Beneš 4, Einikis 4, střelba 3b.: 24/9 : 23/6; střelba 2b.: 33/20 : 45/25; TH: 57/37 : 41/31;doskoky: 36:34; fauly: 30:37; 5 faulů: 36. Stuchlý, 40. Nečas, 40. Callahan - 40. Sokolovský, 40. Savanovič, 40. Whitfield; čtvrtiny: 19:24, 27:27,26:28, 32:19, nejlepší hráč: Craig Callahan