118
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
78

Čtvrtfinále skončilo jasně ve prospěch Nymburka

Zápas o postup do finálové čtveřice svedl na nymburské palubovce domácí ČEZ s pražskou Spartou. Domácí diváci měli ještě v paměti poslední ligové střetnutí mezi těmito kluby a očekávali sice vítězství Nymburka, ale že to bude tak snadné nečekal snad nikdo. Nymburk měl za sebou těžký zápas v Kyjevě, únavnou cestu domů a navíc postrádal Whitfielda. Na palubovce se představila nová tvář, 215 cm vysoký Polák Rafal Bigus,  který pod košem nahradil Aleše Chána uvolněného pro Ústí n.L. Na to, že Bigus je v Nymburce teprve dva dny, ukazuje se, že pro další mistrovské boje bude platnou posilou  Dal sice jen 9 bodů, ale dobře se zapojoval do akcí domácího družstva. Trenér Ježdík byl jistě spokojen s úrodou střel z perimetru (26/15), ale tu domácím usnadnila děravá obrana soupeře. V druhém poločase ČEZ přestal myslet na výsledek a zkoušel různé kombinace s cílem vyšachovat soupeře a dostat se až do sparťanského koše. Mrzet ho může příliš volná obrana Reinbergera, který zatížil konto domácích čtyřmi trojkami (z osmi pokusů).

Prvních pět minut zápasu bylo vyrovnaných. Nymburk sice dal brzy po začátku dvě trojky, Fon sice jednou kontroval, ale ani jeho spoluhráči nebyli příliš pozadu . Konec tomu udělal další trojkou Sokolovský a přidal se Einikis a na konci páté minuty vedli domácí o devět bodů. Po trestných hodech Fona a koši Tanaskoviče odstartoval další šňůru ČEZu trojkou Mandič. Pak přišla chvíle Einikise. Ten za 90 vteřin přidal do sprťanského koše další tři zásahy a Nymburk zvýšil na rozdíl čtrnácti bodů. Ještě před koncem čtvrtiny přidali Majoroš a Votroubek po trojce a v první přestávce vedli domácí 32.18.

Ještě neuběhla ani půlminuta a Sparta snížila košem Reinbergera, ale dalších 70 vteřin patřilo domácím. Bigus po minutě pobytu na hřišti si připsal první koš v dresu Nymburk a Mandič přidal další dvě dvojky a domácí zvýšili na osmnáctibodový rozdíl. Trenér Geršl zatáhl za záchrannou brzdu, vyžádal si oddechový čas a po jeho skončení Fon a Reinberger snížili na 25:38. Když i Beneš byl úspěšný z perimetru začal Nymburk pátou desítku bodů. Pražané se v tomto čase statečně drželi a až do sedmnácté minuty udržovali své manko na osmnácti bodech. Pak přišla zase chvilka nymburských ostrostřelců a Sokolovský, Einikis a Beneš svými trojkami stanovili třicetibodový rozdíl ve skóre. Do konce poločasu ale Fon a Petr Englický, bratr Pavla, který teď hostuje z Nymburka v Sadské, upravili výsledek na 67:42.

Začátek druhého poločasu nachytal domácí v letargii. Sparta dala tři koše a přinutila trenéra Ježdíka k time-outu. Domluva pomohla a během necelé minuty přidali Mandič a Hess trojku a stav se ustálil na pětadvacetibodovém rozdílu. Do konce čtvrtiny narostl po trojce Rančíka na 28 bodů. Díky Hessovi už v 10.vteřině posledního hracího období narostl rozdíl znovu na třicet, ale na stovku se nikomu nechtělo. Až ve 32.minutě si Votroubek připravil půdu, aby v polovině třiatřicáté sám stovku zlomil. Za další půl minuty přidal Hess další trojku a Bigus zvýšil na čtyřicetibodový rozdíl. Spartě se sice ještě povedlo snížit na 77:112, ale protože závěr patřil znovu ČEZu, odešli Pražané z palubovky se čtyřicetibodovým mankem.

Body: Hess 20, Mandič a Einikis 15, Rančík a Votroubek 13, Sokolovský 11, Beneš 10, Bigus 9, Michel 8, Savanovič 4, - Reinberger 22, David Douša 14, Fon 11, Dan Douša 10, Majoroš 9, Tanaskovič 8, Englický 3, Vukotič 1,  fauly 15:15, TCH 1:1,  trestné hody 20/13:13/7, trojky 26/15 ku 21/9  doskoky 23:26  čtvrtiny 32:18, 35:24, 26:23, 25:13.

Tímto vítězstvím postoupil ČEZ Basketball Nymburk do finálového turnaje a los mu v semifinále přisoudil BK Prostějov. Druhou dvojici semifinále tvoří Mlékárna Kunín a BK Děčín.