A tým | Mattoni NBL - 17.10.2004

BK Prostějov BK ProstějovDomácí
67
101

Slova Vency Hrubého před začátkem televizního přenosu, která hovořila o absenci jasného favorita, vzala za své po prvních deseti minutách. Vyrukovali jsme na soupeře z Prostějova s precizní obranou a hned v prvním útoku se domácí za 24 vteřin nedostali k zakončení. Naopak na druhé straně zastavil Palmer Whitfielda nedovoleně. Náš první rozehrávač proměnil pouze jeden trestný hod. Také druhý útok domácích narazil na zformovanou obranu. Proto se na koš Hanáků valil hned další atak. Zídek dvakrát přes hlavu i bránícího Okáče (který ani nedokázal zvednout ruce) skóroval. Vedení 5:0 plně vystihovalo beznaděj na jedné a pohodu na druhé straně. Na konci třetí minuty se podařilo domácímu Czudkovi vsítit první prvoligový koš Prostějova. To však nic neměnilo na tom, že jsme měli neustále více ze hry. Skóre našeho družstva se stále zvyšovalo, zatímco domácí pouze pokulhávalo. Není proto divu, že po šesti a půl minutách už rozdíl narostl na dvoucifernou hodnotu. Hanáci v té době hru sice trochu a na chvíli vyrovnali, avšak v posledních dvou minutách se jim nepodařilo do našeho koše umístit ani jeden míč, takže rozdíl ve skóre byl po první čtvrtině 15 bodů. První čtvrtina byla charakteristická naší výborně organizovanou a kompaktní obranou, zatímco úspěšnost střelby našeho soupeře byla žalostná. Také chyby v rozehrávce Prostějova společně s naší agresivní obranou způsobily velký počet ztracených míčů domácích družstva. O deset bodů Prostějova se rovným dílem podělila pětice Czudek, Lukjanec, Adžič, Callahan a Palmer. Za pouhé dva body Callahana může především výborná obrana Radka Nečase.

Druhá čtvrtina začala poněkud neurovnaně. Ale ani několik našich minel ve střelbě neznamenalo žádný posun v rozdílu skóre. V prvních třech minutách byl našim střelcem pouze Mujagič. Zaznamenal dvě trojky a po rychlém protiútoku přidal donáškou ještě body dva. Bodový odstup Prostějova se už přiblížil k dvaceti bodům. A když po několika vteřinách přidal Nečas další naši trojku, vedli jsme o 22! Náš náskok se zvýšil až na 25 bodů, ale pak na chviličku udělali domácí radost svým fanouškům. Během minuty dali osm bodů a srazili naposledy náskok pod dvacítku. Netrvalo dlouho a obraz hry odpovídal začátku zápasu. Poločasový rozdíl 25 bodů plně odpovídal obrazu hry na palubovce. Našich hráčům se dařilo střelecky (64% ku 46% Prostějova). Největší rozdíl byl ve střelbě z perimetru, kde domácí trefili pouze jednou ze šesti pokusů, zatímco my jsme z dvanácti pokusů nastříleli 18 bodů. Vyrovnané bylo jen procento trestných hodů s téměř 90% úspěšností. Prostějované dokázali náš tým předčít pouze ve dvou statistických údajích. Lepší byli v útočném doskoku (7:3), což při počtu nepřesných střel není zase tak velký problém a v počtu ztracených míčů (12:4), což však svědčí především o nesehranosti týmu. Prostějov sice sehrál 15 přípravných zápasů, ale liga je o něčem jiném.

Úvod druhého poločasu domácím opět nevyšel. Za dvě a půl minuty prohrávali o třiatřicet. Krátkému vzpamatování se, kdy domácí nastříleli 10 bodů proti jediné trojce Mujagiče, vystavily stop tři trojky v podání Sokolovského, Hesse a Mujagiče. Byla to jasná odpověď, že ani zónová obrana proti v pohodě hrajícímu družstvu není moc platná. Pod třicet bodů se náš soupeř dostal ještě jednou a to od 27.minuty do konce třetí části hry. My jsme ve třetí čtvrtině pokračovali ve veleúspěšné střelbě z perimetru. Počet trojek jsme za 10 minut zdvojnásobili (na 12) stejně jako soupeř (ovšem jeho základ byla 1 trojka). Statistika v poměru ztracených míčů nedoznala výraznější změny (22:8). Do třetí čtvrtiny také nenastoupil zraněný Czudek, který na konci druhé čtvrtiny odkulhal na lavičku. Na straně Prostějova se začal střelecky probouzet Stuchlý.

Poslední část hry zahájil pátou trojkou Mujagič a všichni už čekali jen na to, kdy a komu se povede pokořit stovku. Rozdíl ve skóre se vyšplhal tři minuty před koncem na 39 bodů (60:99), ale jak je pro nás trochu typické, nikomu se do „kila“ nechtělo. Domácí toho využili a přidali alespoň pár bodů. Nakonec se nám přeci jen podařilo stovku překonat. Jejím střelcem byl Sucharda 45 vteřin před koncem a byla to jeho jediná úspěšná střela. A tak první, obávané, utkání skončilo pro nás úspěšně, i když nás na první příčku tabulky nevyneslo. Sparta totiž vyhrála v Ústí o 35 bodů.

Body: Stuchlý Marek 18, Lukjanec Andrej 18, Callahan Craig 11, Adžič Goran 6, Jankovič Peter 5, Palmer David 5, Novák Pavel 2, Czudek Petr 2, Okáč Jiří 0 - Whitfield Maurice Lamar 19, Mujagič Denis 17, Zídek Jiří 17, Hess Adam 14, Sokolovský Ladislav 11, Nečas Radek 9, Votroubek Stanislav 5, Trnka Jiří 4, Beneš Pavel 3, Sucharda Věroslav 2, Horák Ladislav 0; střelba 3b.: 17/5:31/15; střelba 2b.: 41/18:37/18; TH: 23/16:23/20; doskoky: 31:26; chyby: 20:23; 5 chyb: 28. Lukjanec Andrej; rozhodčí: Dolinek Ivo a Macela Miroslav;komisař: Latík Zdeněk; 1500 diváků, čtvrtiny: 10:25, 19:29, 22:26, 16:21