A tým | Mattoni NBL - 20.11.2004

A plus Brno A plus BrnoDomácí
75
78

V utkání v Brně proti A Plus jsme uhájili svou ligovou neporazitelnost až v prodloužení.

V sedmém kole Mattoni NBL na sebe narazily dva nejlepší týmy ligového pořadí, které musely shodně ve středu bojovat v evropských pohárech v prodlouženích. Naši ovšem měli na svém kontě o tři nastavené pětiminutovky více, takže i únava nás více brzdila především ve druhém poločase. „Byli jsme pomalejší, nereagovali jsme dostatečně rychle na signály domácích a občas jsme byli o krok pozadu,“ všiml si Vratislav Šístek.

Naše hra stála na dvou pilířích. Bodově nejvíce zatížil konto Brna Maurice Whitfield (32 bodů), z čehož polovinu zaznamenal z trestných hodů. Jeho průniky zastavovali domácí často za cenu faulů, takže téměř polovinu spáchaných osobních chyb A plus bylo na Maurice (14 z 31). V doskoku se z našich hráčů prosadil především Radek Nečas (13 doskoků) a díky dvanácti bodům si připsal double-double. Škoda, že si Nečas brzy po začátku vyrobil dva fauly a musel střídat. „Zdálo se, že Nečas a Whitfield nejlépe ze všech hráčů vstřebali únavu,“ poznamenal Šístek. Na straně domácích byli pod košem vidět oba pivoti Benda a Svoboda, kteří si připsali shodně 15 doskoků. Navíc Svoboda nastřílel 17 bodů, takže i on získal double-double.

Celý zápas byl ve znamení urputných obran a nepřesné střelby obou družstev. O něco lepší procento měli domácí, zvláště ve střelbě z perimetru. V této činnosti jsme propadli. Pouze dvě trojky z devatenácti pokusů je zatím naší nejhorší úspěšností v letošním ročníku NBL. Prohráli jsme také na doskoku, i když jen o šest, větší rozdíl 10 byl v obranném doskakování. „Naši dlouzí nebyli důslední v braní na záda,“ našel příčinu Šístek. Ovšem výrazně lepší jsme byli v počtu ztracených míčů. Brňané chybovali třiadvacetkrát, my jen třináctkrát.  A to nám ještě chyběl v této činnosti nejzkušenější Denis Mujagič, kterého trenér Ježdík musel kvůli problémům s kolenem šetřit.

První čtvrtina byla ve znamení nepřesné střelby domácích. První bod ze hry zaznamenali až v sedmé minutě, když před tím nevyužili tucet příležitostí. Ani my jsme na tom nebyli o mnoho lépe a ve stejném období jsme si připsali osm nepodařených střel, a tak za náskokem 6:2 stály hlavně trestné hody. Jediný koš ze hry dal Whitfield. Během sedmé minuty Brno obrátilo až na 9:6. Zasloužil se o tom dvěma koši po rychlým protiútocích Benda a trojkou Křemen. Do konce první části hry jsme nakonec vyrovnali. V prvních dvou minutách další části hry se skóre rychle měnilo. Nejdříve to byly dva koše Brna (16:12) a po té tři koše Nymburka (16:19). Ještě další minutu jsme měnili skóre zápasu my. Do konce zápasu prvního poločasu jsme náskok nakonec navýšili až na osm bodů.

Dvě minuty po začátku druhé půle jsme se odpoutali až na třináct bodů (30:43), ale dvě rychlé trojky Černoška a Maleše nás překvapili. Další tři koše v řadě zaznamenali podkošoví hráči Brna Svoboda s Bendou a ve 27.minutě poslal Gajdošík domácí dokonce do jednobodového vedení (44:43). Čtrnáctibodová šňůra domácí postavila na nohy. Pak jsme se probudili a tříminutovou přetahovanou jsme do konce čtvrtiny přetavili na čtyřbodové vedení. Celou čtvrtou čtvrtinu jsme byli ve vedení. Nebylo to sice nikdy o více než šest bodů, ale domácí museli neustále dotahovat. Ještě poslední půl minutu ztrácelo Brno čtyři body, ale Černošek košem s faulem snížil na jednobodový rozdíl. Klimek hned po našem vyhození  fauloval a trenér Pospíšil si vzal oddechový čas. Sokolovský proměnil pouze jeden trestný hod a bylo jasné, že Brno nesmí dát trojku. Poslední střelu pár vteřin před koncem brněnský Gajdošík zpod koše nedal. Černošek však doskočil, skóroval, vymazal dvoubodový náskok ČEZu a došlo opět na prodloužení.

V něm vedli domácí jen jednou po koši Svobody. Po něm ale Zídek s Whitfieldem obrátili na tříbodové vedení, a když Whitfield přidal ještě dvě šestky, bylo na naší lavičce výrazně veseleji. Brnu si po Gajdošíkovi šel pro pět faulů sednout i Černošek. Maleš snížil, ale pronikajícího Whitfielda fauloval pátou osobní chybou Křemen a náš rozehrávač přidal opět dva body. Minutu před koncem prokázal Votroubek pevné nervy na po dvou trestných hodech jsme vedli 72:78. Klimek z protiútoku trefil trojku, ale Votroubek svůj pokus za dva body na druhé straně hřiště nedal. Po Svobodově doskoku se z Kovaševič pokus perimetru protáhnout zápas do dalšího prodloužení, ale nedal. Votroubkův obranný doskok s definitivní platností ukončil zápas.

Body: Svoboda 17, Černošek a Křemen 12, Maleš 10, Benda 9, Gajdošík 6, Ščekič 5, Klimek 3, Kovačevič 1 - Whitfield 32, Sokolovský 13, Nečas 12, Zídek 8, Votroubek 5, Beneš a Trnka 4; střelba 3b.: 22/5 : 19/2; střelba 2b.: 44/24 : 49/21; TH: 18/12 : 42/30; doskoky: 47:41;fauly: 31:19; 5 chyb: 41. Gajdošík, 43. Černošek, 43. Křemen, 44. Benda - 37. Nečas;čtvrtiny a prodloužení: 12:12, 16:24, 20:16, 17:13, 10:13  rozhodčí: Vyklický a Lukeš V.; 1800 diváků; nejlepší hráč: Whitfield,

Libor Jeřábek (asistent trenéra domácích): Úroveň zápasu odpovídala tomu, že se střetly přední týmy. Oba týmy velmi dobře bránily a je naší dobrou vizitkou, že jsme si po počátečním výpadku vynutili prodloužení. Přitom jsme měli na dosah výhru, sami jsme si však tuto šanci zmařili sérií nevynucených chyb v poslední čtvrtině. Prodloužení vzal na sebe Whitfield, který svůj tým skvěle dirigoval v celém průběhu a byl suverénem i v nastaveném čase. Pohled na bilanci našich ztrát míčů, jichž bylo 23 ukazuje jasně, v čem byl náš hlavní problém.Všechna čest, že jsme dokázali i za těchto okolností favorita potrápit, ale nakonec je jasné, že proti tak silnému soupeři si podobný luxus nemůžeme dovolit.

Michal Ježdík (trenér hostů): Na obou týmech byly znát dozvuky pohárových zápasů, na Brnu únava z cesty, na nás čtyřnásobné středeční prodloužení. Průběh poznamenaly urputné obrany, nám chyběl pohyb v obranné polovině. Soupeře jsme přinutili k chybám, z nichž jsme vytěžili náskok, který jsme však v poslední čtvrtině vinou nepřesností v útočné fázi ztratili a Brno s přispěním štěstí si vynutilo prodloužení. V něm jsme už měli dění pod kontrolou.