A tým | Mattoni NBL - 30.12.2004

93
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
79

Třinácté kolo svedlo proti sobě první a druhý tým Mattoni NBL a podívaná to byla hodná utkání předních celků ligy.

Před rekordní návštěvou více než půldruhého tisíce diváků předváděli hráči obou celků výborné individuální výkony. Na straně hostujícího celku skvěle začal Palmer, který během tří minut dal sedm bodů. Výborný výkon podal jako obvykle tvůrce hanácké hry Czudek, o body se staral především Lukjanec. Horší výkon především díky nymburské obraně se povedl Callahanovi (pouze 3 doskoky) a ani Stuchlý nezahrál vyloženě dobře. Na straně Nymburka se poprvé po druhém návratu zapojil do hry Ashante Johnson a bylo vidět, že v uplynulých třech měsících nezahálel. „Dnes se mi nedařilo z perimetru, ale to se zlepší stejně jako souhra s týmem,“ řekl nejlepší střelec domácích. Johnson se dokázal v tomto zápase dobře prosadit z pole i zpod koše. Podobně precizní střelbu ukázal Radek Nečas, který se za dva body minul pouze jednou, k tomu přidal pět doskoků a svou obranou znepříjemňoval život Callahanovi. Nejlépe doskakujícím hráčem byl Sokolovský (9), který se prosadil i z perimetru. Byl to on, který v 17.minutě po neúspěšné smeči Callahana v rychlém sledu dal dvě trojky a tím definitivně zastavil krátký trhák hostí. O nymburskou rozehrávku se opět staral hlavně Whitfield, který ke 14 bodům poslal osmkrát své spoluhráče do vyložených pozic. Sekundoval mu zdatně Beneš. Neztratili se ani pivoti Zídek se šesti doskoky a Trnka , který zaznamenal o jeden doskok méně. Posledním hráčem, který za domácí zasáhl do hry byl Votroubek, jenž první kontakt s míčem proměnil na trojku a o minutu a půl později perfektním blokem zmařil Stuchlého pokus z perimetru.

Začátek zápasu více rozradostnil fanoušky Prostějova, kteří vážili cestu z rodiště Ječmínka hned dvěma autobusy a starali se společně s tradičně skvělými fans Nymburka o bouřlivou atmosféru v hledišti. Palmer totiž dokázal přes obránce přesně z perimetru zamířit a poslat svůj tým do vedení. Nečas kontroval jen dvojkou a po půl minutě opět Palmer za dva body zvýšil na čtyřbodový náskok. Když Zídek snížil na dva body z trestných hodů a Johnson po rychlém protiútoku smečí vyrovnal, Palmer potřetí zatížil konto domácích. Johnson znovu vyrovnal, ale stále se domácím nedařilo převzít vedení zápasu do svých rukou. Navíc Palmer další pokus o trojku neproměnil, úspěšný nebyl ani Adžič a stejně dopadl i Czudek a taky Callahan. Bohužel ani tyto čtyři neproměněné pokusy Nymburk nevyužil, protože si střelecky vedl stejně. Domácí se dostali do vedení poprvé v sedmé minutě, když Sokolovský zužitkoval nahrávku Zídka. Z protiútoku Andruška, nová posila Prostějova z Kunína, netrefil a Zídek košem s faulem zvýšil na čtyři body. Andruška sice svůj předešlý pokus poopravil trojkou. To ale na získání vedení v zápase nestačilo. Trenér Ježdík poslal na hřiště Votroubka a ten již zmíněnou trojkou zvedl spoluhráče ze střídačky. Půl minuty před koncem prvního hracího období pečetil Johnson na 26:18.

Hned po krátké přestávce se rozdíl ve skóre vyšplhal na dvoucifernou hodnotu a zdálo se, že Nymburk zkrotil prostějovské Orly a že se zápas bude hrát podle domácích not. Ještě na konci 14.minuty byl náskok ČEZu devět bodů, ale ze hry se vytrácela přesnost střelby. Ta vyvrcholila dvěma spálenými trestnými hody Nečase,  a tak Czudek svou jedinou trojkou upravil na 36:34. Po něm přišla zase chvilka Sokolovského. Celý tento úsek hry načal Callahan. Svůj rychlý průnik pod koš zakončil smečí, ale míč obroučkou nepropadl. Sokolovský míč doskočil a svůj únik z perimetru úžasně  zakončil. Podobná situace se opakovala i po time-outu trenéra Benáčka. Callahan tentokrát z pole byl neúspěšný, Whitfield doskočil a poslal míč znovu Sokolovskému a ten druhou trojkou po necelých třiceti vteřinách znovu Hanáky ztrestal. Dá se říci, že to byl první zlomový moment zápasu. Náskok se vrátil na dvouciferný rozdíl a vyšplhal se až na 15 bodů. Lukjancovi se do poločasu ještě podařilo snížit na 42:53.

Ve druhém poločase chvíli trvalo, než se nymburský stroj znovu rozjel. Písek do stroje sypali Lukjanec a Andruška, brzy jim však došel dech a všichni nymburští hráči, kteří byli na hřišti se do 24. minuty rovným dílem podělili o zvýšení náskoku na dvacet bodů. Trenér hostů se pak střídáním snažil vyvést domácí z tempa. To se mu částečně podařilo a náskok Nymburka se ztenčil znovu na 15 bodů. Tentokrát ke stejnému tahu přistoupil i domácí trenér Ježdík a do konce čtvrtiny se rozdíl opět vrátil na dvacítku.

Před poslední čtvrtinou už bylo víceméně o osudu zápasu rozhodnuto. Bylo málo pravděpodobné, že by Nymburk tak nadějné vedení ztratil. Navíc po získání tak výrazného náskoku určitě začal v hlavách hostů hlodat červík vzpomínek na první nevydařený zápas v Prostějově, který ČEZ vyhrál o 34 bodů. Prostějovská kombinace vázla a náskok domácích narostl na 25 bodů. Poté už Nymburk začal snižovat obrátky a hosté pomaličku ubírali bodík po bodíku. V polovině poslední čtvrtiny ale stále ztráceli nedostižných 19 bodů. Ještě jednou Nymburk zapnul a dvě minuty před koncem po Votroubkově trojce vedl 93:70. Pak se ale zastavil domácí stroj úplně. Celkem pětkrát ztratil Nymburk nevynuceně míč a dal tak hostům možnost kosmeticky upravit skóre zápasu.

Body: Johnson 20, Nečas 18, Zídek 16, Whitfield 14, Sokolovský 13, Votroubek 8, Trnka 4 - Lukjanec 20, Palmer 16, Stuchlý 13, Callahan 11, Andruška 7, Czudek a Adžič 6; střelba 3b.:25/6:23/6; střelba 2b.: 40/28:45/20; TH: 24/19:30/21; doskoky: 41:27; chyby: 23:23; 5 chyb:24. Andruška; rozhodčí: Dolinek a Paulík; komisař: Schödlbauer; 1500 diváků; nejlepší hráč:Ladislav Sokolovský, čtvrtiny: 26:18, 27:24, 21:12, 19:25