A tým | Mattoni NBL - 05.01.2005

Houseři Brno Houseři BrnoDomácí
85
92

V kole plném překvapivých výsledků mohlo dojít k první porážce Nymburka, ale nakonec Johnson to nepřipustil.

Houseři, kteří pět posledních kol v řadě neprohráli, byli především ve druhém poločase více než nepříjemným soupeřem. Do jejich zónové obrany se hráčům Nymburka nepodařilo úspěšně vniknout či jinak její kompaktnost narušit a střelba z perimetru selhala. „V tomto momentu se více než jindy projevila absence Denise Mujagiče,“ litoval asistent trenéra Martin Augustin. Také útočné doskoky střelby z dálky se díky stažené obraně nedařily a navíc ještě chyběl Nečas, kterému v sedmé minutě první čtvrtiny ukázal rozhodčí Volejník „véčko“ označující diskvalifikující faul za strkanici se Slezákem. Kdyby píšťalka sudího zazněla ihned po oboustranném faulu nemuselo možná k vyloučení dojít. „Radek nám chyběl především v obraně na slabé straně,“ poznamenal Michal Ježdík. Nečas však chyběl i v útoku, protože za šest a půl minuty, které strávil na hřišti nasázel Brnu 11 bodů (z 19, které Nymburk do té doby dal) a přidal k tomu 4 doskoky!.

Obranné doskakování bylo jedním z důležitých faktorů vedoucích k rychlému vypracování dvouciferného náskoku v úvodu zápasu (v 5.minutě 4:15). Domácí Houseři nedostali možnost ani jednou opravit nepovedenou střelu a když se k tomu přidala přesná střelba na druhé straně hřiště, nebyl takový úvod žádným překvapením. V úvodu také hosté plnili přesně obranné úkoly. Sokolovský se jako stín přilepil na Vrubla a nedával mu příliš dýchat. Nymburští hráči dokázali výborně přebírat bráněné hráče, takže domácí byli prakticky bez šancí. Velké naděje Houserům nedávali ani diváci, kteří vytvořili prostředí, za které by se nemusela stydět ani Smetanova síň při koncertu vážné hudby. V první čtvrtině jen skupinka pěti fanoušků domácích narušila klinou atmosféru v hledišti. V poslední čtvrtině se však diváci dokázali přizpůsobit dění na palubovce a konečně se ze sedadel ozývalo mohutné povzbuzování.

Začátek zápasu se vyvedl hostujícím hráčům. Jako nůž máslem pronikali hráči Nymburka do obrany domácích a připisovali si jeden bod za druhým. Většina bodů první poloviny úvodní části hry padla z bezprostřední blízkosti koše. V tomto byl nedostižný Radek Nečas. Domácí na druhé straně palubovky se od obrany Nymburka jen odráželi a několikrát také Houseři přišli o míč. Nebylo proto divu, že po sedmi a půl minutách vedl Nymburk o 15 bodů (8:23). Na straně domácích se dařilo jen rozehrávačům Vrublovi a Slezákovi. Teprve na konci první čtvrtiny se ze hry prosadili Dimavičius a Skála. Posledně jmenovaný zařídil poslední koš první desetiminutovky, kterým stlačil náskok hostů pod desítku.

Druhá čtvrtina byla vyrovnanější. Žádnému družstvu se nepodařila šňůra více košů za sebou, takže se rozdíl ve skóre neustále pohyboval mezi sedmi až jedenácti body. Nymburk hrál klidně a ani domácí nějak výrazně nehýřili aktivitou. Poklidnému zápasu trochu chyběl náboj. Vypadalo to, že karty jsou jednoznačně rozdány a nikdo neměl chuť poklid rušit. Jediným momentem hodným připomenutí byl první pobyt Aleše Chána v soutěžním utkání Mattoni NBL v tomto tisíciletí. Při své premiéře nastřílel za devět minut devět bodů a jednou doskočil míč v obraně a jednou v útoku.

Do druhého poločasu vlétl Nymburk jako raketa a během dvou minut svůj náskok z přestávky téměř zdvojnásobil. Po Votroubkově trojce to bylo už 37:55. Na ní odpověděl stejnou mincí Nachtigall a když přidal Machač s Dimavičiusem dohromady tři body, vystřihl Whitfield po Votroubkově nahrávce další trojku. Také u dalšího koše Nymburka byl Standa, když odebral míč Nachtigallovi a vyslal Sokolovského do rychlého protiútoku. Nůžky rozdílu mezi týmy se opět začaly rozevírat. Ve 27.minutě dosáhly svého maxima jedenadvaceti bodů. To už to na lavičce domácích vřelo a neustálá kritika rozhodčích se arbitrům zdála neopodstatněná a odměnili ji technickou chybou trenéra. Ovšem tlak na rozhodčí přinesl ovoce hned po chvíli a byl jedním ze střípků mozaiky domácího oživení. Po mnoha narážkách rozhodčí odpískali Trnkovi tři vteřiny (které zrovna v tomto případě byly sporné) a to pozvedlo bojovnost domácích. Ti navíc využili pomalého návratu Nymburka do obrany po ztrátách míče při hře proti zónové obraně. Během jediné minuty snížili Houseři o osm bodů a probudili spící halu.

Na křídlech euforie pokračovala i závěrečná část zápasu. Nymburku se proti stažené zóně nedařilo střelecky a nadšeně hrající domácí ubírali bod za bodem. Dostali se už na šest bodů (70:76) a z lavičky Houserů se ozvalo. „Ještě dvě trojky, bude to plichta a uvidíme, jak to dopadne!“ Dvě trojky nepadly a byl to Nymburk, který se po trestném hodu Zídka vzdálil alespoň na deset bodů. Ovšem Slezák dal trojku a Vrubl z rychlého protiútoku hladce donesl míč až do koše Nymburka. Bylo to o pět bodů (76:81). Nymburští hráči se stále nemohli trefit do koše a hledali toho správného, který se dokáže proti kompaktní obraně individuálně prosadit. K velkému potěšení hostující lavičky se této nelehké úlohy ujal Johnson. Jakoby bez nervů dokázal v posledních třech minutách dát všech jedenáct nymburských bodů a eliminoval tím úspěšné pokusy celé pětice domácích hráčů. Po zásluze byl trenéry vyhodnocen nejlepším hráčem zápasu.

Po dramatickém závěru se nakonec překvapení nekonalo, ale Houseři dokázali, že se s nimi musí počítat v horních patrech ligové tabulky.

Body: Vrubl 18, Dimavičius 16, Slezák 15, Skála 12, Machač 11, Nachtigall 7, Janda 4, Kešina 2 - Johnson 22, Whitfield 14, Nečas 11, Sokolovský 10, Chán 9, Votroubek 8, Beneš 7, Zídek 7, Trnka 4; střelba 3b.: 15/5:24/5; střelba 2b.: 45/23:53/32; TH: 31/24:16/13; doskoky: 30:35;chyby: 21:27; 5 chyb: 38. Dimavičius - 32. Votroubek; TCH: 28. trenér domácích; vyloučení:7. Nečas; rozhodčí: Volejník a Kapl; 630 diváků; nejlepší hráč: Ashante Johnson; čtvrtiny16:25, 21:23, 25:26, 23:18