A tým | Mattoni NBL - 08.01.2005

100
Mlékárna Kunín Mlékárna Kunín Hosté
84

Ani po patnácté nedokázali soupeři vyzrát na Nymburk, a tak si domácí už o dva zápasy prodloužili loňskou neporazitelnost.

V zápase si chtěli Kunínští vylepšit dojem, který si pokazili v jejich minulém utkání proti A PLUS Brno. Měli v plánu zvýšit agresivitu v obraně a útoku a to se jim do jisté míry podařilo. Celý první poločas hráli s našim družstvem vyrovnanou partii. V úvodní části dokonce o pět bodů vedli. My jsme přeci jen po celý první poločas nehráli dobře v obraně. Nedokázali jsme zachytávat rychlé protiútoky, hosté jich za první půli stihli sedm, a všechny byly úspěšné. Vliv na to měla naše snaha o útočné doskakování. Sice jsme v této činnosti byli šestkrát úspěšní, ale v okamžiku, kdy jsme míč nedoskočili, mohl soupeř vyrazit rychle k našemu koši a snadno si poradil s neúplnou obranou. Ve druhém poločase, kdy Kunín hrál zónu, jsme se do útočných doskoků tolik nepouštěli, a proto se hosté do rychlého protiútoku nedostali ani jednou. Naše obrana, pokud Mlékárna útočila do plných, pracovala velice dobře. Dokázala si výborně přebírat hráče, takže útočící strana si velice dlouho hledala vhodnou pozici ke střelbě a velice často se o střelbu pokoušela až těšně před koncem časového limitu pro postupný útok.

Nakonec ale doskoky byly jedním z důležitým faktorů našeho vítězství. Dokázali jsme soupeře porazit o patnáct doskoků, což při vyrovnaném procentu střelby bylo důležité. K tomu ještě můžeme přidat čtyři bloky na střílející hráče. Výraznější bodový rozdíl má na svědomí také úspěšnost střelby a četnost trestných hodů. Zatímco počet osobních chyb byl u našeho družstva jen o 4 nižší, házeli jsme o 14 šestek více. Přispěla k tomu také technická chyba Tomeljaka, který si jí vykoledoval za kritiku rozhodčího.

První vteřiny zápasu se vyvíjely lépe pro hostující družstvo z Nového Jičína. Oba Američané se postarali o první body utkání a po půl minutě jsme prohrávali o pět bodů. Sokolovský sice po dobré přihrávce Nečase snížil, ale výrazná posila soupeře Howard dotáhl další rychlý protiútok do úspěšného konce (2:7). Hosté však potom vyrobili dvě chyby, přišli o míč a zásluhou Nečase a Johnsona jsme šli do vedení. Na konci třetí minuty bylo srovnáno (9:9), ale pak zahrozil Tomeljak a první trojkou zápasu dostal opět svůj tým do vedení. Ne na dlouho. Potom neudržel svou pusu na uzdě, Zídek proměnil dva trestné hody a za chvilku přidal ještě dva body zpod koše. V polovině první části hry jsme byli na koni my, ale náskok, který jsme si vybudovali, byl jen symbolický. Stačily tři koše (2x Warrick a jednou Pelikán), aby byl Kunín opět ve vedení. Nečas v polovině deváté minuty střílí první svou i týmovou trojku, ale Howard zkušeně nedopustí, abychom vedli. Ovšem Nečas neřekl své poslední slovo a za dva body strhl vedení na svou stranu. Poslední slovo měl Sokolovský, který z výskoku stanovil skóre 25:22 po první čtvrtině. Na začátku druhé čtvrtiny jsme si vytvořili mírný náskok, který ze začátku šesté minuty narostl až na dvoucifernou hodnotu. Zdálo se, že jsme se konečně od svého soupeře odpoutali. V této části zápasu se nám dařilo jak v útoku tak v obraně. Škoda, že jsme nevydrželi ve stejné koncentraci i nadále. Soupeř totiž nasadil zónu, se kterou jsme si chvíli nevěděli rady. Dvě trojky z dálky jsme minuly, takže Kunín minutu před konce prvního poločasu vyrovnal.  Posledních 31 vteřin by se dalo nazvat trojkovou přestřelkou. Začal jí Johnson, Warrick vyrovnal, ale poslední slovo tři vteřiny před koncem měl opět Johnson. Díky tomu vystřídal Radka Nečase na pozici nejlepšího střelce čtvrtiny (10 bodů, Nečas za první čtvrtinu 11 bodů).

O utkání se často rozhoduje na začátku druhého poločasu. Tentokrát to ale zcela neplatilo. Trojkové hody pokračovaly i po přestávce. Nejdříve Hájek srovnal, Johnson znovu získal tříbodový náskok. K němu se přidal Whitfield úspěšným zakončením rychlého protiútoku. Ještě jednou se mlékařům podařilo srovnat díky trojce Howarda a dvojce Davida Hájka, ale pak přišla osmibodová šňůra Whitfielda, ve které pokračoval dvěma trestnými hody Zídek a ukončil ji trojkou Votroubek. Na něj totiž hosté zapomněli a ten si mohl rozmyslet, jak z perimetru vystřelí. Část zápasu mezi polovinou dvacáté čtvrté minuty a začátkem dvacáté osmé minuty skončila pro hosty katastrofálním propadem 0:13. Bohužel se Kunín znovu vzpamatoval. Šesti body se znovu přiblížil na dostřel. Domácí uklidnil půl minuty před koncem čtvrtiny Sokolovský. Po jeho bodech zpod koše byl náskok Nymburk osm bodů.

Poslední čtvrtina by se mohla pojmenovat „Šoškova“ (dal 15 bodů – z 18 které dal Kunín za poslední desetiminutovku), ale na kolektivní výkon Nymburka to nestačilo. Na body Kunína jsme odpovídali většinou dvěma koši, a tak se náš náskok neustále pomalinku zvyšoval až na 18 bodů. To bylo po koši Whitfielda, kterým zaokrouhlil naše bodové konto na rovnou stovku. Následný trestný hod už neproměnil. Poslední body zápasu dal Pelikán z čáry trestných hodů, ty ale nic nezměnily na našem bezpečném vítězství.

Body: Johnson 22, Zídek 17, Sokolovský 16, Whitfield a Nečas 15, Beneš 8, Votroubek 5, Trnka 2- Howard 23, Šoška 19, Warrick 14, Hájek 13, Tomeljak 7, Pelikán 6, Ivanovič 2,;střelba 3b.: 19/6:26/8; střelba 2b.: 45/27:41/23; TH: 32/28:18/14; doskoky: 38:23; chyby:19:24; čtvrtiny: 25:22, 27:27, 22:17, 26:18; 5 chyb: 40. Tomeljak; TCH: 5. Tomeljak;rozhodčí: Vyklický a Vondráček; 1002 diváků; nejlepší hráč: Zídek;