A tým | Mattoni NBL - 19.03.2005

90
BK Prostějov BK Prostějov Hosté
82

Tentokrát byl souboj mezi Nymburkem a Prostějovem vyrovnaný a dramatický až do posledních minut.

O průběhu a konečném výsledku se rozhodovalo na několika frontách. V prvé řadě Prostějov přijel do Nymburka s výrazně lepší obranou než v předchozích třech měřeních sil. Příprava trenéra Benáčka, kdy jeho svěřenci pilovali především hru na obranné polovině, přinesla své ovoce. Vyrovnaný průběh celého utkání se začal už v první čtvrtině, kterou sice Nymburk vyhrál, ale na rozdíl od posledního vzájemného utkání v rámci Českého poháru, výrazně menším rozdílem.

Na výkonu domácích se možná taky projevilo delší volno, které měla většina hráčů od neděle do středy. Vzhledem k tomu, že všichni pravděpodobně trochu ošidili přípravu, mohl je čtvrteční a páteční trénink unavit více, než kdyby se připravovali spojitě. Z hlediska úspěšnosti střelby za dva body na tom byly oba týmy stejně (56%), střelbu ze perimetru měl Nymburk jen o trochu lepší, i tak její úspěšnost pokulhávala za obvyklým průměrem. Tragická však byla střelba trestných hodů, v letošní sezoně snad nejhorší. Ta se podepsala pod závěrečným účtem třetí čtvrtiny. Nymburk dostal možnost střílet jedenáctkrát, ale jen tři míče prolétly obroučkou. Hosté dostali příležitost k sedmi šestkám a dali všechny. Navíc ještě Nymburk neproměnil několik útočných doskoků v koše a nebylo proto divu, že Prostějov tuto část zápasu vyhrál o pět bodů a srovnal tak bodový stav. V posledním herním období jsme byli úspěšnější a i přes nepřesvědčivý výkon oba body nám oba body zůstaly.

Úvodní rozskok sice vyhráli hosté, ale chybu Czudka na rozehrávce potrestal Johnson, když dopíchl Mauriceho střelu z perimetru. Na druhé straně kontroval Palmer trojkou, ovšem Nečas odpověděl více než přesvědčivě. Jeho střela z dálky byla úspěšná. Andruška srovnal, ale Johnson s Whitfieldem zařídil čtyřbodového vedení. Potrestali jsme tak dvě ztráty míče soupeře. V dalším průběhu se hra vyrovnala, ale stále jsme si udržovali nepatrné vedení. Prostějov měl už od 4.minuty čtyři fauly, a tak musel hrát opatrněji v obraně. Z trestných hodů také padly poslední dva body prvního hracího období. Ty se připsal na své kontě Radek. Pozornost si zasloužil v osmé minutě Johnson, když z mohutného výskoku přes bránícího Jurečku zarazil míč do koše. Z trestných hodů padly poslední dva body prvního hracího období. Ty se připsal na své kontě Radek Nečas a byl s deseti body jasně nejlepším střelcem dosavadního průběhu utkání.

Pětibodový náskok hned v úvodu zmnožil Trnka parádní smečí, když pár okamžiků před tím nasadil stejný hráč Callahanovi parádní čepici. Od té doby plynul čas jako voda, ale skóre se téměř neměnilo. Obě družstva se předháněla v zahazování střeleckých pokusů. Za prvních pět minut druhé čtvrtiny padly jen dva koše, po jednom na každé straně! To v dalších třech minutách se naše bodové konto začalo měnit velice rychle. A po čtyřech minutách jsme už vedli o deset bodů. Našimi jedinými střelci byli hráči, jejíchž místa narození jsou za mořem. Whitfield dal dvě trojky a zdálo se, že utkání dostává jednoznačného favorita. Naši euforii přibrzdil v závěru Stuchlý, který sedmi body v řadě začal jazýček vah zase vracet na svou stranu.

Po obrátce jsme ještě dokázali dostat náskok téměř k dvojciferné hodnotě, ale postupem času začali hosté pomalu snižovat. Zahozené šestky a slabá střelba jen Prostějovu nahrávala a ten trestal. Minutu před koncem čtvrtiny byl stav vyrovnán. Beneš sice trojkou naznačil, že by se mohlo blýskat na lepší časy, ale v zápětí fauloval z perimetru střílejícího Czudka a ten všechny tři šestky dvě vteřiny před koncem čtvrtiny proměnil.

Do poslední hrací části vstupovala obě družstva se stejnými nadějemi. Byli to hosté, kteří se zásluhou Adžiče a Callahana dostali od čtyřbodového vedení. Následující protiútok nedotáhl Novotný do dobrého konce, když rozhodčí jeho počínání posoudili jako prorážení. Na náš koš se valil další útok a nabýt Trnky, který svým dalším blokem nedovolil Adžičovi dopravit míč do koše, mohla být situace mnohem dramatičtější. Náš pivot poslal do rychlého protiútoku Nečase a ten se zpod koše nemýlil. Palmerovy kroky potrestal Johnson dalšími dvěma body a bylo srovnáno (71:71). Potom skóre narostlo o tři body na každé straně po trojkách Johnsona a Stuchlého. Průnik Nečase nás poslal do vedení, ale Callahan vyrovnal a Czudek poslal Prostějov dokonce opět před nás. V dalším průběhu byl Nečas, který už v té době hrál se čtyřmi osobními chybami, při své střelbě faulován. Míč propadl obroučkou a následný trestný hod také. Trnka po Nečasově asistenci ještě malinko náš náskok poopravil a Johnson svou třetí trojkou korunoval naše vedení. Šestibodový náskok za poslední minutu nedokázali hosté zlikvidovat naopak Trnka zápasový účet s klaksonem vyrovnal.

Body: Johnson 21, Nečas a Whitfield 19, Trnka 12, Hess 4, Chán, Novotný, Sokolovský 4, Beneš Pavel 3 - Stuchlý 22, Callahan 17, Adžič a Lukjanec 11, Andruška 8, Czudek 7, Palmer 5, Jurečka 1; střelba 3b.: 25/7:20/4; střelba 2b.: 50/28:41/23; TH: 25/13:27/24; doskoky:37:42; chyby: 22:26; rozhodčí: Zachara a Rozsypal; nejlepší hráč: Whitfield, čtvrtiny: 22:17, 23:23, 22:27, 23:15