A tým | Mattoni NBL - 23.03.2005

73
Sparta Praha Sparta Praha Hosté
61

V tomto zápase jsme museli oželet kromě Mujagiče a Zídka ještě Johnsona, kterému lékař doporučil nechat ruku dva dny klidu. Oba týmy nehrály s plným nasazením, protože Nymburk už nemůže být předstižen a Sparta se těžko může posunout v tabulce výš. Náš výkon byl do jisté míry ovlivněn i hráčským složením, které díky absenci tří hráčů základní pětky z úvodu sezony, je hodně pozměněné.

Dnešní zápas byl pravým opakem střeleckých hodů minulého utkání těchto dvou soupeřů v hale na Letné. Přesto jeden rekord letošního ročníku Mattoni NBL padl, a to jedenapadesát doskoků našeho družstva. Pramenilo to nejen z větší důslednosti křídel, ale také z úděsné přesnosti střelby Sparty. Její vyhlášená zbraň, střelba z perimetru, zůstala pravděpodobně v Praze, neboť z 31 pokusů se ujaly pouze čtyři. Svou dravost na doskoku ukázal Adam Hess, který při absenci Johnsona, zaujal 13 získanými míči pod oběma koši. To společně s dvaceti body vyneslo tomuto sympatickému hráči cenný double-double. Stejného úspěchu dosáhla i druhá opora Nymburka Radek Nečas (10 bodů a 10 doskoků).

V obraně se dařilo celému týmu, ale za pozornost stojí obranná hra Whitfielda na Pavla Miloše, který se jen velice těžko dostával k míči, a tak nakonec musel volit průniky pod koš. Miloš se sice pokusil dvakrát vystřelit, ale ani jednou nebyl úspěšný. Ani trochu klidu na rozehrávku neměl Václav Hrubý, kterého za svého pobytu na palubovce opečovával Sokolovský.

V zápase, ve kterém na celé čáře dominovaly obrany, se nám povedl vstup. Brzy po začátku jsme získali jedenáctibodový náskok. Po vyrovnaném stavu 4:4 přišly dva koše Sokolovského a blok Hesse. Střídající Chán využil svou výšku ke smeči. Po chvíli, také z rychlého protiútoku, donesl míč obouruč do koše Nečas. V osmé minutě za stavu 15:4 si trenér Geršl vzal oddechový čas. Protože družstvo Sparty po minutě ani po výzvě rozhodčího Dolinka neukončilo time out, využil sudí svého práva a přidělil hostům další minutu. Žádné protesty  nebyly vyslyšeny. Dvě minuty odpočinku patrně hostům prospěly, protože do konce první čtvrtiny nás ubránili a sami dali devět bodů. Mimo jiné dal Bohunický v posledních vteřinách trojku (svoji jedinou z 9 pokusů).

Na úvod druhé desetiminutovky Douša z čáry trestných hodů vyrovnal a začala pravá přetahovaná o každý bod. Nejdříve jsme o čtyři body vedli my, ale po chvíli bylo srovnáno (19:19). Protože Douša dohazoval ještě jednu šestku, Sparta se dostala o bod před nás. Když Bohunický ani Reinberger nedali trojku a my na druhé straně proměnili tři dvojkové pokusy, vedli jsme o 5 bodů. Začala 17.minuta plná emocí. Nejdříve Radek Nečas dostal technickou chybu, když cosi poznamenal při rychlém podání míče Spartě při vyhazování zpod koše, ze kterého hosté zaznamenali koš. Po chvíli Bohunický zastavoval unikajícího Hesse nesportovním způsobem. Když Whitfield zastavil Davida Doušu, dožadoval se trenér Geršl také nesportovní chyby tak vehementní gestikulací, že si vysloužil další technickou chybu. Do konce poločasu jsme nakonec uhájili čtyřbodový náskok. Poslední vteřina prvního poločasu byla také zajímavá. Šest desetin vteřiny před klaksonem vyhazovala Sparta zpoza vlastní koncové čáry. Na dlouhý pas nikdo nedosáhl a míč prosvištěl za druhou koncovou čáru, aniž by se ho někdo dotknul a tím pádem se čas nepohnul. Míč se vrátil na stejné místo, jen vyhazujícími jsme se stali my. Ještě před tím si vzal trenér Ježdík oddechový čas a naplánoval akci. Ta se povedla. Chán sice včas vystřelil, ale míč jen o chloupek do koše nespadl.

Na začátku druhé půle jsme získali dvouciferné vedení, ale více nám hra Sparty nedovolila. Proto bylo utkání neustále otevřené. Hosté navíc se ve 32.minutě přiblížili až na tři body, ale dva rychlé protiútoky po vypíchnutém míči a smeč Nečase ochladily naděje Sparty na nějaký zvrat v zápase. Symbolickou tečku udělal nejlepší střelec zápasu Hess povedenou smečí.

body: Hess 20, Whitfield 13, Nečas 10, Sokolovský 8, Trnka 7, Beneš, Chán a Novotný Jiří 5 - Douša David 19, Miloš 16, Reinberger 8, Douša Daniel 6, Dvořák 4, Bohunický a Hrubý 3, Marek 2; střelba 3b.: 18/2 : 31/4; střelba 2b.: 47/25 : 38/16; TH: 22/17 : 23/17; doskoky:51:28; fauly: 25:26; 5 chyb: 32. Votroubek - 26. Douša Daniel, 39. Hrubý; TCH: 17. Nečas, 17. trenér hostů; rozhodčí: Dolinek a Karásek; nejlepší hráč: Whitfield. čtvrtiny: 15:13, 24:22, 19:15, 15:11