A tým | Mattoni NBL - 31.03.2005

85
A plus Brno A plus Brno Hosté
77

Další vydřené vítězství našeho týmu se zrodilo ze zvýšeného úsilí ve druhém poločase a po šňůře 11:0 v poslední čtvrtině.

Jarní počasí lákalo spíše na výlet do přírody než k návštěvě basketbalového zápasu. Navíc Nymburk nemohla ani prohra odsunout z prvního místa po nadstavbě, takže se v hale sešly necelé čtyři stovky věrných fanoušků. V první čtvrtině museli diváci sledovat utkání bez náboje s řadou ztrát na naší straně. Nebylo proto divu, že jsme za dvě a půl minuty prohrávali 0:6 a na kontě jsme měli čtyři ztracené míče. Pak se přeci jen trefil Trnka, ale Křemen s Gajdošíkem posunuli Brno o devět bodů před nás (2:11). Trenér Ježdík se snažil v první čtvrtině střídat na všech postech a v první čtvrtině nastoupilo na palubovku celkem 10 hráčů. Zásadní obrat v aktivitě a soustředěnosti to nepřineslo, avšak častým střídáním jsme vyvíjeli na soupeře větší tlak. Na konci utkání se to nakonec odrazilo v množství fyzických sil, které oběma družstvům zbylo do poslední čtvrtiny. Jeho protějšek Pospíšil by pravděpodobně ke střídání nesáhl vůbec, kdyby se mu nezranil na ruce jediný rozehrávač, kterého měl k dispozici, Daniel Gajdošík. Gajdošíkův střet s reklamou za koncovou čárou (v čase 5:11) odnesla ruka a náš lékař MUDr. Hamtil mu hned na místě ozdobil jeho pravou ruku šesti stehy. V každém případě to byla pro hostujícího trenéra nenahraditelná ztráta a to ze dvou důvodů. Za prvé druhý rozehrávač Kovačevič zůstal doma s angínou a za druhé Gajdošík dokázal v minulém utkání s Děčínem, jak je pro Pospíšila platným hráčem. Rozehrávky se chopil Michal Křemen, který se svými dvěma metry je více předurčen pro hru na křídle.

V první čtvrtině jsme se snažili donést míč do blízkosti koše, ale naráželi jsme na staženou obranu vyšších hráčů Brna a hodně přihrávek se nedostalo na místo určení. Hráči zapomněli na taktické pokyny, které jim Michal Ježdík s Karlem Forejtem před zápasem dávali. Vzhledem k tomu, že se nám nedařilo na útočné polovině, se náskok Brna neustále mírně zvyšoval. Na konci první desetiminutovky se poprvé přehoupl přes desítku.

Ve druhé čtvrtině jsme přeci jen zvýšili četnost střelby. Odpovědnost za zakončení na sebe vzal především Johnson, který v první čtvrtině nedal ani bod, si ve druhé připsal jedenáct. Dobře mu asistoval Adam Hess, který se také nebojácně pouštěl do soubojů pod oběma koši. Hned na úvod druhé desetiminutovky se střelecky projevil Maleš úspěšným pokusem z perimetru a po chvíli také nestárnoucí a stále dobře střílející Svoboda. Po Bendově koši ve12.minutě se Brno dostalo až na 15 bodů (15:30), což bylo jejich nejvyšší vedení v zápase. Trenér Ježdík si vzal oddechový čas a jeho svěřenci přešli na zónovou obranu. Do poloviny 16.minuty jsme stáhli náskok na polovinu, když se nám dařilo zakončovat po úspěšném útočném doskoku druhou, případně třetí střelu. Tentokrát reagoval time outem trenér Pospíšil a také jemu se podařilo náš rozjezd přibrzdit. Náskok Brna se pohyboval až do konce poločasu kolem deseti bodů. Poslední koš prvního poločasu zařídil Johnson, když proměnil jeden trestný hod dohazovaný za faul při střelbě.

Také na začátku druhého poločasu jsme se často dokázali prosadit při útočném doskoku, ovšem nevytěžili jsme z toho prakticky nic. Pouze jsme několikrát přehodili míč nad obroučkou z jedné strany na druhou, ale doprostřed nespadnul. Přesto se nám podařilo stáhnout vedení Brna až na rozdíl tří bodů (43:46). Pak přišel krátký výpadek a Brno si v pohodě navýšilo náskok znovu na 10 bodů (43:53). Potom je však trojkou přibrzdil Johnson a společně s Whitfieldem a Nečasem vrátil rozdíl do původní podoby. Těsně před koncem třetí čtvrtiny jsme po šestkách Whitfielda stáhli na rozdíl jediného bodu, ale Klimek dvěma trojkami potrestal to, že jeho obránce se vydal na výpomoc při zastavení průniku pod koš jiného hráče.

V poslední čtvrtině nejdříve padl koš na každé straně a pak získal Whitfield na Křemenovi míč a Hessův průnik pod koš zastavil Ščekič nedovoleným způsobem. Pod košem se trochu zajiskřilo, ale Trnkovy pohledy zlého muže vše urovnaly. Po dvou šestkách Hesse se přidal Whitfield košem z pole a opět byl náskok Brna pouze jeden bod. Poté se nádherně po lajně uvolnil Johnson a zúročil Whitfieldovu bojovnost při útočném doskoku na první naše vedení v zápase. To běžela 34.minuta. Po dalších neúspěšných střeleckých pokusech Brna a trojce Hesse, která přinesla do našich řad uklidnění, si vzal trenér Pospíšil oddechový čas. Další pokus Křemena z perimetru byl neúspěšný, zatímco z našeho protiútoku se pod koš propasíroval Sokolovský a trochu se štěstím dostal míč tam, kde ho vidíme nejraději (71:65). Pak sice Klimek trojkou a Svoboda z pravé strany téměř srovnali, ale Sokol si znovu nalétl pod koš a dal. Maleš sice snížil z trestných hodů, ale Beneš dokázal svůj rychlý protiútok po Whitfieldově zisku míče, dotáhnout do úspěšného konce. Na neúspěšnou Klimkovu trojku odpověděl Whitfield z pole a zdálo se, že se zápas definitivně zlomil. Ovšem po faulu Johnsona na Klimka, dal postižený jednu šestku a Brno se přiblížilo na rozdíl koše. Ashante svoje „provinění“ nahradil obranným doskokem, vydribloval čtyři, pět metrů od koše a pasem přes celé hřiště našel Nečase, kterému v cestě ke koši už nikdo z Brňáků nepřekážel. Na jistotu volil místo smeče donášku. Při protiútoku pak nevydržel Svoboda těsnou obranu Nečase a rozhodčí mu odpískali útočný faul. Po našem time outu jsme šli do útoku my. Johnsonova střela skončila na obroučce, ale všudypřítomný Hess doskočil, úspěšně vystřelil a ještě byl faulovaný. Po jeho šestce jsme vedli už bezpečně o sedm bodů a Sokolovského trojka na konci byla už jen zaslouženou odměnou za výkon ve druhém poločase.

Body: Johnson 20, Hess 18, Whitfield 15, Sokolovský a Trnka 9, Beneš a Nečas 7 - Klimek 19, Svoboda 17, Benda 14, Maleš 10, Křemen 9, Gajdošík 6, Ščekič 2; střelba 3b.: 14/5 : 30/9; střelba 2b.: 60/28 : 33/20; TH: 21/14 : 14/10; doskoky: 42:31; fauly: 18:22; 5 faulů:40. Svoboda; rozhodčí: Volejník a Galajda; 350 diváků; nejlepší hráč: Adam Hess, čtvrtiny12:23, 25:22, 21:18, 27:14