A tým | Mattoni NBL - 03.04.2005

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
113
115

Dramatický zápas se spoustou bodů otevřený až do samotného konce, velké množství odpískaných faulů a malý počet domácích hráčů na střídání. To jsou základní charakteristiky zápasu předposledního kola nadstavbové skupiny A1.

Utkání načal po vyhraném úvodním rozskoku Johnson střelou z pole. Z rychlého protiútoku domácí rozehrávač Tomeljak vyrovnal a po chvíli z trestných hodů poslal svůj tým do vedení. Ještě chvíli jsme se drželi a stihli jsme na dva koše Mlékárny odpovědět. Pak jsme se ale několika ztrátami připravili o možnost skórovat, tak jako v mnohých předcházejících zápasech jsme hráli horší obranu a výsledkem bylo, že se domácí začali vzdalovat. Naše pokusy o zabránění střelby přicházely pozdě a často za cenu nedovoleného zákroku. Domácí dostali možnost provádět dvanáct trestných hodů, ze kterých nastříleli přesně třetinu svých bodů první čtvrtiny. Rozdíl ve skóre narostl od druhé do začátku sedmé minuty z nuly až na mínus 13 a trenér Ježdík musel rozjíždějící se rychlík domácích brzdit oddechovým časem. Zpočátku se to příliš nepodařilo, protože na naše dva koše odpověděl soupeř stejným způsobem. Nakonec ale dva ztracené míče Kunína, blok Trnky a sedm našich bodů v řadě (Beneš 5, Sokolovský 2) ubralo z náskoku domácích polovinu. Poslední slovo pár vteřin před sirénou označující konec první části hry měl trojkou Howard, který se prezentoval v první čtvrtině 14 body se stoprocentní úspěšností. Na naší straně měl 5 bodů Nečas a Beneš, 4 body Johnson a Sokolovský a 3 body Trnka. Rozdíl byl také v počtu minut strávených na palubovce. Zatímco my jsme protočili na určitou dobu všechny hráče, trenér Hummel v podstatě vystřídal jen na 3 minuty Tomeljaka. Domácí kouč si ani nemohl nijak moc vyskakovat, protože měl pro zápas k dispozici pouze osm zdravých hráčů.

Druhá čtvrtina se začala vyvíjet zase lépe pro domácí tým a v polovině 13.minuty se rozdíl zvýšil na varovných 17 bodů. Naši se nedokázali stále dostat do tempa. Když už se Hessovi povedla trojka, z protiútoku odpovědět Warrick stejnou zbraní. Mlékaři nás zasypávali koši stejně jako v první desetiminutovce. Ještě že se i našim povedlo několik útoků. Především ve 14. až 17.minutě jsme dokázali stáhnout náskok na deset bodů, ale Valčákova trojka polechtala naše nervy. Odpovědnost na sebe v té době musel brát Maurice, který se snažil pronikat do bezprostřední blízkosti koše. Chytře využíval toho, že při rotaci domácích hráčů na něj zbyl zpravidla Howard, a tak Maurice uplatnil svou rychlost a obránci hravě utekl. Na druhé straně se povedlo Howarda nejen ubránit, ale také jsme využili toho, že mu docházely trochu fyzické síly. I když domácí od poloviny 17.minuty zvýšili svoje vedení zase na 14 bodů, do konce prvního poločasu se rozdíl ve skóre zastavil na desítce. Počet inkasovaných bodů (60) hodně vyprávěl o naší obraně.

Na začátku druhého poločasu se neustále pohyboval rozdíl kolem 10 bodů, ale Šoška, jeden ze strůjců domácího vedení, si ve 23.minutě udělal čtvrtý faul a trenér Hummel jej raději vystřídal. Navíc jsme se více zaměřili na obranu unaveného Howarda a náskok Mlékárny se scvrknul na pět bodů. Určitou nadějí byla trojka Warricka, ale dva naše koše potvrdily nastoupený trend. Po time outu nastoupil opět Šoška, ale pouze nakrátko. Po dvou minutách spadla klec a pro pět faulů musel na lavičku. Whitfield za jeho faul proměnil oba trestné hody a tím vyrovnal stav na 77:77. Domácí se ještě trochu cukali, ale Chán po chvíli opět vyrovnal a také přidal ještě jeden koš. Po téměř 30 minutách jsme se dostali zase do vedení. Stačila chvilka nepozornosti, Pelikán doskočil Howardovu jedinou nepovedenou střelu, rozehrál na Valčáka a ten proměnil střelu z perimetru.

Ještě horší byl začátek poslední čtvrtiny. Howard znovu namířil přesně z perimetru, opět po útočném doskoku. Druhý Američan Warrick přidal koš a bylo to zase o šest. Pak dal Trnka pět bodů v řadě a Johnson nás poslal znovu do vedení. Krátkou přetahovanou rozčísnul trojkou a trenér Hummel si vzal time out. Na časomíře se začala psát 35.minuta. O půldruhou minutu později byl nás náskok stejný, ale Warrick další trojkou vyrovnal a za chvíli ze stejného místa překlopil vedení na svou stranu. Minutu před koncem dal Howard jednu šestku a zaokrouhlil počet vstřelených bodů na 100. O půl minuty později jsme i my dosáhli trojciferného čísla na ukazateli skóre. V poledním útoku měl na ruce ukončení zápasu Tomeljak, ale trojku nedal a došlo na prodloužení.

V nastaveném čase se už naplno projevila větší šíře naší lavičky. Opory domácích byly unavené, hrály většinou se čtyřmi fauly. Ani na naší straně to nebylo s osobními chybami o mnoho lepší. Pro pět chyb seděl Sokolovský a za chvilku jej doprovodil Trnka; Johson, Whitfield a Nečas měli po čtyřech. V prvních dvou minutách prodloužení jsme si vypracovali šestibodový náskok, ale zbytečnými chybami jsme o něj přišli. Zasloužili se o to především Valčák a Howard trojkami. I když domácí dotáhli, do vedení jsme je už nepustili. Půl minuty před koncem jsme se vzdálili na 5 bodů, ale Howard byl při trojce faulován a následný trestný hod také proměnil. Naši hráči si dvěma šestkami udrželi minimální náskok a pak se vyfauloval na straně Kunína Hovaňák. Počet hráčů na palubovce se snížil na devět, protože domácí už neměli koho na hřiště nasadit. Velice důležitý doskok se povedl Chánovi, když získal odražený míč po Howardově neúspěšném trestném hod, čímž 5 vteřin před koncem znemožnil jakoukoliv opravu skóre.

Body: Howard 39, Warrick 29, Šoška 19, Valčák 9, Pelikán 7, Tomeljak 7, Buzási 2, Hovaňák 1 - Whitfield 28, Johnson 24, Nečas 16, Hess 13, Trnka 11, Beneš 8, Sokolovský 6, Votroubek 5, Chán 4,; střelba 3b.: 27/13:13/5; střelba 2b.: 45/23:64/36; TH: 42/28:42/28; doskoky:36:37; chyby: 32:31; 5 chyb: 29. Šoška, 33. Pelikán, 41. Warrick, 45. Hovaňák - 33. Sokolovský, 41. Trnka, 43. Johnson, 45. Whitfield; rozhodčí: Zachara a Volejník; 1050 diváků; nejlepší hráč: Whitfield