A tým | Mattoni NBL - 30.04.2005

86
A plus Brno A plus Brno Hosté
73

Na čarodějnice se hrál v Nymburce pohledný basketbal a o vítězi se nedalo pochybovat hned od začátku zápasu, ve kterém Brno ani jednou nevedlo.

V prvním semifinálovém zápase jsme porazili Brno jeho vlastní zbraní – doskoky. Byli jsme lepší o 19 získaných míčů. Nejvíce se pod vlastním košem činil Nečas, když vybojoval 10 odražených míčů (celkem 14 doskoků) a pod soupeřovým Hess a Chán, kteří si připsali shodně 5 útočných doskoků. Hráli jsme velice dobře v obraně, o čemž svědčí pouhé dva koše Brna, konkrétně Svobody, v prvních pěti minutách utkání. Po většinu zápasu jsme hráli velice aktivně a osobní obranou jsme dokázali komplikovat práci rozehrávačům, kteří nedokázali pro své střelce připravit dobré pozice. Jen zřídka se podařilo Brnu stáhnout náš náskok. Většinou to bylo po útocích hostů do naší nepřipravené obrany, když jsme se dopustili drobných chyb na útočné polovině. Chyby povětšinou pramenily z velké snahy se prosadit až do koše. Tím vzniklo špatné rozestavení našich hráčů a soupeř situace dokázal využít.

Od většího bodového rozdílu zachránilo Brno pouze 15 našich ztracených míčů. Nepřesnosti byly způsobeny zčásti dvoutýdenním herním výpadkem a zčásti větším počtem přihrávek, než které by byly nutné k dosažení koše.

Naše skóre se často posouvalo v krátkých šesti až dvanáctibodových sériích. Ta nejdůležitější byla hned v první čtvrtině, ta rozhodující přišla naopak v posledním hracím období. V ostatní době byla hra bodově vyrovnaná, ale naše dominance na palubovce byla cítit v každém okamžiku. K dobré náladě na lavičce Brna nepřispěly ani polemiky střídaných hráčů s trenérem Pospíšilem (konkrétně Křemen).

Nejlepším střelcem Brna byl sice Svoboda (17 bodů), ale oproti jiným zápasům se mu tolik nedařilo. Díky pěti čtvrtfinálovým zápasům s Děčínem musel častěji střídat a také se proti o pár kilo těžším a o pár centimetrů vyšším pivotům Nymburka neprosadil. Vyloženě se nedařilo střelcům Brna z perimetru a jalový byl i Kovačevič, kterého Gajdošík strčil do kapsy. Ovšem ani jeho výkon na naše dirigenty nestačil. Whitfield i Beneš dokázali svým spoluhráčům připravit více příležitostí ke střelbě. Mezi našimi křídly opět zářil Hess nastoupivší v základní pětce, který si kromě 23 bodů připsal do statistik 8 doskoků, přičemž nebezpečný byl především svou aktivitou pod brněnským košem. Na doskoku se dařilo i Radku Nečasovi, ten však dnes neměl svůj střelecký den.

Zápas jsme začali ve velkém stylu. Všichni už se určitě na zápas těšili a radost ze hry vyzařovala z každého hráče na palubovce. Ještě než se diváci pořádně usadili, dal Whitfield první koš a po 40 vteřinách opravil Hess Nečasovu nepřesnou střelu. Trnka přes bránícího Svobodu završil náš dobrý začátek šestým bodem. Potom jsme chvíli také nechali hrát Brno. Konkrétně dva koše dal právě Svoboda. Vzhledem k tomu, že i my jsme si připsali čtyři body na rozdílu ve skóre se to nijak neprojevilo. Druhá šestibodová šňůra dostala náš tým do dvanáctibodového vedení. Zasloužili se o ní dvakrát Whitfield a jednou Hess. Poslední Adamův koš byl pěknou ukázkou bojovnosti našeho týmu. Nejdříve Maurice získal na Kovačevičovi míč, ale svoje sólo z jasné pozice nezakončil. Míč sice doskočil brněnský rozehrávač, Whitfield mu ho vypíchl k Hessovi a ten ho nekompromisně zarazil skrz obroučku. V dalším průběhu sice zahrozil z perimetru obvykle nebezpečný Křemen, ale z téhle bouřky zahřmělo jen jednou. Náskok se neustále udržoval kolem deseti bodů, a tak skončila první čtvrtina.

Ve druhé čtvrtině dalo Brno sice první koš, protože nám se nepodařilo ani nadvakrát svůj pokus proměnit, ale dva body Svobody neměly pro vývoj zápasu žádný význam. Dnes nejlepší hráč Hess po půl minutě kontroval a za další půl minuty přidal z velké vzdálenosti trojku. Na druhé straně se prosadil i přes dvojblok Johnson-Trnka Maleš (31:20). Pak jsme dali dva koše, mezi které se vklínil po rychlém protiútoku dvojkou Galdošík. Ščekič neočekávanou střelou s plochou dráhou letu dal trojku, druhou a zároveň předposlední Brna v zápase. Whitfield se v protiútoku neohroženě vrhnul do souboje s výškovou a hmotnostní převahou Ščekiče a vytěžil z toho koš s faulem. Benda s Gajdošíkem zařídili po minutě snížení rozdílu ve skóre pod deset bodů, ovšem Votroubek z levé strany dalekonosnou střelou natáhl náskok opět na dvanáct. Za zmínku stojí ještě koš Votroubka, kterým upravil na 45:31. Do konce našeho útoku zbývaly necelé dvě vteřiny, vyhazovali jsme zpoza zadní lajny. Beneš rozehrál na Standu a ten musel bez přípravy vystřelit. Jako vítězná fanfára se ozval klakson, když míč propadal obroučkou.

Druhý poločas jsme odstartovali nádhernou kombinací Nečas – Hess a k Adamovu koši jsme přidali ještě tři bratříčky. Poslední Johnsonův posunul bodový rozdíl na dvě desítky. Následující dvě minuty patřily Brnu. Osm bodů v řadě stanovilo znovu dvanáctibodový rozdíl a trenér Ježdík hasil oddechovým časem. Hra se od 26.minuty zcela vyrovnala a smírně skončila i třetí čtvrtina. Začátek poslední čtvrtiny tentokrát patřil Brnu. Ovšem na rozdíl od předcházející desetiminutovky to byla jen jedna Klimkova trojka. Pak přišla one man show v podání Adama Hesse. Během dvou minut zatížil konto Brna deseti body (tři trojky a trestný hod). Náskok se opět dostal přes dvacítku a zápas se pak v poklidu dohrával až do 37.minuty. V posledních třech minutách jsme si už mohli vychutnával radost z prvního vítězství v semifinále. Brno sice trochu snížilo, ale v play-off rozhodují jen vítězství a prohry.

Body: Hess 23, Johnson 18, Whitfield 11, Beneš, Votroubek  a Trnka 7, Chán 6, Nečas 5, Novotný 2 - Svoboda 17, Gajdošík 15, Benda 12, Maleš 11, Klimek 6, Křemen 5, Prachař 4, Ščekič 3; střelba 3b.: 20/7 : 21/3; střelba 2b.: 56/28 : 45/24; TH: 16/9 : 17/16; doskoky: 46 : 27; fauly: 18:16; 5 faulů: 37. Trnka; rozhodčí: Vyklický a Macela; 700 diváků; nejlepší hráč:Adam Hess, čtvrtiny 26:16, 19:17, 18:18, 23:22