A tým | Mattoni NBL - 04.05.2005

A plus Brno A plus BrnoDomácí
72
81

Ani v šestém vzájemném měření sil nedokázali Brňané na nás vyzrát, a tak od postupu do finále nás dělí jediný vítězný zápas.

Stejně jako v minulém zápase v sobotu jsme dokázali nahlodat jeden z pilířů hry Brna a to doskoky. Sice Benda si jich na konto připsal 17, ale celý zbytek týmu přidal pouze 21. O zisk míče v našem družstvu se staralo více hráčů a tím pádem jsme nasbírali za 40 minut 46 doskoků. Jeden z nejdůležitějších doskoků letošní sezony si připsal na své konto ve 37.minutě Trnka, který získal odražený míč po trestném hodu Johnsona. Hned se pokusil vrátit míč tam, kde bychom ho rádi viděli často, byl okamžitě faulován. Míč si ale cestu obroučkou našel a navíc z nařízeného trestného hodu Trnec ještě bod přidal. Tento asi třívteřinový úsek zápasu znamenal, že z bodové ztráty jsme se dostali do tříbodového vedení.

Další zátěží, která stáhla Brno pod vodu, byla katastrofální úspěšnost střelby za tři body. Křemen se pokusil devětkrát a Klimek pětkrát a každý z nich si připsal jen jednu trojku. Byli však i s tímto výkonem lepší než Benda, Svoboda, Maleš i Kovačevič, kteří se o koš z perimetru jen devětkrát pokusili. Úspěšnost pod 10% je určitě jedna z nejhorších, kterou letos Brno ukázalo. To naši hráči byli méně pilní zato však přesnější – 8 pokusů = 12 bodů.

Z jednoznačnějšího průběhu zápasu nás však srážela úspěšnost trestných hodů. V prvním poločase jsme dostali možnost střílet 10 šestek, dali jsme jen polovinu, přičemž do konce zápasu jsme se procentuálně o mnoho nezlepšili. Brno začalo excelentně. Každý, kdo se v prvním poločase postavil na čáru trestného hodu, se nemýlil a domácí si tak připsali třetinu svých bodů. Do konce utkání se sice mírně pohoršili, ale stále to znamenalo úspěšnost 85%.

Utkání začalo oboustranně opatrně. V první minutě žádný z hráčů nevystřelil. První se pokusili o úspěch domácí, míč však v síťce neskončil, a tak teprve Hess si připsal první náš úspěch. Kovačevič brzy z trestných hodů vyrovnal, ale v zápětí Whitfield opět poslal Nymburk do vedení. Do třetí minuty narostl náskok ČEZu na šest bodů. Pak ale Svoboda a Křemen srovnali a Benda poslal poprvé domácí do vedení. Nymburk se ale nedal a za minutu měl opět šestibodový náskok. V té době si trenér Brna Pospíšil vyžádal oddechový čas a vystřídal Kovačeviče Gajdošíkem. Zlepšila se rozehrávka domácích a byl to právě Gajdošík, který poslal Brno znovu do vedení. Poté padaly koše rovnoměrně na jedné a druhé straně, ale poslední slovo patřilo Votroubkovi, který trojkou udělal radost všem našim hráčům i padesátce našich fanoušků, kteří na zápas přijeli autobusem. Trenér Ježdík měl jednak důvod k radosti, protože jsme vedli o 4 body. Zároveň si Nymburk zadělal na problémy, protože Trnkovi s Chánem rychle přibývaly osobní chyby.

První dvě minuty druhého hracího období patřily znovu Nymburku. Košů ale padalo málo, a tak se stav změnil jen o dva body v náš prospěch. V rychlém sledu dali domácí tři koše a bylo opět srovnáno. Jako přes kopírák uběhly další tři minuty. Od dalšího vyrovnání se žádnému družstvu nepodařilo vzdálit o více jak dva body. O poločase vedli domácí 42:41.

Nástup do třetí čtvrtiny byl výrazně lépe sehran domácími hráči. Za minutu přidali sedm bodů a zdálo se, že se jim podaří strhnout vedení definitivně na svou stranu. Našim hráčům se nepovedlo zastavit jejich rychlý přechod do protiútoku. Postupem času se vytrácela úspěšnost střelby Brna a my jsme se neustále přibližovali na dostřel. Právě v této čtvrtině se Brnu povedlo vsítit jediné dvě trojky zápasu. I když jsme se celých deset minut dívali Brnu na záda, náš odstup byl tak malý, že o ničem nebylo rozhodnuto. Dokonce mohlo být na konci třetího hracího období vyrovnáno. Radek Nečas získal míč, běžel sám na koš, ale svou smeč za přispění domácího obránce nedal. Všichni čekali, že rozhodčí odpíská faul, ale píšťalka zůstala němá. To samé se nedalo říct o Radkových ústech a rozhovor mezi ním a rozhodčím Galajdou byl oceněn technickou chybou. Takže po dvouminutové přestávce se nejdříve dohrála třetí čtvrtina a pak mohlo začít poslední dějství zápasu.

V první minutě se skóre po třech koších našich nejúspěšnějších střelců obrátilo v náš prospěch. Využili jsme dva rychlé protiútoky po dvou ztrátách Brna. Jakmile jsme se dostali o tři body před domácí, zatáhl kouč Pospíšil za záchrannou brzdu a time outem se snažil vyburcovat své hráče k větší přesnosti. Neuspěl, protože Svobodovi sebral míč Whitfield a nahrávkou přes celé hřiště poslal do brejku Nečase a ten donesl na jistotu míč až do koše. Vedení o pět bodů bylo nadějné ale ne jisté. Každé družstvo dalo po dvou koších, ale po festivalu neproměněných šancí, šlo Brno do hubeného vedení. To si Křemen udělal dálnici až do našeho koše a otočil vývoj skóre na 70:69. Hala se už dostávala do varu, ale pak přišel už zmiňovaný životní doskok Trnky, který zúročil své kilogramy a centimetry pod brněnským košem. Do konce 38.minuty jsme přidali ještě čtyři body a vedení o 7 bodů nás naplňovalo optimismem. O zdramatizování se postaral první rozhodčí Dolinek, který posoudil zákrok Hesse jako nesportovní chybu. O co šlo? Klimek pod košem naznačil střelbu, Hess na to skočil a vyskočil. Ovšem při návratu na palubovku si chtěl asi Klimka osedlat a nešťastně na něj přistál. Faul to určitě byl, ale do unfair zákroku to mělo daleko. Klimek nařízené trestné hody proměnil a navíc dostalo Brno míč pro další postupný útok. Kdyby se ale pokusili o trojku a byli úspěšní, smrsknul by se 80 vteřin před koncem náskok jen na dva body. To by mohlo trochu nahlodat psychiku i takového zkušeného a evropskou soutěží ostříleného Nymburka. Nestalo se, protože Nečas míč Klimkovi sebral. S pětibodovým náskokem jsme už pod koš Brna tolik nespěchali, a tak při Gajdošíkově snaze získat na Whitfieldovi míč, brněnský rozehrávač fauloval. Náš playmaker proměnil sice pouze jeden, ale Křemen v protiútoku vyšel naprázdno. Definitivní pojistku na vítězství tak dal necelou minutu před koncem, po Nečasově přihrávce, z perimetru  Adam Hess.

body: Benda 15, Křemen a Klimek 13, Gajdošík 12, Svoboda 11, Kovačevič 4, Maleš a Prachař 2 - Johnson 29, Whitfield 17, Hess 13, Nečas 9, Votroubek 6, Trnka 5, Chán 2;střelba 3b.: 22/2 : 8/4; střelba 2b.: 44/22 : 62/29; TH: 26/22 : 20/11; doskoky: 38:46; fauly:19:20; 5 chyb: 37. Trnka; TCH: 30. Nečas; rozhodčí: Dolinek a Galajda;; 2200 diváků;nejlepší hráč: Benda, čtvrtiny: 19:23, 23:18, 18:16, 12:24