A tým | Mattoni NBL - 07.05.2005

80
A plus Brno A plus Brno Hosté
72

Ani potřetí se Nymburk nedal, znovu porazil svého moravského soupeře a je ve finále. Soupeře zatím nezná, protože Kunín v Prostějově v prodloužení uspěl.

V nejvyrovnanějším semifinálovém utkání vytáhlo Brno z rukávu své největší trumfy. Po dvou zápasech, kdy se z perimetru trápil, předvedl v Nymburce Křemen, že střelbu z dlouhé vzdálenosti ovládá a třemi trojkami přispěl k bodovému přídělu hostů. Také Benda svými deseti doskoky udělal radost trenéru Pospíšilovi. Přesto i v tomto zápase jsme dokázali Brno přeskákat a to především v útočném doskoku (15:9). Třetinu všech našich obranných doskoků měl „na svědomí“ Radek Nečas. Když se k tomu přidá jeho 18 bodů, 4 asistence a 5 získaných míčů, máme profil nejlepšího hráče utkání. Jako jediný získal double-double.

Karty tohoto zápasu byly rozdány. Pokud nás chtělo A PLUS dostat v této sezoně ještě jednou na svou palubovku, muselo vyhrát. Takže v zápase, kdy nemělo co ztratit, se oprostilo od nervozity a bylo dvě třetiny času více než rovnocenným soupeřem. Trenéru Pospíšilovi chyběl Aleš Klimek, který si přivodil drobné zranění kotníku v minulém zápase, a tak jej musel nahradit od počátku Maleš. Ten se chopil své příležitosti a s 18 body byl druhým nejlepším střelcem Brna, hned po Svobodovi, který sehrál rovněž vynikající utkání. Malý počet kvalitních hráčů (do zápasu se výrazně zapojilo pouze 6 hráčů), které mohla hostující lavička nabídnout, sehrál v konci zápasu rozhodující roli. Hosté byli v poslední čtvrtině unavení a činilo jim problémy přesně střílet a včas se vracet do obrany.

Trenér Ježdík mohl v tomto zápase počítat se Sokolovským, který za prvé svou obranou znepříjemňoval život dnes slušně hrajícímu Kovačevičovi a za druhé trojkou ve třetí čtvrtině pomohl k rozhodujícímu obratu v utkání. Na palubovce se také skoro na polovinu zápasu objevil Jiří Zídek. Po prvních dvou rozpačitých kontaktech s míčem se uklidnil a sváděl opět pod košem souboje s Bendou i Svobodou.

Základní pětky obou soupeřů se v prvních čtyřech minutách oťukávaly a díky spoustě nepřesných střel se skóre zápasu nezvyšovalo příliš rychle. My jsme na dva koše potřebovali 10 pokusů, Brno na stejný počet koše o 3 pokusy méně. Nedařilo se proměňovat ani z jasných pozic po útočných doskocích. Impuls k zisku našeho téměř desetibodového náskoku dal Whitfieldův zisk míče a úspěšně zakončený rychlý protiútok. Stejnou akci předvedl ještě Nečas a pak jsme ještě dvakrát zúročili útočný doskok ke zisku dalších bodů. V polovině sedmé minuty jsme vedli 15:6 a zdálo se, že utkání máme pod kontrolou. Festival neproměněných šancí mělo ukončit naše masivní střídání. Na palubovce zůstal Johnson a všichni jeho spoluhráči se vyměnili. Tento Ježdíkův tah nepřinesl očekávané oživení. Naopak dovolil soupeři téměř vymazat získaný náskok. Na konci první čtvrtiny se naše vedení scvrklo pouze na rozdíl jediné trojky.

Stejná sestava jako na konci prvního hracího období nastoupila i do druhé čtvrtiny. Beneš sice dal první koš a po chvíli další, ale mezitím se Křemenovi podařilo dát trojku, potom Svoboda ze svého průniku pod koš vytěžil koš a faul. Za chvíli Benda skóroval z rychlého protiútoku a když Svoboda využil Bendova získaného míče ke koši s následnou šestkou, musel trenér Ježdík v čase 12:30 zatáhnout za záchrannou brzdu. Na palubovku přispěchala základní pětka, aby se pokusila zareagovat na brněnskou šňůru 8:0. Po dvou a půl minutách jsme už zase o 4 body vedli, když jsme měli pro změnu my šňůru 10:2. To zase ukázala lavička hostů směrem ke stolku Téčko a vzala si time out. Po něm se prezentoval Křemen další trojkou a Svoboda košem obrátil vedení na stranu hostů. Naše základní pětka se stále nemohla dostat do tempa a do konce prvního poločasu jsme ztráceli čtyři body. Negativem pro hosty byl čtvrtý faul Kovačeviče.

Poločasová přestávka pomohla oběma družstvům. V rychlém sledu padaly koše na obou stranách a střelci obou týmů se ani jednou neminuly. Skóre poposkočilo za pouhé dvě minuty o 16 bodů. Neustále jsme ztráceli 4-6 bodů, ale pak se přeci jen povedlo Whitfieldovi zavěsit trojku, ale na bod jsme se dostali pouze na 20 vteřin. Stejným způsobem odpověděl Maleš, čímž vyvolal radost na střídačce Brna. Na palubovku přichází Sokolovský, ale zatím ještě mají otěže zápasu v rukou hosté. Zvyšují Svobodovým košem s faulem svoje vedení na sedm bodů a zdá se, že jsou na koni. Je to však jen na chvíli. Naši hráči se zakousli do svého soupeře, začínají zdvojovat rozehrávače Brna a ten vyváží míč s problémy. Útok není dobře připravený a v krátkém časovém úseku přichází Brno třikrát o míč. Do listiny střelců se zapisují postupně Nečas, Zídek a také Sokolovský, po jehož trojce jsme po dlouhé době vyrovnali skóre. Po chvíli vyslal Whitfield, který obral Gajdošíka o míč do brejku Johnsona a ten zvedl smečovaným košem fanoušky ze sedadel. Další rychlý protiútok jsme nevyužili, ale za chvíli dává Sokol z otočky náš 57.bod a ze sedmibodové ztráty je čtyřbodové vedení. Od toho okamžiku bylo Brno odsouzenou pouze k dotahování našeho náskoku.

Poprvé se mu to povedlo v první minutě poslední čtvrtiny, kdy se prosadil Benda. Hess na druhé straně trojkou ukázal, že nehodláme připustit komplikace. Pak si hlavní roli v průběhu utkání zahrál Maleš. Nejdříve dal zázračně koš a poté zblokoval Hessův střelecký pokus. Johnson se sice nadvakrát prosadil, ale Brno na druhé straně sehrálo dobrý signál, po kterém se na chvíli uvolnil na perimetru Kovačevič a bylo opět vyrovnáno (65:65). Po minutě se ocitl Hess ve správný čas na správném místě a donesl Nečasovu minelu do koše (67:65). Pak se prosadili Johnson s Whitfieldem a Brno už nemělo sil na nějaký zvrat v zápase. Těsně před koncem se vyšplhal rozdíl ve skóre poprvé za celý zápas do dvojciferného čísla. Poslední koš semifinále si připsal Maleš, když do konce zápasu chyběla půlminuta. Našemu poslednímu útoku chyběla rychlost, Jirka Trnka se dožadoval přihrávky, aby si zkusil vystřelit za tři body, ale bohužel si jeho prosby nikdo nevšiml a míč mu nepůjčil.

Body: Nečas 18, Whitfield 14, Hess 13, Johnson 13, Trnka 8, Sokolovský 6, Beneš 4, Zídek 4 - Svoboda 22, Maleš 18, Benda 12, Kovačevič 9, Křemen 9, Gajdošík 1, Prachař 1;střelba 3b.: 13/4 : 18/6; střelba 2b.: 65/28 : 44/19; TH: 16/12 : 25/16; doskoky: 42:36; fauly:20:14; rozhodčí: Vyklický a Lukeš V., čtvrtiny: 15:12, 18:25, 27:21, 20:14