A tým | Mattoni NBL - 22.05.2005

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
89
98

Finálová série se přesunula do Nového Jičína. Náš tým navázal na středeční vítězství a také v druhém zápase svého soupeře porazil.

Už tak dost zdecimovaná sestava Mlékárny Kunín málem přišla o Howarda, který odehrál zápas s mírně netrženým svalem na noze. „Klobouk dolů před Howardem, bez něj by to bylo na ručník,“ ulevil si Zdeněk Hummel.

Zápas v Novém Jičíně se vyvíjel podobně jako předcházející v Nymburce. Po celou první polovinu utkání domácí Kunín vedl. Nymburk se v prvním poločase jsme se o vedení připravil sám, protože minul osm trestných hodů. „Také jsme nejméně osmkrát nedali zpod koše, z toho pětkrát v rychlém protiútoku,“ doplnil Michal Ježdík. „Snad to bylo přemírou snahy nebo trochou nervozity, ale v každém případě to byly chyby,“ snažil se kouč Nymburka najít vysvětlení. „Nymburk si byl vědom svých dvou porážek na této palubovce v loňském roce a určitě mu to trochu svazovalo ruce,“ sázel na psychiku Hummel.

První body zápasu jsme dali my, konkrétně Trnka po útočném doskoku a Nečas z rychlého protiútoku. Po více než dvou minutách se trefil Tomeljak za dva body po rychlém přenesení hry. Za chvíli Šoška vyrovnal a pak Warrick přidal dva koše a šestku. Prohrávali jsme o 5 bodů především protože, že jsme nedokázali proměnit ani jasné akce (Trnka ani jednu šestku). Navíc jsme měli na svém kontě už čtyři fauly. Do poloviny první čtvrtiny jsme ze sebe oklepali nervozitu a v rychlém sledu jsme využili chyb domácích k vyrovnání. Ovšem tři pokažené pokusy o střelbu a třetí faul Nečase donutily Michala Ježdíka za stavu 16:11 ke střídání. Na palubovku přišel Votroubek a po chvíli se prezentoval první trojkou (16:15). Buzási se Šoškou náskok vytáhli na pět bodů a Hesse střídal Sokolovský. Ten chtěl nepodobit Standu Votroubka, ale první dva pokusy o trojku spálil. Mezitím se náskok domácích vyhoupl až na 8 bodů. Sokol však střílel z perimetru i do třetice a tentokrát dal. Dalšími čtyřmi body (Whitfield a Chán) jsme do konce první desetiminutovky snížili na rozdíl jediného bodu.

Vstup do druhé části zápasu se poved lépe domácím. Po dvou minutách měl Kunín zase o 7 bodů více. V následující minutce jsme se nejdříve přiblížili na tři body, pak ale Tomeljak dvěma koši kontroval (36:29). Odvahu ke střelbě z perimetru našel Votroubek a Whitfield za chvíli potvrdil zpod koše (36:34). Ani tyto dva koše nevedly k vyrovnání, protože Buzási doskočil neproměněnou druhou šestku Howarda a zvýšil na 39:34. Do poslední minuty třetí čtvrtiny se náskok Kunína tahal mezi dvěma a pěti body. Třicet vteřin před koncem využil Sokolovský chybu Hovaňáka a koš s faulem znamenal jednobodové vedení před vstupem do druhé poloviny zápasu.

Pro konečný výsledek měl rozhodující význam opět začátek třetí čtvrtiny. První čtyři minuty vyhrál Nymburk 19:4 a vytýčil zápasu jasný směr. „Po upozornění v poločase, začali hráči plnit pokyny tak, jak bychom chtěli,“ vysvětlil Augustin. „Navíc naše tempo s přibývajícím časem neklesá,“ dodal Ježdík. Trenér Hummel z torza týmu vybral do druhého poločasu jinou zahajovací pětku. „Ve druhé čtvrtině nedával Tomeljak balóny včas a my nemůžeme vytvářet tlak tím, že jeden bude driblovat a čekat na nějaký systém, když rychlou přihrávkou dojde k přečíslení. Proto jsem do třetí čtvrtiny nasadil na rozehrávku Ivanoviče. Ten však udělal několik chyb a úvod druhé půle jsme nastartovali špatně,“ vysvětlil Zdeněk Hummel.

Raketový vstup do druhého poločasu se nepodařilo Kunínu zastavit. V prvních třiadvaceti vteřinách dal Johnson dva koše (druhý po chybě Ivanoviče). Warrick sice z trestných hodů snížil, ale další dva koše a jedna šestka pohnula náš náskok k dvoucifernému číslu. Šoška sice toto ještě na chvíli oddálil, ale po trojce Votroubka a koši z rychlého protiútoku Whitfielda to bylo 49:60. Ani time out trenéra Hummela nepomohl, abychom nepokračovali ve zvyšování náskoku. Po koši s faulem Hesse a dvojce Johnsona to bylo v 24.minutě o 16 bodů (49:65). Do konce třetí čtvrtiny se náš náskok pohyboval kolem deseti bodů a pouze jednou, po trojce Warricka - 29.minuta -  se dostal na devět.

Přestože domácí Kunín prohrával ve třetí čtvrtině již o 14 bodů, dokázal zmobilizovat zbytky sil a na začátku poslední části hry po šňůře 8:0 vykřesal určitou naději. „Udělali jsme pár chyb v útoku. Místo zvýšení náskoku o dva body, jsme o dva přišli a už to jsou vlastně čtyři body,“ řekl klidně Ježdík. Také time out se nesl v klidném duchu a trenér Ježdík nabádal k většímu využití hry jeden na jednoho. „Měli jsme více fyzických sil, takže nás při tomto způsobu nemohli zastavit,“ vysvětli Ježdík. V dalším průběhu vyčníval v útoku Ashante Johnson, který splnil do puntíku slova svého kouče. „“Howard na Johnsona v závěru, díky své indispozici, nestačil,“ musel přiznat Hummel.

Za nástupem do poslední čtvrtiny stál věčně mladý Kovář, který se na osmi bodech podílel hned šesti. Po oddechovém čase Michala Ježdíka (v čase 33:03) začalo efektní vystoupení Ashante Johnsona. V následujících pěti minutách dal 12 bodů při střelbě za dva body ze svého typického výskoku. Domácím se ještě jednou povedlo zahrozit v samotném závěru, když se po Warrickově trojce smrskl nás náskok na 4 body, ale Whitfield zpod koše dal dvoubodovou pojistku. Pak Nečas vystihl Warrickovu přihrávku a bylo dobojováno.

Ve středu vpodvečer čeká nymburskou halu třetí měření sil. „Je to 2:0 ale zůstáváme oběma nohama na zemi. Vítězství venku musíme potvrdit i doma,“ nepodléhá přehnanému optimismu Ježdík. „Musíme hledět jen na další zápas. Kunín nemá, co ztratit a příklad jeho semifinále proti Prostějovu je v živé paměti,“ varuje Augustin. „Jsme si vědomi síly a psychické odolnosti Nymburka, ale nic nevzdáváme. Ovšem na nějaké velké taktické změny není čas,“ doplnil závěrem Hummel.

Body: Warrick 24, Šoška 19, Howard 14, Kovář 12, Tomeljak 11, Buzási 6, Valčák 3, - Johnson 29, Votroubek 15, Chán 14, Whitfield 13, Hess 11, Sokolovský 8, Trnka 4, Nečas 2, Zídek Jiří 2; střelba 3b.: 21/5 : 22/5; střelba 2b.: 39/24:52/33; TH: 37/26:31/17; doskoky:35:34; fauly: 28:30; 5 chyb: 30. Buzási - 33. Trnka, 38. Chán; rozhodčí: Zachara, Dolinek, Vyklický; komisař: Slezák; 1100 diváků; nejlepší hráč: Ashante Johnson, čtvrtiny: 23:22, 22:24, 18:31, 26:21