A tým | Mattoni NBL - 29.05.2005

Mlékárna Kunín Mlékárna KunínDomácí
113
103

Mistři Moravy, jak hlásil transparent u domácích fans, přeci jen zvedli hlavu a urvali jedno vítězství.

Cestu do přehřáté novojičínské haly, kde teploměr přešplhal 30°C, si na počátku zápasu našlo jen relativně málo domácích příznivců. Postupem doby se možná dozvěděli, že jejich tým si vede dobře a ještě některá místa zaplnili. V závěru pak svým chlapcům pomohli odrazit poslední naši snahu a mohli si užít svého prvního, a doufejme i posledního vítězství nad našim družstvem.

V utkání jsme udělali příliš mnoho chyb, ze kterých soupeř dosahoval jednoduché koše. Skrz naší obranu se dokázali domácí jednoduše prosazovat a poměrně často zůstávali pod košem při svých akcích úplně osamoceni. Tím jsme nejen inkasovali body, ale nechali jsme domácí rozehrát a získat větší sebedůvěru a pohodu. Na druhé straně hřiště se nám vůbec nedařila střelba z perimetru. Pouhé dvě trojky z 19 pokusů je hodně málo. To domácí ze stejného počtu pokusů vytěžili pětinásobek bodů. I když jsme i tentokrát vyhráli na doskoku, nebylo nám to nic platné, protože mnohdy jsme sice v útoku míč získali, ale nedokázali jsme ho dopravit tam, kde bychom ho rádi viděli.

Domácí Mlékárna začala utkání trojkou Tomeljaka a ten stál i u druhého koše domácích, kterým zvyšovali na 5:2. Nám se podařilo v průběhu třetí minuty vyrovnat a dnes výborný Nečas dostal náše družstvo do vedení. Jenomže Šoška nejdříve dal trojku a za chvíli ještě dvojku a bylo po radosti. Potom se utkání tahalo až do 8.minuty, kdy dal Sokolovský trojku a opět jsme vedli o 2 body. Bohužel to bylo naše poslední vedení v zápase. Votroubek zastavil podle názoru rozhodčích Warricka nesportovně a domácí z toho vytěžili čtyři body. Johnson sice smečí vyrovnal, ale Warrick se z perimetru dvakrát po sobě, nikým neohrožován, nemýlil. První čtvrtinu jsme prohráli o 4 body, ale počet inkasovaných bodů za deset minut vypovídal o naší obraně.

Hned po začátku druhé čtvrtiny dal Howard další trojku a to už začalo být na pováženou. Dokázali jsme sice několika koši udržovat s Kunínem kontakt, ale ani jednou se nám nepodařilo dostat domácí bodově pod sebe. Naopak Tomeljak zůstal pod košem úplně sám a po rychlém protiútoku posunul náskok na 8 bodů (v čase 13:35). Ani oddechový čase Michala Ježdíka nápor domácích nezastavil. Rozdíl ve skóre se pohyboval nad pěti body až do 18.minuty. Stoprocentní střelba Johnsona ze šestek, dva vydařené střelecké pokusy Nečase a jeden Chána nás posunuly do těsného závěsu, ale proti pokračování naší šňůry zvedl trenér domácích Hummel nad hlavou téčko. Time out domácím pomohl a naši snahu o přebrání iniciativy překazil. Naopak Kunín se dostal do pětibodového vedení na konci prvního poločasu. Tady si trochu zaúřadovali rozhodčí i komisař zápasu, kteří si nevšimli chyby stolku. Po střelbě Howarda v časové tísni se míč nedotkl zařízení, přesto svítilo na tabuli nových „24“ a padl koš.

Po poločasové přestávce se všeobecně očekával náš nástup, tak jak tomu bylo v prvních dvou zápasech. Střelecky se nám vcelku dařilo, ale to stejné platilo i u domácích. Možná jsme trochu znervózněli, že vývoj zápasu se neodehrává podle našich přestav a odevzdali jsme v útoku několik míčů. Toho dokázali domácí využít a obrovsky jim tím stouplo sebevědomí. Po Šoškově trojce ve 25.minutě jsme ztráceli nejen jedenáct bodů ale také naději v rychlý obrat. Trochu jsme se oklepali po koši Chána, který dokázal vybojovat ztracený míč po naší předchozí nepřesné střelbě. Naděje svitla po výborné přihrávce Sokolovského na úplně volného Nečase, který dvojtaktovým cvičením zarazil míč do koše. Opět přišel domácí oddechový čas a po něm dva mohutné hřebíky v podobě trojek Šošky a Howarda po vyšachování naší obrany. Ze třináctibodového manka jsme se trochu vzpamatovali, a po Benešově trojce jsme se ke konci třetí čtvrtiny dostali znovu do pouze šestibodové ztráty.

Bohužel ani v poslední čtvrtině náš nápor nepřišel. Domácí pomalinku přehoupli svůj náskok nad deset bodů, ale na střídačku jim pro pět osobních chyb postupně usedli Šoška (33.minuta) a Pelikán (35.minuta). Soupeř tak přišel o dva hráče, kterým se poměrně dost dařilo. Ovšem ani na naší straně to nebylo u nejlepšího našeho hráče Nečase o moc lepší. Hrál se čtyřmi fauly a pak se o Howarda vyfauloval také (38.minuta). Ještě na začátku 38.minuty jsme prohrávali dvouciferným rozdílem, ale postupem času jsme se pomalu přibližovali. Využívali jsme stále se horšící střelbu trestných hodů domácích (Kovář i Buzáši minuli dvakrát). Po Howardově ztrátě míče jsme trochu komplikovaně dopravili míč do koše. Tím posledním byl Hess, který v pádu skóroval a snížil na 107:103. Do konce utkání však chybělo pouze 50 vteřin. Náš brzký faul potrestal Tomeljak jen jednou šestkou, ale z protiútoku jsme trojku nedali. Podobně se odehrála další akce, jen aktéři se změnili. Půl minuty před koncem jsme nechali vyniknout Kováře, který dvakrát z rychlých protiútoků upravil na konečných 113:103

Utkání bylo rozhodnuto, ale série pokračuje. Ve středu se oba aktéři sejdou znovu v Nymburce a my se pokusíme druhou šanci o získání trofeje již proměnit.

Body: Warrick 27, Howard 26, Šoška 20, Pelikán 19, Tomeljak 13, Kovář 8 - Nečas 28, Johnson 26, Chán 13, Hess 11, Whitfield 7, Sokolovský 6, Trnka 6, Beneš 3, Votroubek 3;střelba 3b.: 20/10 : 19/2 !!; střelba 2b.: 49/29 : 64/41; TH: 42/25 : 27/15; doskoky: 33:41;fauly: 22:29; 5 faulů: 33. Šoška Ondrej, 35. Pelikán Rostislav - 37. Sokolovský Ladislav, 38. Nečas Radek; rozhodčí: Zachara, Dolinek, Lukeš V.; nejlepší hráč: Rostislav Pelikán,čtvrtiny: 29:25, 26:25, 29:28, 29:25

Michal Ježdík (trenér hostů): Blahopřeji domácím k zaslouženému vítězství. Dnes nás přehráli větším nasazením a vůlí po vítězství. Bylo to dobré utkání, které se muselo divákům líbit.

Zdeněk Hummel (trenér domácích): Jsem rád, že se nám podařilo dnešní utkání vyhrát. Domnívám se že náš tým byl o kousek lepší. Měl více "srdíčka" k vítězství. Dali jsme si zejména záležet na začátek druhého poločasu. Kde nám v předchozích zápasech Nymburk vždy utekl.