A tým | FIBA Europe League - 27.10.2004

84
CSKA Sofia CSKA Sofia Hosté
81

První utkání nového ročníku FIBA Europe League přineslo zajímavý a do poslední chvíle napínavý souboj o první body. Družstvo hostů, vedené reprezentačním trenérem Bulharska Barchovskim,  přijelo se dvěma Američany, z nich především Ferguson byl největším nebezpečím pro náš koš. Hru hostů dobře dirigoval Bozov, jehož největší slabinou byla střelba trestných hodů. V této činnosti však propadlo celé bulharské družstvo. Vzhledem k tomu, že trojice rozhodčích trestala i nepatrné kontakty, dostalo CSKA možnost střílet 36 šestek, proměnilo jich pouze polovinu. I to byl jeden z důvodů, proč v tomto duelu Bulhaři prohráli. Další cesta k našemu vítězství vedla přes doskoky. Byli jsme lepší jak v útočných tak obranných.

V prvním poločase se nám nedařila střelba z perimetru. Ze 14 střel se ujala pouze Mujagičova a Suchardova. Bulhaři totiž svou aktivní obranou nedávali našim hráčům šanci uvolnit se a v klidu vystřelit. Také určitě hráče Nymburka překvapilo posuzování nedovolených zákroků rozhodčími, protože na začátku 4.minuty mělo družstvo už čtyři fauly, zvlášť nepříjemné byly dva fauly Nečase. To přeci jen přibrzdilo agresivitu defenzívy našeho celku. I přes všechny tyto nepříjemné skutečnosti se dokázali hosté po trojce Bozova vzdálit až v závěru první čtvrtiny na pět bodů. Poslední střelecký zápis první desetiminutovky patřil Whitfieldovi, který korigoval na 20:23.

Náš první rozehrávač si střeleckou chuť přenesl do druhé čtvrtiny a čtyřmi body strhl vedení na svou stranu. V zápětí Maurice přihrál Trnkovi a ten z pole dokončil osmibodovou šňůru Nymburka. Vedení se teď přestěhovalo na stranu domácích. Radost však netrvala dlouho. Srb Vicentic dvěma trojkami v bezprostředním sledu vytvořil největší souvislou šňůru hostů. Trnka sice nadvakrát docílil dvou bodů, ale nejlepší střelec hostů Ferguson další trojkou vedení CSKA ještě zvýšil. Nymburku se ještě jednou podařilo po Suchardově trojce a Trnkově koši výsledek obrátit, závěr poločasu však patřil zase hostům.

Ještě pět minut třetí čtvrtiny nedokázalo ani jedno družstvo získat větší než tříbodový náskok. Tuto přetahovanou ukončil ve 25.minutě Ferguson trojkou. Následující dvě minuty byly z hlediska vývoje zápasu rozhodující. Nymburk nepustil svého soupeře ke skórování. Dvakrát se o to postarali nymburští hráči (Hess a Whitfield), když vystihli přihrávku nejdříve Angelova a poté Bozova. Bulharský rozehrávač Bozov ve snaze zabránit rychlému protiútoku se dopustil úmyslné chyby. Tu nejdříve potrestal Whitfield dvěma proměněnými trestnými hody a po vyhazování ze zámezí přidal Hess trojku. Tím dovršil jedenáctibodovou šňůru domácích a když potom ještě Mujagič dal z pravé strany další trojku, vedl Nymburk o 9 bodů. Soupeř sice snížil dvěma šestkami na sedm, ale pak byl Hess faulován za hranicí trojky a jeho krásné vysoké oblouky doplachtily třikrát za sebou do bulharského koše. Trojkovou úrodu zakončil po Viicenticově koši Mujagič a Nymburk vedl nejvyšším rozdílem 11 bodů.

Až do třicáté osmé minuty se rozdíl ve skóre téměř neměnil. Na koš jedné strany odpověděl soupeř stejnou mincí. Hosté se mohli Nymburku přibližovat, ale to by nesměli ze 4 trestných hodů proměnit pouze jeden. Do konce chyběla poslední minuta. Zídek se dopustil páté osobní chyby a musel i on hřiště opustit. To již na lavičce od třicáté páté minuty seděl ze stejného důvodu Jirka Trnka. Trenér Ježdík si vyžádal oddechový čas a poslal na hřiště Votroubka. Ten svou dalekonosnou střelou na konci čtyřiadvacetivteřinového limitu koš netrefil. Rozdíl před posledním útokem hostů byl pouze tři body, a tak trojka nebo koš s faulem a proměněná šestka by přinesly prodloužení. To by bylo pro Nymburk velmi nepříjemné, neboť oba pivoti už do hry zasáhnout nemohli. Bozov mohl zápas ještě natáhnout, ale místo tohoto, aby se pokusil o trojku nadribloval pod koš a svůj pokus spálil. Votroubkův obranný doskok definitivně vyřešil tajenku, kdo získá v Nymburce dva body za vítězství.

Body: Zídek a Whitfield 18, Hess 14, Mujagič 13, Trnka a Nečas 6, Sokolovský 4, Sucharda 3, Votroubek 2 – Ferguson 27, Angelov 13, Bozov 11, Vicentic 10, Garnett 9, Zaric 4, fauly 29:28,TH 38/33 : 36/18, trojky 25/5 : 21/9, čtvrtiny 20:23, 14:15, 30:17, 20:26, rozhodčí Kowalski, Castano, Dovidavicius, nejlepší hráč Whitfield