A tým | FIBA Europe League - 17.11.2004

122
Kyjev BC Kyjev BC Hosté
125

Nesmírně vyrovnaná a nároční bitva se odehrála na palubovce Nymburka. Na rozhodnutí museli diváci čekat šedesát minut čistého času !!!. Teprve čtvrté prodloužení rozhodlo, že dva body za vítězství si odvezou na Ukrajinu hosté. Nymburk dvakrát utekl hrobníkovi z lopaty. Na konci řádné hrací doby, kdy už možná nikdo nečekal, že by mohl zápas pokračovat, vyrovnal trojkou Stanislav Votroubek. Do konce čtvrté čtvrtiny už nechyběla ani celá vteřina. Na konci prvního prodloužení se Nymburk zachránil podobným způsobem. Tentokrát byl autorem trojky Whitfield, do konce ale zbývalo ještě dvacet vteřin, ovšem protiútok se hostům nepovedl. Jinak velmi úspěšný Greer minul. Naopak ve druhém a třetím prodloužení jsme byli na tahu my, neboť jsme dostali šanci k poslednímu útoku.  Bohužel se ani Benešovi ani Whitfieldovi nepodařilo dostat míč do koše a ani při pokusu o střelbu nebyli faulováni. V posledním prodloužení už Nymburk tahal za kratší provaz celou dobu a tak utkání skončilo po hodině hry tříbodovým vítězstvím hostů.

V herním pojetí nebylo mezi mužstvy žádného rozdílu. Tak nesmírně vyrovnaná bitva a na tak vysoké úrovni už dlouhou dobu nebyla v Čechách k vidění. Obě družstva hrála na hranici svých možností a o konečném výsledku rozhodovaly detaily, které by v jiných zápasech zůstaly bez povšimnutí. Třeba nesportovní chyba Sokolovského, která přinesla hostům čtyři body, zatímco dva fauly Kyjeva při uniku nymburských hráčů takto posouzeny nebyly. Rovněž statistické údaje byly vyrovnané. Nymburk střílel více za tři body, protože hosté se často stavěli do zónové obrany, Kyjevu se pro změnu nedařily trestné hody. Ovšem v rozhodujícím posledním prodloužení nedal Nymburk tři šestky, zatímco hosté si vybrali špatnou střelbu šestek v předcházejících obdobích.

Dalším detailem, který mohl hrát určitou roli, byla dobrá organizace kyjevské obrany při našem vyhazování zpod jejich koše. Minimálně ve dvou případech směřovala první přihrávka na pokrytého hráče a tím pádem míč získali hosté. Smůla byla, že Jirka Novotný je mimo hru. Při tak dlouhém utkání si postupně na lavičku pro pět faulů museli sednout Sokolovský s Nečasem a tím pádem jsme už neměli na toto místo hráče do rotace. Chyběly tak třeba doskoky Radka Nečase, který si jich za 29 minut, jenž strávil na palubovce, připsal sedm. Ve druhém prodloužení musel povinně střídat také Standa Votroubek. Ani týdenní absence zápasového rytmu Denise Mujagiče nezůstala bez následků. Trenér hostů zapojil do hry devět hráčů na dvacet a více minut, přičemž nejdelší dobu strávil na palubovce Greer ( 58 minut). Právě tento Američan převzal po svém krajanu (s chorvatským pasem) Norrisovi střeleckou aktivitu a hlavně jeho zásluhou dokázal Kyjev zvládat prodloužení. Velice často totiž dokázal úspěšně vystřelit i ze špatných pozic.

Utkání se začalo až neuvěřitelným náporem Nymburka. Po minutě vedli domácí 7:0 přičemž pět bodů zaznamenal Whitfield. Trenér Pasquali zareagoval oddechovým časem a tím přetrhl naši střeleckou nit. Další dvě minuty vyhrál Kyjev 10:2 a šel poprvé do vedení. Dvě trojky vsítil Norris a po koši přidal Greer a Giannoulis. Po trojce Hesse Nymburk znovu otočil, ale dalším úspěšným pokusem Norrise z perimetru se vrátilo vedení hostům. Nymburk v dalších třech minutách zase zvrátil průběžné skóre ve svůj prospěch, když se ujaly trojky Mujagiče a Nečase. Po trestných hodech Whitfielda vedli domácí zase o šest. Do konce první čtvrtiny se odstup v podstatě zachoval.

Začátek druhé čtvrtiny opět patřil Nymburku a ten získal až jedenáctibodový náskok (30:19). Po čtyřech minutách se však postupně téměř vypařil. Pak sice domácí ještě zvedli odstup na čtyři body, ale úplný závěr patřil hostům a ti získali do poločasu nejtěsnější vedení o bod.

Nástup do třetí části hry se nymburským, na rozdíl od předcházejících dvou hracích období, nevyvedl. Hosté si vytvořili ve 28.minutě sedmibodový náskok, ale Votroubkova trojka 32 vteřin před koncem třetí části nás na chviličku posunula před hosty. Poslední slovo měl Loncar a z přihrávky Giannoulise skóroval za dva body.

Poslední část normální hrací doby byla přetahovanou o každý míč. Každá chybička znamenala, že soupeř dostal šanci jít do vedení. Častěji to byl Kyjev a když už se zdálo, že bychom mohli jít do brejku, vychytal Norris Whitfieldovu přihrávku a faul Sokolovského pod košem posoudil jeden ze tří rozhodčích jako nesportovní. To znamenalo nejen dva trestné hody Norrise, ale ještě vyhazování Kyjeva do dalšího útoku. Čikalkin byl úspěšný a  Kyjev vedl tři minuty před koncem o pět bodů. Při vyrovnanosti celého zápasu se zdálo, že takový náskok bude rozhodující. Nymburk se však nevzdal a bojoval. Ještě dvanáct vteřin před koncem čtvrté čtvrtiny vedli hosté o čtyři body. Časomíra se posunula o čtyři vteřiny a Giannoulis se dopustil osobní chyby. Whitfield dal jen jednu šestku. Po chviličce si Votroubek vybral k taktickému faulu Loncara a ten měl pět vteřin před koncem normální hrací doby v ruce osud utkání. Při jediném úspěchu by bylo patrně utkání rozhodnuto. Nedal ale ani jednu šestku! Whitfield získal míč, na půlce našel Votroubka. Standa udělal tři, čtyři kroky a před hranicí trojkového území vystřelil. Chvilku napětí vystřídala bouře radosti – bude se prodlužovat.

První prodloužení mělo dvě části. V první (1,5 minuty) jsme vedli my, zbytek byli lepší hosté. Poslední zápis do střelecké listiny v této části hry patřil trojce Whitfielda a bylo opět vyrovnáno. Ve druhém prodloužení jsme zase po většinu času byli lepší my, ale v poslední minutě nás předběhl Kyjev. Dvacet čtyři vteřiny před koncem dal Beneš trojku, kterou jsme se dostali do jednobodového vedení (101:100). Po dvanácti vteřinách dostal Valeiko příležitost házet trestné hody za taktický faul Beneše. Byl úspěšný jen na 50 procent. Poslední útok na koš Kyjeva vedl Whitfield, ale při průniku pod koš uviděl lépe postaveného Beneše, kterému nahrál, ale míč z jeho ruky se jen odrazil od obroučky a bylo na světa třetí prodloužení. Do něj jsme vstoupili lépe my. Vypracovali jsme si pětibodový náskok (111:106), ale osmdesát vteřin před konce Greer opět srovnal. Naše poslední tři střely byly neúspěšné. Vítězství měl na ruce Whitfield. Tentokrát se rozhodl zakončit sám, ale štěstěna se k němu obrátila zády. V poslední pětiminutovce byl neustále Kyjev o krůček vpředu. Nymburku se třikrát podařilo náskok vymazat, ale v poslední minutě už nikoliv.

Body: Whitfield 33, Zídek 27, Votroubek a Nečas 15, Mujagič 12, Hess 11, Beneš 5, Sokolovský 4 – Greer 32, Norris 25, Loncar 24, Valeiko 11, Čikalkin 10, Nikola a Giannoulis 7, Khryapa 4, Lebediev 3, Saltovets 2, fauly 36:37, TH 51/42 : 43/29, střelba za 2 body: 36/22 : 57/36, střelba za 3 body: 40/12 : 26/8, doskoky 40:32, čtvrtiny (a prodloužení) 23:18, 15:21, 18:18, 23:22, 10:10, 12:12, 12:12, 9:12